Случај Института Игало: Проблем деблокаде рачуна заједнички ће ријешити Влада и Ракчевић
1 min readВлада ће заједно са највећим мањинским акционаром Института Игало „Вила Олива“ ријешити проблем деблокаде рачуна Института од 7,3 милиона, тако што ће по пола учествовати у том послу.
То је саопштено на заједничкој конференцији за новинаре премијера Милојка Спајића и власника „Вила Олива“ Жарка Ракчевића.
Спајић је појаснио да ће Ракчевић обезбиједити новац за деблокаду ралчуна у виду бескаматне позајмице, а Влада кроз исплату из Фонда здравства.
Након деблокаде, најавио је премијер, креће план санације, у оквиру којег ће бити и преговори о могућем откупу акција од малих акционара.
„По плану реструктурирања, ако се у трећој години покаже одрживом, држава ће тек тада моћи да помогне Институт. Држава је прерано прије шест година усвојила закон о ограничавања државне помоћи. Ниједна земља то није урадила прије уласка у ЕУ“, казао је Спајић.
Ракчевић је казао да не жели да Институт оде у стечај, јер је у блокади скоро 200 дана.
„Давали смо пет идеја за спашавање Института. Продаја акција нама је била посљедња опција. Имали смо понуде два инострана фонда, али смо прво жељели да понудимо држави. Међутим, ту се појавио проблем у вези прописа о државној помоћи“, казао је Ракчевић.
Он је рекао да Институт треба Црној Гори и да је ово четврта Влада са којом разговарају.
„Било смо спремни да дамо Институту десет милиона еура без каматно, док се не усвоји план реконструкције. Стало нам је да Институт живи и да буде центар здравственог туризма. Нашло се рјешење да ми обезбедимо пола новца за деблокаду. Ми ћемо дати четири или пет милиона, колико буде потребно, а Влада још толико кроз авансно плаћање из Фонда здравства“, казао је Ракчевић.
Спајић је казао да су направили мапу путу, а замолио је добављаче Института да имају још мало стрпљења јер су на прагу рјешења ове агоније.
Он очекује да ће проблеми Института бити решени за пар мјесеци, када се заврши план реструктурирања.
Ракчевић је казао да су они спремни већ наредне седмице да дају позајмицу, али да због процедура потребно 15-ак дана.
Спајић је навео да је за деблокаду потребно осам милиона, уз додатак за исплату зарада.
Замолио је да нико више не блокира рачун Института док се не заврши план реструктурирања.
Спајић је навео да ће Фонд за здравство повећати цијене за своје осигуранике који користе услуге Института, и да је то дио рјешења.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: