ИН4С

ИН4С портал

Славни писац Горан Петровић отворио штанд Србије на Сајму књига у Ирану

"Стигли смо у земљу која жели да нас упозна и зато ћемо овдје представити нашу историју и културу од Светог Саве до данас."

Писац и академик Горан Петровић отворио је данас Штанд Србије и манифестацију „Дани Србије“, у оквиру међународног Сајма књига у Техерану.

Петровић је рекао да, за разлику од Гугла гдје рачунате на милион одговора када напишете једну ријеч, писац рачуна макар на само једног читаоца када укуца цио роман у бијело поље на екрану компјутера.

„Велики испит за сваког писца је да ли његово дјело и да ли књижевност којој припада функционише на неком страном језику или у некој другој култури, у рукама читалаца који имају различита животна искуства. То представља крајњу степеницу у размјени између два језика и двије културе, а заправо се ради у основи о нечему што је веома једноставно, а то је размјена људских осјећања“, рекао је Петровић Тањугу.

Он је истакао да је Сајам књига, на коме је Србија почасни гост, истовремено и свечаност и вашар.

„Обрадовало ме је што наш штанд лијепо изгледа и надам се да ћемо овде пронаћи макар тог једног новог читаоца за српску књижевност“, рекао је Петровић.

Штанд Србије на Сајму књига у Техерану простире се на 150 квадрата и на њему су, између осталог, представљена дјела великана наше књижевности, као што су Милош Црњански, Меша Селимовић, Данило Киш, Доситеј Обрадовић и Вук Стефановић Караџић.

Програмски организатор представљања Србије на Сајму књига у Техерану је Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ у Београду.

Њен директор Александар Јерков казао је Тањугу да установе културе не служе саме себи, већ да пренесу снажну поруку да Србија постоји и да постоји онолико дуго колико постоји њена култура да нас окупи око себе и учини наш опстанак смисленим.

„Потрудили смо се у изузетно тешким околностима и донијели у Техеран најбоље што имамо. Дошли су одлични писци, публика ће имати прилике да се упозна са вриједним књигама из српске културе. Стигли смо у земљу која жели да нас упозна и зато ћемо овдје представити нашу историју и културу од Светог Саве до данас“, рекао је Јерков.

Он је нагласио да је Србија, као почасни гост Сајма књига у Техерану, донијела дух модерности.

„Важно је да упознајемо људе и културу о којој недовољно знамо. У Ирану живи 80 милиона људи који чврсто вјерују у себе и волио бих да они знају шта је Србија и да наша земља има велику књижевност“, рекао је Јерков.

Организација и техничка реализација националног штанда Србије у Техерану поверена је Удружењу за креативну индустрију привредне коморе Србије.

Мирко Прља секретар Удружења казао је Тањугу да је Привредна комора до сада, укључујући и представљање у Техерану, реализовала 48 штандова Србије на различитим сајмовима књига по свету.

„Овај пут смо имали јако захтјевне услове за реализацију оваквог догађаја јер смо у земљи и култури које су јако удаљене од Србије. Књига није само културно добро већ и роба, па је јако важно да се представимо у земљи која има 80 милиона становника и јако образовану нацију. Ово представљање је и продор на тржиште Ирана, што је главни задатак Привредне коморе Србије“, рекао је Прља.

Отварању штанда Србије присуствовали су и министар културе и информисања Владан Вукосављевић, директор Народне библиотеке Србије Ласло Блашковић, писац и новинар Мухарем Баздуљ, пјесник и приповедач Дејан Алексић, представници Привредне коморе Србије.

Сајам књига у Техерану је најзначајнији културни догађај у Ирану, на којем у просеку учествује око 2.500 домаћих и 600 страних издавача.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy