Сликар са двора Петровића, родом из Цавтата: Мој матерњи језик је српски, тај исти којим се говори у Београду
1 min readЈа нисам Француз, ја сам родом из Дубровника, односно из Цавтата, мој је језик српски, наиме тај исти којим се говори у Београду, биле су ријечи сликара Влаха Буковца (1855-1922), академика, члана САНУ и сликара са двора Петровића и Обреновића, којег је прославила слика ,,Црногорка на одбрани“ први пут представљена 1878. у Француској, а која је била инспирисана патриотским и ратничким духом српског народа Црне Горе.
Умјетник је слику продао управо књазу Црне Горе, Николи Првом, а приликом њиховог сусрета склопљени су и други договори.
Књаз га је одвео из Париза у Црну Гору, на Цетиње. Након тема из црногорског живота, слиједи циклус актова. Касније као реномирани портретиста искључиво је излагао портрете.
Од 1880. године радио је на српском двору Обреновића у Београду када се потписује ћирилицом.
Када се одазвао позиву краља Милана Обреновића, а заправо по жељи краљице Наталије да јој баш он уради портрет, Буковац напушта Француску и у својим мемоарима ,,Мој живот“, записао је како се представио краљици:
– “Ја нијесам Француз, ја сам родом из Дубровника, односно из Цавтата, мој је језик српски, наиме тај исти, којим се говори у Београду.”
О његовом националном одушевљењу док је боравио у Србији остају да свједоче његове ријечи:
– “Топио сам се од милине, слушајући у тако отменом кругу свој матерњи језик, тај слатки и красни језик, од кога се у туђини бијах готово сасвим одвикао! Био сам поносан што је то мој народ — храбар и бистар народ, који је, ето, у име Бога, закорачио на пут слободе и цивилизације.”
Прочитајте још:
,,Глас Црногорца“ 1904: Књаз Никола умријеће као хришћанин, праведник и борац за свој српски народ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Srbin je mogai biti samo po opredeljenju, a i to je jako upitno.
Inace sin Agostina i Marije Fadjoni.
Otac Italijan a majka iz Cavtata(da li Hrvatica ili Srpkinja, moglo bi se istraziti)
Ali ono sto je najvaznije veliki slikar, i prava je steta sto mu se nije izaslo u susret da na Cetinju osnuje umjetnicku skolu,a sto je trazio od Nikole
Nije prvi Srbin koga smo zaboravili …
U anketi tek jedan od sto će znati za njega!? Možda … Za jednog od najvećih srpskih slikara, ikad.
To smo mi … Nismo ga zaslužili, kao ni stotine drugih.
Redakciji mogli ste dva slova napisati kako je Vlaho Bukovac opisao kralja Nikolu, dok je boravio na Cetinje.
@весели, Не „на Цетиње“ већ на Цетињу 🙂
ПС.већ поодавно молим Админа да ако већ неће да исправља граматичке грешке а онда бар да када се погријеши падеж стави * .Мислим да ово има једнако смисла и оправдање као што је писање искључиво ћирилицом.