ИН4С

ИН4С портал

Случај „Аеродроми“- Кнежевић: Ово је пљачка вијека; Адвокати: Нововић дао налог за незаконито одузимање три милиона

1 min read

Душко Кнежевић, Фото: Борис Пејовић

Осумњичени бизнисмен Душко Кнежевић казао је данас да је одузимање три милиона еура са трансакционог рачуна Аеродрома у Атлас банци, током стечајног поступка, пљачка вијека.

Он је то казао након што је још двоје оптужених у предмету познатом као „Аеродроми“ завршило са изношењем одбране.

Кнежевић је оптужен да је са директорима његове Атлас банке Марком Николићем и Дијаном Зечевић наводно Аеродроме Црне Горе оштетио за три милиона еура.

Адвокати из редова одбране су суду указали да је налог тадашњег истражног судије Владимира Нововића, за одузимање наведеног новца у фази истраге, издат противзаконито јер је, између осталог, банка била у стечају.

Поступак води судија појединац Ненад Вујановић. Оптужени Кнежевић је један трен у судници повисио глас, када му је судија указао да може да поставља искључиво питања везана за овај поступак, али не и за друге поступке који се воде против њега јер ово није рочиште везано за друге предмете. Судија Вујановић је указао, а о чему извјештавају и новинари са овог рочишта, да дозвољава да се оптужени изјашњавају током поступка и више него што је законом обавезно а све са циљм да нико у поступку не буде оштећен и да се максимално испоштују свачија права. Међутим, судија је казао да не може да дозволи понашање у судници које је непримјерно и које није по ЗКП-у дозвољено.

„По налогу Вишег суда одузета три милиона еура“

Мирко Радоњић саслушан је пред судом у својству оптуженог предузећа „Атлас банка“ АД Подгорица у стечају. Он је стечајни управник „Атлас банке“.

Казао је да мисли да је оптужница неприхватљива и да нема доказа да је поменуто предузеће починило кривично дјело за које се терети и да није криво.

– Од вишег суда је „Атлас банци“ стигао налог за одузимање три милиона еура са трансакционог рачуна Аеродрома Црне Горе. Немам непосредних сазнаја о овом предмету, до тренутка када сам ангажован – казао је Радоњић.

Казао је на питање адвокатице Андријане Разић да је у СДТ, код тужитељке Лидије Вукчевић, дао исказ једино везано за овај предмет. Навео је да није тада имао информацију да ће и банка бити процесуирана.

Он је рекао да је његова обавеза као стечајног управника била да да се стара о интересима повјерилаца „Атлас банке“.

-Ја сам стечајни управник и ја стојим иза свега. Наложио сам запосленима да поступе по том налогу суда и они су поступили уредно испуњавајући своје обавезе – додао је он у одговору на питање адвокатице Разић.

На питање адвоката Душана Радосављевића казао је да на поменуто решење суда није уложио жалбу.

Адвокат Радосављевић га је упитао да ли је Законом о средствима ликвидности дозвољено да се из стечајне масе даје новац, као што је то урађено по налогу тадашњег судије за истрагу Владимира Нововића. Радоњић је рекао да они нису мимо осталог друштва.

– Та три милиона су одузета по налогу истражног судије Вишег суда. Чувају се у трезор Централне банке Црне Горе. Имао сам свакодневну комуникацију са стечајним одбором, али се не могу сјетити да ли сам их о одузимању три милиона обавијестио прије или после – додао је стечајни управник на питање адвоката Радосављевића.

Оптужени Душко Кнежевић је Радоњићу казао да није смио од трена стечаја да дира паре.

„Стечајна маса не смије да се дира“

Адвокатица Андријана Разић је казала да је, након одговора на питање адвоката из редова одбране, стекла утисак да је Мирко Радоњић поступако непрофесионално.

-Радио је директно на штету „Атлас банке“ и повјерилаца те банке. Поред тога, јасно је из његовог одговора да ни најмање не познаје одредбе закона о стечају и ликвидацији банке, нити своје дужности које му закон прописује – став је адвокатице Разић.

Она је се осврнула и на писане доказе и навела да су „Аеродроми“ држали два мјесеца у заблуду/забуну „Атлас банку“ јер се нису изјашњавали на упит о продужењу реорочењу.

Адвокат Душан Радосављевић је навео да је налог тадашњег истражног судије Владимира Новоића за изузимање три милиона еура са трансакционог рачуна „Аеродрома“ у „Атлас банци“ противзаконито.

Он је додао да по закону не може да се води кривични поступак против предузећа које је у стечају и да за то вријеме не смије да се дира новац.

Истакао је да је чудно то што је тадашња поступајућа тужитељка четири дана прије налога за одузимање наведеног новца стечајног управника питала да ли се он налази на трансакционом рачуну „Аеродрома“.

– Све ово је чудно у смислу шта су мислили да ураде са тим новцем – казао је адвокат.

„Нисмо злоупотребили ни цент од клијената и Аеродрома“

Оптужена Дијана Зечевић је негирала наводе оптужнице и кривицу. Она је истакла више пута да је поступала у складу са законом. Нагласила је да ништа није радиоа на своју рукуз.

– Нашим стратешким планом био је циљ да се скупи што више депозита, то је важно за ликвидност банке. Било нам је важно и да имао и велике депоненте као што су „Аеродроми“, јер на тај начин добијају сигурност и мали депоненти. Ја сам била замјеник извршног директора у мом сектору, који није био ни именован. Због тога сам комуницирала са главним извршним директором. По плану до 100.00 еура директор сам може да одлучује о трансакцијама – навела је између осталог Зечевић.

Истакла је да је у сваком моменту постојала доступна комплетна позиција банке, односно расположивост средстава.

– Чак смо и ЦБЦГ сваки дан достављали тај извјештај, јер смо имали контроле у овом периоду, како је СДТ ушло у банку од 2017. године – доала је она.

Појаснила је да кад је истицао депозит новца који су орочили „Аеродроми“ контактирала је надређене са циљем да их обавијести о тој ситуацији и како би се клијент упитао да ли жели да реорочење. Навела је да су дуго били без одговора клијента, а да су касније добили допис о томе да „одустају од реорочења“.

– Како може неко да одустане од реорочења ако није дао сагласност за исто – указала је она.

Више пута је током свог излагања пред судом навела да нико од запослених у „Атлас банци“ није радио на томе да стекне неку противзакониту корист и да оштети неког.

– Нисмо зависли од та три милиона еура, јер смо морали да имамо доста новца јер нисмо знали када ће неко тражити да повуче паре. Од 2017. кад су кренуле контроле већи број физичких лица је тражило да повуче новац и свима смо изашли у сусрет. Од никога нисмо злоупотребили ни цент, ни од „Ареродорма“. Са њима смо добро пословали и стичем утисак да су имали појерења у банку јер нису покренули неки облигациони поступак – додала је она.

Саопштила је суду да нису „дирали“ три милиона која су била депозит од „Аеродрома“, орочена средства.

Изручење Црној Гори

Ово је је једна од три оптужнице које су подигнуте против њега у Црној Гори.Почетком 2020. године, подгорички Виши суд потврдио је оптужницу против Кнежевића у предмету „Карбон“ у којем је наводно са још четири члана криминалне групе причинио штету компанији „Глобал Карбон“ и прибавио противправну корист од 1.942.000 еура.

Подсјећамо, осумњичени бизнисмен Душко Кнежевић саслушан је 30. априла код истражног судије подгоричког Вишег суда. Након тога, одлуком судског вијећа, за њега остаје на снази ранија одлула о истражном притвор. Кнежевић је раније тога дана на захтјев Црне Горе, изручен из Велике Британије.

– Службеници Сектора за борбу против криминала данас су, уз асистенцију службеника Сектора полиције посебне намјене, успјешно реализовали екстрадицију Д.К (65), држављанина Црне Горе, из Велике Британије у Црну Гору – навели су раније тада из Управе полиције.

Црна Гора га је потраживала ради вођења више кривичних поступака у нашој држави, због сумње да је починио кривична дјела злоупотреба положаја у привредном пословању путем подстрекавања, злоупотреба овлашћења у привреди путем подстрекавања, стварање криминалне организације и прање новца.

– Екстрадициони поступак је, у веома кратком року, спроводен од стране Управе полиције и Специјалног државног тужилаштва Црне Горе са једне стране, и Министарства унутрашњих послова Велике Британије (Хоме Оффице) уз подршку Канцеларије официра за везу Велике Британије у Београду и Амбасаде Велике Британије у Подгорици, са друге стране. Екстрадиција је, рано јутрос, реализована посебним летом на релацији Лондон – Подгорица, уз високи степен мјера безбједности – додали су тада из УП.

У фебруару 2023. године донијета је првостепена одлука у поступку екстрадиције Душка Кнежевића Црној Гори, а наши надлежни органи тражили су његово изручење у јулу 2019. године, прије скоро пет година. Кнежевић је оптужен је у више предмета Специјалног државног тужилаштва.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *