Сликом и ријечју враћа осмијех на лице
У галерији Полимског музеја у Беранама, уз поштовање епидемиолошких мјера, промовисана је књига „Не дамо светиње” карикатуристе Горана Шћекића. Издавач књиге Радомир Уљаревић је рекао овом приликом да Шћекићеве карикатуре свједоче да је њихов аутор у последњих тридесетак година безумља и тоталитаризма народу враћао осмијех на лице, чиме се, како је навео, и народ враћао веома важним стварима.
– Шћекић његује друштвено ангажовану карикатуру, чији протагонист, иако често није приказан, стоји иза сваке тачкице на тим сликама. Врхунац те карикатурске умјетности је тренутак кад нема ни ријеч коментара. А језик Шћекићеве карикатире је сажет и по природи је тог жанра, али је зато више него ефектан. Искошена слика свијета на овим карикатурама, заправо, илистује колико је искошено оно што се приказује. Његови садржаји нијесу цинични, или су то само онда кад је то неопходно – нагласио је Уљаревић.
У свом обраћању пјесникиња Милица Бакрач је констатовала да је Горан Шћекић својим карикатурама доказао да је Радоје Домановић нашег доба.
– Свака од Шћекићевих карикатура говори више од ријечи, казује нам гдје смо и како нам је. Од карикатуриста и сатиричара готово да нема бољих стваралаца. Сатиричари су најхрабрији и најреалнији свједоци сваког времена. Раније сам рекла, а и сада понављам, да је Горан Шћекић Радоје Домановић нашег доба. Једина разлика између њега и нашег књижевног великана је у коришћењу различитих средстава за представљање актуелне збиље. Домановић се служи снагом реченице, уопште прозне цјелине, док је Гораново поље цртеж. Тај цртеж је жаока, поента, поука, често саучествовање са народом, са невољама које су нас задесиле. Горан то чини кроз један фини хумор, уз очување нашег духа и достојанства – навела је Бакрач.
Књижевник Милутин Мићовић је нагласио да Шћекићева књига указује како је један умјетник давао креативни отпор оном накарадном што је власт у том тренутку нудила народу у Црној Гори.
– Нема ништа ни љепше ни природније у животу, него се супротставити тиранину, или ономе ко нас приморава на лаж и наговара нас да не будемо слободни људи, него послушници и духовно робље. Ја сам некако био сапутник са Гораном Шћекић у дневним новинама „Дан”, гдје је могла да се искаже та слободна и креативна ријеч. Тај лист је омогућио свима да кажу шта имају, или, боље речено, шта смију и умију. Шћекић је у том листу сликом и ријечју био свједок једне борбе у Црној Гори која је задивила свијет. Он је носилац једног народног карактера, народне душевности и слободе. Он је имао осјећања за ту искру која се не смије угасити, јер ако се она угаси човјек престаје да буде човјек – казао је Мићовић.
Говоречи о Шћекићевом стваралаштву књижевник и новинар Дарко Јововић је нагласио да се у његову књигу „Не дамо светиње“ слила велика духовна и умјетничка енергија и моћ човјека који је раме уз раме стао, са осталим ововременим слободомислећим људима, у одбрану онога најсветијег што нам Господ Бог и наши преци оставише у аманет.
– Уочио сам, на први поглед, рекло би се, једноставне, а тако дубоке линије и црте које обликујући упечатљиву ироничну слику стављају до знања да су сви они који крену на крст у ком станује вјерујући човјек спреман да се моли, осуђени на пораз и исмевање и од Бога и од људи – навео је Јововић
Аутор је на крају програма захвалио свима који су подржали његов досадашњи умјетнички рад.
Карикатурама отворио очи народу
Током промоције прочитана је порука владике Јоаникија који је био спријечен да присуствује овом догађају.
– Карикатура је као једна ријеч, пуна смисла и значења, кроз мало саопшти се много. У временима када смо бранили своје светиње када су литије подигле и објединиле наш народ, Горан је својим карикатурама отворио очи народу, да види како се однарођена и осиона власт урушава сама од себе. Зато је Горан заслужио велику благодарност од цијелог вјерујућег народа – поручио је владика Јоаникије.
Спријечена да присуствује промоцији Шћекићеве књиге поруку је послала и министарка културе Весна Братић у којој каже да цијени рад карикатуристе и колумнисте Горана Шћекића и његов допринос у одбрани демократских принципа и закона.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: