ИН4С

ИН4С портал

Слава прецима: Изложба „Тамо далеко 1918–2018” отворена у Дому Војске Србије (ФОТО и ВИДЕО)

Изасланик председника Републике Србије и врховног команданта Војске Србије Никола Селаковић свечано је вечерас отворио изложбу „Тамо далеко 1918–2018” у Малој галерији београдског Дома Војске.

Никола Селаковић на отварању изложбе

Никола Селаковић на отварању изложбе

Изасланик председника Републике Србије и врховног команданта Војске Србије Никола Селаковић свечано је вечерас отворио изложбу „Тамо далеко 1918–2018” у Малој галерији београдског Дома Војске.

Отварајући изложбу, изасланик председника Селаковић истакао је да је реч о специфичној изложби која је дело људи које краси велики ентузијазам, љубав према отаџбини и велико поштовање према прецима, захваљујући којима и они постоје.

Када говоримо о том великом времену, тешко је изабрати онај тренутак који би издвојио у мору догађаја који су били у раздобљу од половине септембра до почетака децембра 1918. године значајни за историју нашега народа. У том периоду, у различитим крајевима на нашем српском етничком простору, али и на простору који су заузимали и други југословенски народи, донесене су одлуке у којима су два имена, односно, једно име и један назив били неизостани њихов део – назив Србија и име краљ Петар Први Карађорђевић. То је била она есенција и они делови одлука о уједињењу са Србијом, које су доносили Срби у различитим крајевима у којима су тада живели. Тог 27. новембра 1918. године збор у Котору донео је одлуку о признавању Петра Првог Карађорђевића за свог суверена, односно, за свога владаоца, нагласио је Селаковић, додајући да је пре тога владалац Боке био аустроугарски цар Карло Хабзбуршки, а пре њега Фрањо Јосиф.

Велико интересовање за изложбу

Подсећајући на године које су за наш народ, државу и културу од изузетно великог значаја, Селаковић је указао на ту јединствену етничку, историјску, културну и правну вертикалу која је одлика овог простора, али и људи који су живели на њему.

Вечерашњом изложбом ми се одужујемо оним великим синовима нашег народа, који су пре сто година, храброшћу својих руку, својом памећу, силином свога срца и оружја, донели Боки и том делу нашег приморја слободу, дуго жељену слободу. Најдрагоценији део ове изложбе је управо чињеница да су овде пописана и исписана имена свих тих храбрих хероја који су положили своје животе на олтар отаџбине и олтар српства, нагласио је Селаковић, одајући ауторима поставке велико признање јер су сопственим ентузијазмом показали колико свако од нас може да допринесе оживљавању сећања на људе који су дали оно што су највише и најсветије имали да бисмо ми данас живели у бољем окружењу и са више слободе него што су то имали они сами.

Говорећи о значају Великог рата, Селаковић је подсетио да је тај рат из српског народа извукао есенцију оног најбољег што је у нама постојало, додајући да је то рат у коме се за српског војника није могла везати ни једна једина нечиста ствар и у коме су до изражаја дошли храброст и достојанство у мучеништву, али и хуманост, људскост и човечност, чак и према непријатељу коме је то недостајало.

Александар Раковић на отварању изложбе

Према речима историчара Александара Раковића, који је говорио о изложби, две хиљаде Бокеља ратовало је у војсци Краљевине Србије, 500 је прешло Албанију. Они су дали, додао је Ранковић, велики допринос српском ослобођењу и уједињењу, што не смемо да заборавимо, као ни велике жртве које су сви Срби дали без обзира из ког краја српске земље, посебно наглашавајући снагу срског војника при пробоју Солунског фронта.

Са отварања изложбе

Обраћајући се име ауторског тима, Гојко Раичевић је истакао да је изложба која је вечерас отворена део ширег пројекта „Сто година поноса и славе“, која је настојање да се одужимо нашим прецима на слободи и достојанству које су нам дали.

Својом формом, додао је он, изложба приближава дух једног славног времена кроз које су прошли приморци Бокељи.

Гојко Раичевић на отварању изложбе

Наши преци су светионик човјечанству. Својим окрвављеним опанцима донели су му мир, а нама у наслеђе дали живот и слободу као вјечити завјет. Дати свој живот часно за потомке најузвишенији је чин постојања. И зашто не бити искрен и данас и увек понављати да на њиховој жртви лежи и наша идеја и тежња о уједињењу. Нека је слава нашим прецима! И све док памтимо наше претке и њихову жртву има наде да се српске земље ослободе и уједине, казао је Раичевић.

Дочаравајући дух српског народа у Црној Гори и Србији тог времена, ова изложбена поставка на једном месту обједињује елементе који су по много чему јединствени и необични. Посетиоци Дома војске у овој занимљивој поставци могу да погледају и спискове добровољаца из Боке, приче о локалним херојима, као и одломке родољубивих песама, аутентичне фотографије, изабрана сведочења, анегдоте, говоре сакупљене у својеврстан алманах „Мале новине”, сведочанство о стваралаштву наших предака.

Чувајући сећање на судбину и жртву наших славних предака, Марко Кентера, Немања Куљача, Маринко Лугоња и Гојко Раичевић припремили су ову изложбу под окриљем агенције „Типон“ из Београда, Удружења за неговање традиције и културе ваљевског краја и портала ИН4С.

Изложба настала уз благослов епископа ваљевског Милутина, на дан почетка пробоја Солунског фронта – 15. септембра, истовремено је отворена у Херцег Новом, Ваљеву и Норт Порту на Флориди, од када почиње „светску турнеју“ у местима где живи наш народ. У оквиру обележавања јубилеја 100 година од победе у Великом рату дала је печат и званичној церемонији Дана подизања српске заставе на Белој кући, 28. јула у Вашингтону.

За све посетиоце Мале галерије београдског Дома Војске, изложба ће бити отворена до 13. децембра 2018. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

23 thoughts on “Слава прецима: Изложба „Тамо далеко 1918–2018” отворена у Дому Војске Србије (ФОТО и ВИДЕО)

  1. Daka je mjerilo vaše borbe protiv kriminala i korupcije , milo mi je kada ga vidim na vašim manifestacijama na čelu događanja , odmah me podsjeti ko ste .Lijepo je što ste u inostranstvu organizovali izložbu sa Dakom na čelu , bravo .

  2. Ne znam zašto IN4S počinje da cenzuriše komentare? To do sada nije rađeno, bar ne sa dobronamernim komentarima. Ja sam na dva mjesta podržao komentar gospođe Danke da Gojku Raičeviću nije mjesto pokraj Nikole Selakovića.
    Nikola Selaković je najbliži Vučićev operativac, sekretar kabineta i doušnik. Zadužen je posebno za poslove sa Crkvom: po zadataku napada neposlušne vladike, između ostalog i našeg prečasnog vladiku Amfilohija.
    Gospodine Gojko nije ti mjesto pored Selakovića. Držim da si častan čovjek i da ćeš ovaj komentar objaviti. Pozdrav svim dobrim ljudima na portalu IN4S!

  3. Јел ово Дака Давидовић на слици?

    Јесте. И?

    Daj Zaki gukni ono sto si namjerio, ovo je jedini portal gdje se smijete pojavi,ako nijesi i ti Srbin kao onaj Anto Petrovic iz Grblja

  4. Сјајна ствар, посебно за нас Бокеље. Хвала вам пријатељи на овој сјаној вијести и промоцији. Ослободићемо српске земље, ујединити српско море!

  5. Gojko, hvala tebi i tvom portalu na promociji nase ideje, naseg nasleđa, i naseg zavjeta. Hvala u ime Bole, srdačno iz Risna

  6. Ако Срби у НДЦГ желе да изађу на зелену грану координација са званичним БГ,макар исти у међународним односима за сада постојао и само пер-ла-финта, неопходна је и пријеко потребна.Не због чега другог већ због јемства заједничке будућности.А она је,очекивати, неминовна!!!

    Живјела Прва Српска Гимназија у ПГ,Боки,Васојевићима…

  7. Слава херојима – нашим часним прецима. Све честитке за организаторе

  8. Да пожелимо само да изложбу виде и други градови. Поносна сам што је била и код нас на приморју, да сви виде како ЈЕСТЕ било

  9. Sjajna stvar, i fenomenalno ostvarenje. Ponos Bole tamo gdje i pripada. U prestonici. Živio IN4S, živjelo ujedinjenje, živjelo naše milo srpstvo!

  10. Domacin odlucuje kada je u pitanju izlozba i tu Gojko nemoze bas nista,ako je to bilo gdje je bilo zna se ko je gazda.
    Kada je bila zestoka kampanja protiv Amfilohija On nije mogao da nadje u Beogrd dvoranu gdje ce govriti nego kod Rusa ,dakle netreba braniti Selakovic ni bilo koga drugo u vlasti,jer da su bili identicnih pogleda, vjerovatno bi nas Mitropolit bas ovdje u Domu Vojske odrzao govr.U medjuvremenu su stvari promijenile pa se i Selakovic priklonio ovoj proslavi koja se ipak nije mogla odbiti pa ida se nije misljenje promijenilo.
    Od svega je najvaznije da se izlozba odrzala,a mi iz ovih karjeve nikada nijesmo zatezali kanap i stvarali preprek u pogledu nekih zajednickih stvari,strpljenja imamo i moramo imati,smao ne trazimoda nam se uskracuje ono sto je dozvoljeno i onima koji nijesu Srbi,nije puno a nama dovoljno.

  11. Vsliku dogadjaj za nas Bokelje, hvala našim Pastrovicima Kuljaci i Kenteri, našem uvijek i za vazda bratu Gojku, poštenom Lugonji Valjevcu, veliko hvala IN4S.
    Gospodin Selakovic je prelijepim govorom pokazao, ono sto nijedan srpski političar iz Srbije nije u ovom vijeku, da postoji srpska državotvorna svijest.
    Boka mora da radi na svojoj posebnosti, a ovo je bila inicijalna kapisla.

  12. Данка,
    Мислим да сте погријешили тему. Изасланик предсједника Србије и врховног команданта оружаних снага Србије г. Селаковић и наш вољени митрополит имају идентичан став кад су вриједности 1914-1918.
    Свака част ИН4С и нека вас не дотичу ове, бојим се, недојеб…политичке активисткиње.
    Ово је свечаност за очи и уши. Селаковић је био изванредан, ово је будућност Србије.

  13. Уважени г.дине Раичевићу, драго ми је да сте ви били један од организатора Изложбе ,,Тамо далеко 1918-2018,,, велики догађај и заиста импозантно, но, дозволите ми пар речи, критички, на име изасланика Николе Селаковића, бившег мин.правде, који је, ето, имао и част да отвори изложбу.Верујте, да народ са гнушањем прихвата његово име, памтећи, не тако давно, крајње нељудски, оркестрирани напад на МИТРОПОЛИТА АМФИЛОХИЈА, ПОВОДОМ ПОТПИСИВАЊА АПЕЛА ЗА ОЧУВАЊЕ НАШЕ СВЕТЕ ЗЕМЉЕ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ!! Успут, подсећања ради, АПЕЛ је подписало 12 владика СПЦ, стотине професора, лекара, инжењера, научника..НО, КОСТ У ,,ГРЛУ,, СЕЛАКОВИЋА /званог у народу ….. незнам зашто?/ једино је био МИТРОПОЛИТ, који ,како га срамно клевеће, каже,,бави враџбинама и нечим што није дух Православља!,.данима су се пунили ступци дневне ,,жуте штампе,, и редовне конф.за штампу на РИЈАЛИТИ ПИНКУ, на ,,задату тему,,!! СРАМОТА НАД СРАМОТАМА!!Митрополит је кратко поручио да се намеће питање ко се бави враџбинама, он или Председник Србије? Иначе, АПЕЛ су први покренули Митрополит и вл.Атанасије Јефтић, још у време када је Ђорђе Мртиновић, мученик, набијен на колац од стране шиптара, када је спаљена Пећка патријаршија, а монахиње силоване…Опростите, с надом да ће те објавити овај мој коментар!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *