Слуњ креће у бој против НАТО-а, не желе 5500 војника у дворишту
1 min read
Пише: Марио Пушић
Доћи ће тренутак када више нећу моћи задржати људе. Ево, и синоћ сам био на састанку с једном групом, људи су рекли: Градоначелниче, ми ћемо то ријешити. Ја их још задржавам, али не знам колико ћу моћи. Да, ићи ћемо на блокаду полигона. Чекат ћемо за њих најнеповољњији тренутак, када буду имали неку велику вјежбу – открива нам градоначелник Слуња Јуре Катић (ХДЗ) „тактику напада“ Слуњана на 5500 НАТО-ових до зуба наоружаних ратника који ће можда ускоро „населити“ Војни полигон „Еуген Кватерник“.
Треба разумјети фрустрацију ових вриједних и храбрих људи. Након живота у прогонству и тешког страдања у вријеме Домовинског рата, за њих фијукање метака изнад њихових глава и паљба тешке артиљерије никада није ни престала, јер им је на куће наслоњен, гледајући из перспективе војних стручњака, један од најбољих полигона у овом дијелу Еуропе. Какву-такву задовољштину имали су до прије четири године, јер им је МОРХ био обвезан плаћати комуналну накнаду, која је због велике површине вјежбалишта била позамашна, око 4,5 милијуна куна годишње.
Влада је прије четири године донијела одлуку, а онда Хрватски сабор закон по којему Слуњ и други градови немају више право на овај вид „обештећења“, па је тако градић с Кордуна остао без пола годишњег буџета. Очајни градоначелник каже нам да је двјема оврхама успио нешто наплатити, прво милијун, а онда мало више, али се на то жалио МОРХ, па је предмет завршио на Управном суду. Заједно с другим градовима поднијели су против државе уставну тужбу, но већ скоро три године нису добили никакав одговор ни из ове институције.
Обећани други вид државне потпоре је изостао, а онда је, о овим нимало идиличним околностима између града и државе, преко медија дошла информација да би Слуњ, заједно с војарном на Удбини, требао постати база за 5500 НАТО-ових војника.
Отворено писмо
Врло конкретна новинска извјешћа о модернизацији пруге Ријека-Карловац, болнице у Книну, аеродрома на Удбини, па тако и слуњског полигона на којему би до 2020. године била завршена градња објеката за смјештај и обуку натоваца, али и пресељење наших војника из неколико војарни, нитко из државне администрације није демантирао, као што нитко није озбиљно схватио отворено писмо градоначелника Катића предсједници, премијеру, министру обране и заповједнику Главног стожера ОСРХ у којем изражава „неслагање, незадовољство и немир најављеним мјерама“ и љутњу због изостанка било каквих информација о војним плановима на слуњском полигону.
Добио је, каже нам градоначелник, одговор од предсједнице Колинде Грабар-Китаровић, али га не схваћа озбиљно.
– Ја вјерујем да га она није ни написала нити прочитала, већ можда нетко од њезиних савјетника. Тај нетко каже да је потребно одржавати добру сурадњу с МОРХ-ом како би стекли увид у полигон, па кажу да је Министарство обране мјеродавно државно тијело које је у могућности располагати точним информацијама о доласку и боравку оружаних снага савезничких и партнерских држава на вјежбалишту, те да они у овом тренутку не располажу с најавама и постигнутим проведбеним договорима, који би упућивали на вјеродостојност медијских написа – чита нам забринуто Катић.
Стално под паљбом
Он би желио да односи града с државом буду пријатељски, они то и јесу, каже, али то пријатељство је једнострано.
– Јест када ми требамо извршити своје обвезе, примјерице осигуравамо им одвоз смећа по повлаштеној цијени, јер није исто доћи по контејнер на улаз у полигон или 20 километара даље по лошој макадамској цести. Заузврат смо стално под неком паљбом. Послали смо приједлоге свим опћинама уоколо полигона да тражимо неку врсту ренте због таквог узнемиравања, па чак и загађивања. Доласком НАТО војника наши проблеми ће се мултиплицирати. Слуњ ће ускоро бити спојен на прочистач за 3000 људи. Замислите да га оптеретимо с још њих 5500. Ми инфраструктурно не можемо поднијети толики број људи – упозорава градоначелник.
Но, једнако га брине и друга димензија оваквог развоја ситуације.
– Схваћам да ово може имати и позитивних ефеката у виду пуњења угоститељских објеката, али ефект таквог нечега за наш би прорачун био минималан. Мислим да би у коначници било више негативних него позитивних ствари. Долазе нам у град људи других вјера, боје и менталитета. Осим тога, војска и туризам не иду баш руку под руку – опрезан је Катић, наглашавајући да њега као првог човјека Слуња занима сигурност његових грађана и пуњење градског буџета.
Преузето са портала Слободна Далмација

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Jure Francetić je onaj koji je kamom i maljem sprovodio ono što bi Finger, Masja, Ptrahinja, Steel Tribute i ostali ovdje vrlo rado učinili, samo da im se može!
Neka te, ljudi.
Bice i kod nas tako,s tim sto smo gora raja od njih.Ni glas da pustimo kad treba.
Мало је 5000 натоваца , треба бар 8000, па нека онда чисте за њима, све у Јадран.
Чистоћа је пола здравља!
Znači nije problem nato, problem je da im se daju pare…
Ima u tome neke božanske pravde, budući da je Slunj grad Jure Francetića!
A Jure je srbin,ne?