ИН4С

ИН4С портал

Случај Влада Јагара: Како је официр из афере ,,Шпегељ” одликован па проглашен за хрватског шпијуна

1 min read
Један пензионисани припадник КОС-а објашњава за Недељник како је дошло до снимања Мартина Шпегеља, генерала ЈНА. Наиме, он је као генерал врло добро знао многе припаднике КОС-а, па они нису могли да му се приближе и сазнају о плановима који се праве.

Приватна архива породице Јагар / Фото: Новости

Један пензионисани припадник КОС-а објашњава за Недељник како је дошло до снимања Мартина Шпегеља, генерала ЈНА.

Наиме, он је као генерал врло добро знао многе припаднике КОС-а, па они нису могли да му се приближе и сазнају о плановима који се праве.

Шпегељ је у то вријеме стално долазио на полигон Гаково близу Вировитице гдје је управник и орган безбједности био Владо Јагар, иначе Шпегељов земљак из Старог Градца. Иако се о томе писало, није био син Шпегељеве сестре.  Јагар је те 1990. године примљен као официр по уговору у КОС. Шпегељ је, дакле, у њега имао повјерење, стално је долазио и отворено причао о плановима за наоружавање и почетак сукоба са ЈНА у Хрватској.

Међутим, Јагар је, као млади официр, југословенске оријентације, све пријавио старјешинама. Брзо је одлучено да се његова породична кућа у Старом Градцу стави под видео и аудио надзор и да се прати шта се дешава. На основу тих, али и других информација планирало се седам акција заплијене оружја и хапшења Шпегеља и осталих.

Када је снимак објављен на Телевизији Београд, Јагар је откривен. Како се све одигравало у његовој кући, није било никакве сумње да ће Шпегељ и остали њега осумњичити да је “издао”.

Војска је извукла у Београд прво његову породицу, а онда је и он добио прекоманду. Радио је у Београду годину дана, током којих је добио чин капетана прве класе и Орден за храброст. У мају 1992. му је “савјетовано” да не долази на посао, због сумње да је хрватски шпијун. На посао није долазио до 1998. године када је пензионисан.

У међувремену, кућа у којој је сниман Шпегељ је срушена. Било је то прво ратно рушење куће.

У Београду је добио и кредит код војног сервиса за који су му била потребна два жиранта. Тек недавно је читав кредит у потпуности отплатио.

Умро је у фебруару ове године и сахрањен је на Бежанијском гробљу.

Прочитајте још:

Повријеђени Срби из Книна пуштени на кућно лијечење

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Случај Влада Јагара: Како је официр из афере ,,Шпегељ” одликован па проглашен за хрватског шпијуна

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *