ИН4С

ИН4С портал

Случај „Клеопатра“: Тужилаштво олако прешло преко афере шверца цигарета

1 min read

Афера илегалне производње цигарета у Црној Гори, која је прије десетак година озбиљно потресла црногорску јавност, до данас није добила правосудни епилог.

Кривична пријава коју је због илегалне производје цигарета марке „Клеопатра“ предала организација „Алтернатива Црна Гора“ прије шест година одбачена је као неоснована, а представник те организације Веско Пејак оптужио је тадашње тужилаштво да су прикривали шверцере. По његовом суду, тадашњи тужиоци су покушавали да заправо заштите актере овог криминалног посла, умјесто да открију шта се дешавало.

Још од 2012. године, до најмање половине 2017. године, египатски бренд цигарета “Клеопатра” производио се у државном Дуванском комбинату Подгорица, који је био у стечају, а означене су као да се легално производе у Египту. Упркос оптужбама, па и жалбама из Египта, истрага није показала да је било незаконитог пословања.

Алтернарива је пријаву против Н.Н. лица „које је организовало неовлашћену производњу, дистрибуцију и продају цигарета са територије Црне Горе у Либију“ поднијела у јулу 2016. године Врховном државном тужилаштву (ВДТ) а уз то су о свему информисали и Интерпол.

У пријави су, између осталог навели да између црногорске Луке Бар и либијске Луке Бенгази постоји интензивна једносмјерна трговинска рута за транспорт/шверц цигарета, те да на сјеверу Црне Горе постоји читав низ малих постројења/фабрика за производњу цигарета, које не подлијежу контроли од стране државе Црне Горе, што наноси држави милионску штету.

„За очекивати је да је процес организован од стране Н.Н. особе која је врло блиска највишим извршним органима власти Црне Горе, јер је читав овај ’посао’ годинама остао непримјећен“, наводи се у пријави Алтернативе.

Представник организације Алтернатива Црна Гора Веско Пејак казао је у разговору за Портал РТЦГ да је државно тужилаштво тада саслушало одговорно лице у фабрици цигарета у Мојковцу, за коју су знали да производи нелегалне цигарете. Но, послије двије године подносиоцу пријаве послали су одговор да се пријава одбацује као неоснована.

„То је била сва истрага која је спроведена у том случају. Било нам је јасно Тужилаштво прикрива стварну природу посла и да је истрага одрађена непрофесионално“, истиче Пејак.

Црна Гора је, тврди Пејак, имала разрађен посао све до 2021. године за шверц, дистрибуцију и продају цигарета.

„Главни дистрибутивни центар била им је Лука Бар. Ми смо Тужилаштву чак дали фактуре које су ишле до луке Бенгази, на сјеверу Африке. Из неких неформалних прича чули смо да се њима плаћа оружје, дрога и политички утицај. И после промјене власти наставило се са послом, чак су неке ствари биле лакше због политичке нестабилности“, саопштио је Пејак.

Каже да су у сазнању да су у фабрици у Мојковцу радили бугарски и албански држављани, да би се, како каже, прикривали трагови и да се не би толико лако преносила ријеч у јавност.

„Али фабрика у Мојковцу је била само један мали дио те приче. Већи дио произведен цигарета ишао је из БиХ и са Косова. Посебно је Косово било активно тада. Чињеница да смо добили одговор после двије године од подношења пријаве, само са садржајем изјаве одговорног лица на ту тему, довољно говори о озбиљности црногорских институција“, поручује Пејак.

Интерсантно је да су због оптужби за шверц цигарета ухапшена два бивша директора полиције – Веселин Вељовић и Славко Стојановић.

Вељовићу су у јулу прошле године стављене лисице на руке, а тада су ухапшени и Никола Мркић и Мујо Никочевић. У бјекству је од тада Александар Мркић, осумњичени вођа те криминалне групе. Вељовић је, како тврде из СДТ-а, одавао повјерљиве податке у вези са активностима и предметима који се тичу кријумчарења цигарета. Терете га да је по налогу организатора криминалне организације предузимао и да по потреби није предузимао полицијске активности, као и да је обавјештавао организатора криминалне групе о планираним активностима Управе полиције.

Стојановић је ухапшен крајем прошле године јер га СДТ сумњичи да је почетком 2018. године тражио да се пропусти камион са 120 пакета нелегалних цигарета чија је вриједност процијењена на преко 90.000 еура. Из СДТ-а тврде да је полиција камион зауставила на подручју Зете, а Стојановић је након тога позвао једног полицијског службеника и тражио од њега да нареди колегама које су вршиле контроле да пусте товар.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net