Словце крај мора, тамо гдје је Србија
1 min readПише: Марко Ковачевић
Управо у овим данима, када се прије 105 година одвијала чувена Церска битка, војска фон Поћорека и цара Фрање Јосифа се повампирила у Црној Гори.
Пријете да ће пресудити пјесми Тамо далеко, баш као да се руководе прогласом за објаву рата Србији који је издала влада Аустроугарске 28. јула 1914. године.
Хоће да трубе, које тако лијепо свирају Марш на Дрину, потјерају, као да су за то добили налог од Фрање Јосифа лично. У једном строју, Швабе, фашисти, нацисти, домобрани, усташе, шуцкори, ханџар дивизијци, налогодавци из прошлих времена и извршиоци из времена садашњег. Извршиоци који су српског имена и презимена, српских предака и вјере, али душе подушмањене и у црнило џелата српских завијене.
Ударају на пјесму и свирку српскога народа. Зато што знају да „пјесма нас је одржала, њојзи хвала“. Тамо далеко, Марш на Дрину, српске гусле – пјевали смо и пјеваћемо и кад се веселимо и кад нам је најтеже. Гуше и затиру, пријете и ломе, граде своје куле од пјеска, које један звиждук Марша на Дрину сруши, које једно хорско пјевање, којим подражавамо све јунаке са Крфа који су тамо тужили за отаџбином, ломи и руши и баца на пучину морску. На којој их дочекују становници Плаве гробнице, да им ни тамо не дају мира. „Гробови наши бориће се с вама“ рече пјесник. Сви пали јунаци српски у хумкама и из дубина морских са нама су у строју. Ми смо непобједиви. Нашу пјесму небеса поју.
Када планине, преко којих су прелазили мученици који су на Крфу пјевали Тамо далеко, Шиптари прогласе за „Албанске Алпе“ и истичу по њима албанске заставе на њих не дижу хајку. Зато што су они са њима у истој војсци. У војсци Иса Бољетинија, који је кидисао на Подгорицу за рачун Аустро- Угара.
Ставили су се у службу војске која је поражена у Првом свјетском рату и покушавају да побједе хумке јунака и њихове подвиге.
Свакоме од њих смета да буде завјетна црквица Његошева на врху Ловћена јер је њихов командант Стјепан Саркотић фон Ловћенберг лично. Исти онај који је први пут срушио Његошеву капелу и освојио Ловћен 1916. године ратујући са Ловћенским одредом Војске краљевине Црне Горе.Исти онај који је прије тога у 45. Вражјој дивизији Аустро-Угарске војске био командант њиховом највећем идолу Јосипу Брозу. За симбол су узели лик Саркотићевог каплара. За химну стихове чиновника НДХ, која је направила Јасеновац. А за непријатеље свој народ и његове највеће јунаке и људе. Браво кретени, рекао би неко. А ми нормални, само запјевамо Тамо далеко.
„Мала ли је жертва сва Србија, од Дунава до мора сињега“… Ето и Његош у Горском вијенцу назначи да је и „крај мора“ Србија. Жртвована, понижена, компромитована, разапета…али која васкрсава. И крај мора и крај Дунава!
(Аутор је портпарол Нове српске демократије)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Tamo daleko , daleko kraj mora , tamo je Herceg Novi , tamo je Srbija …to je pjevao Vlado Georgijev .
Sirijci, Avganistanci, Pakistanci itd itd…
… Toliko dobro, da mi na pamet ne pada da komentatišem, da kvarim!!!
Tako je, u pravu ste, Crna Gora je samo geografski pojam.
Čini mi se ipak da ćete morat sačekati još koju stotinicu godina da vam se ostvare ti vlažni snovi o Srbiji koja izlazi na more.
S obzirom na prirodni prirastaj i odseljavanje i iz Srbije i iz Crne Gore neki drugi narodi će tada biti na ovim prostorima.
Koji to drugi narodi pametni ? Albanaca u Albaniji ima manje od 2.8 miliona na KiM ih ima manje od 1.2 miliona i beze ka EU i SAD jer su i oni shvatili da su ih njihovi i zapadni političari iskoristili i napravili majmunima. O pustoši u Hrvatskoj da ne govorim, Slavonija, Banija i Lika prazni ko Sahara.Pametnom dosta.
Монтенегрини су наши али су из личних најчешће материјалних интереса одлучили да буду самостални – а самосталан тако мали и са сиромашним ресурсима како људским због бројности тако и тржишним можеш да будеш само ако се шлихташ и улизујеш свима око себе – па чак и дроњавим Хрватима и арнаутима.
Nista bez Njegosa,nista se ne moze dodati,treba ga samo pratiti.. mudri,veliki vladika,sluga prepametni Boziji…
Ponosan sam na Boku i Herceg Novi.
Браво, Марко….