ИН4С

ИН4С портал

Случај смрти породиље из Улциња: Обављена ексхумација, чека се налаз обдукције

1 min read
kbc

Клинички центар ЦГ

Ексхумација тијела покојне породиље Дрите Тафе обављена је јуче након што је то одобрио судија за истрагу Вишег суда у Подгорици, сазнају незванично “Вијести”.

Ексхумацију је претходно затражило Више државно тужилаштво, које је дан раније формирало предмет у вези са околностима смрти Тафе по службеној дужности, а након сазнања о догађају из медија.

“У предмету Вишег државног тужилаштва у Подгорици, формираном поводом смрти породиље Д. Т. који се налази у фази извиђаја, прикупљена су обавјештења од грађана и поднијет предлог судији за истрагу Вишег суда у Подгорици за одређивање ексхумације, након чега ће се донијети наредба о обдукцији тијела. У даљем току поступка, ово тужилаштво ће наставити да предузима све неопходне мјере и радње у циљу расвјетљавања конкретног догађаја, након чега ће донијети одлуку у предмету”, одговорили су “Вијестима” јуче ујутру из Вишег државног тужилаштва.

Из Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) “Вијестима” су јуче казали да о смрти породиље нису обавијестили тужилаштво, али нису одговорили зашто у тој установи није урађена патолошко-анатомска (клиничка) обдукција пацијенткиње, како предвиђа Закон о здравственој заштити. Директор те установе Александар Радовић прекјуче је на конференцији за медије казао да је дежурни љекар предложио обдукцију Дрите Тафе, али да је њена породица то одбила.

Закон о здравственој заштити, у члану 164, прописује да обдукцији обавезно подлијеже леш лица умрлог у здравственој установи, ако није утврђен тачан узрок смрти и на захтјев доктора медицине који је лијечио умрло лице.

Према тврдњама надлежних, обдукцију је тражио дежурни љекар, а није утврђен ни тачан узрок смрти.

До јуче поподне није био познат ни налаз здравствено-санитарне инспекције, која је прекјуче упућена у Општу болницу Бар. Директор барске болнице Игор Каришик рекао је да ће на питања “Вијести” одговорити у скоријем року, након консултација са Министарством здравља.

“Вијести” су, поред појединости у вези са случајем Дрите Тафе и Асмире Аљошевић, питале Каришика о комуникацији са ресорним министарством и КЦЦГ, инспекцијском надзору у тој болници, као и да ли ће неко од запослених у барској болници поднијети оставку због смрти породиље.

Министар здравља Војислав Шимун прије два дана на конференцији је појаснио да се пацијенткиња царским резом породила 13. септембра у барској болници и да је дошло до хируршке компликације која је препозната сјутрадан, а да је након тога третирана у КЦЦГ до 25. септембра. Појаснио је да је послије отпуштања заказана рутинска процедура у циљу даљег уролошког лијечења, а да је 30. октобра поново примљена у КЦЦГ, дан након спроведене процедуре.

“Увјеравамо породицу и цјелокупну јавност да ће сви одговорни да буду процесуирани”, казао је Шимун.

Директор КЦЦГ Александар Радовић рекао је да је пацијенткиња из Бара доведена у ту установу због сумње да је дошло до подвезивања мокраћовода, што је констатовао уролог, па је у консултацији са интервентним радиологом инсталирана сонда, како не би дошло до застоја бубрега.

Он је појаснио да је након девет дана пацијенткиња пуштена кући и да се сонда ставља преко коже док се стање пацијенткиње не поправи. Објаснио је да је, по договору, примљена опет у КЦЦГ, урађене су комплетне анализе и снимања и уклоњена привремена, а постављена сонда у организам.

Радовић је рекао да су снимања у петак показала да сонда функционише, али се пацијенткињи погоршало стање, а урађено је и снимање скенером које је показало да нема цурења констраста и да је у анатомском смислу све у реду.

“Пацијенткиња је преведена у интензивну његу, укључена је реанимација, али је дошло до смртног исхода. Ми смо покренули интерну комисију која треба да установи зашто је у тако кратком периоду дошло до смртног исхода”, рекао је Радовић.

На конференцији за медије прије два дана, говорило се и о случају пацијенткиње А. А. такође из Улциња, која је након порођаја царским резом у барској болници 10. септембра пребачена у КЦЦГ због компликација.

Радовић је рекао да је код ње дошло до појачаног крварења и да су је гинеколози КЦЦГ хитно примили, те да није у питању хируршко крварење, већ коагулопатија.

“Пацијенткиња је примила јако велики број трансфузија крви, дошло је до поремећаја функције бубрега и плућа, али је сада у фази опоравка и одвајамо је од машине за дисање”, рекао је Радовић.

Шимун је, одговарајући на питања, казао да су у гинекологији честа крварења након царског реза, док се код покојне пацијенткиње “ради о потенцијалној повреди мокраћовода у вези са хируршким радом”.

Истакао је да очекује да ће судско-медицинска обдукција показати од чега је преминула пацијенткиња.

И УНИЦЕФ упозоравао на квалитет болничке његе мајки

Порођаји у домовима здравља у Улцињу, Плаву, Рожајама и Мојковцу нијесу безбједни, треба усвојити политике за смањење стопе царског реза и повећати број индивидуалних порођајних сала, али и побољшати спремност за хитне случајеве, укључујући реанимацију новорођенчади.

То су само неки закључци и препоруке из процјене квалитета болничке његе мајке и новорођенчади, коју је по трећи пут, ове године, спровело Министарство здравља у сарадњи са представништвом УНИЦЕФ-а у Црној Гори и уз стручну помоћ међународне фондације ЦУРАТИО.

Процјеном је утврђено је да је у црногорским болницама остварен напредак, али да ову област треба додатно унапређивати.

Изузев КЦЦГ, све процијењене установе имале су превисоку стопу царског реза, наводи се у процјени.

“У посљедње двије деценије стопа царског реза у Црној Гори значајно је порасла: са 10 одсто 2000. године на скоро 24 одсто 2010, а процјењује се да 2023. године износи око 40 одсто…”, пише у извјештају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *