„Слобода“ тржишта: ЕУ забрањује компанијама да послују с Русијом и Кином
1 min readЕУ планира да данас обелодани свој план да забрани европским компанијама да осетљиве технологије као што су суперкомпјутери, вештачка интелигенција и напредни микрочипови, праве у земљама широм света, а поготово у државама попут Кине.
Шефови влада и држава ЕУ ће о предлозима који потпуно подривају принципе слободног тржишта, а налазе се у новој „Европској стратегији економске безбедности“- разговарати на самиту од 29. до 30. јуна.
„Еурактив“ пише да су у овом документу Европска комисија и шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ изнели своја гледишта о томе како ЕУ може своју економију учинити отпорнијом и како може да препозна нове спољне ризике. Тачније, како може интервенисати, и по својој вољи утицати на пословање ових компанија.
„Агресорски рат Русије против Украјине показао је како претерано ослањање на било коју државу, посебно када она има системски различите моделе и интересе, смањује стратешке опције Европе и доводи у опасност наше економије и грађане“, наводи се у документу процурилом пре представљања, а преноси овај портал.
„Политико“, додаје да стратегија не помиње конкретно Кину, али да је јасно да је и Пекинг, заједно са Русијом, њена главна мета.
ЕУ ће предложити јачање контроле у три области: Провераваће улазне инвестиције, односно када стране компаније купују критичне компаније или инфраструктуру у Европи, контролисаће извоз робе попут оружја или софтвера за шпијунажу „непријатељским земљама“, а водиће рачуна и о излазним улагањима.
Нова стратегија економске безбедности нови је покушај Брисела да створи себи алате којима ће моћи да контролише пословање кључних индустрија и технологије са „потенцијално проблематичним земљама“, при чему Комисија планира да донесе и закон којим ће се спречити компаније да ланце снабдевања за напредне технологије пребацују у „аутократије“.
Као области којима би ЕУ могла да забрани да послују у иностранству, документу се посебно помињу квантно рачунарство које би се могло користити за шпијунирање најсигурнијих комуникација, као и вештачка интелигенција и напредни полупроводници.
Нови стратешки документ извршне власти ЕУ настао је, иначе, у периоду када се блок бори да смањи своју своје тешку зависност од трећих земаља – за које сматра да би могли угрозити економску безбедност заједнице.
Још у марту је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен представила нову „кинеску доктрину“ блока, наводећи да, иако не би било у интересу Европе да се потпуно одвоји од Пекинга, заједница међутим, треба да размотри дипломатске и економске ризике.
Земље чланице су, међутим, тренутно у дилеми како да поступе, будући да неке не државе желе да започну трговински рат са Пекингом, који је главним економским партнером неколико већих држава чланица ЕУ.
Европска комисија намерава и да до краја године предложи нови инструмент којим би се контролисала одлазна улагања европских компанија у треће земље – такође због безбедности.
Стратегија се појављује у јеку притисака ЕК да подстакне чланице, а пре свега Немачку, да забране „високоризичне добављаче“ као што су кинески телекомуникациони гиганти „Хуавеј“ и ЗТЕ, преноси РТ Балкан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: