ИН4С

ИН4С портал

Смењени либијски премијер не признаје одлуку парламента

zidan-reuters_f

Смењени либијски премијер Али Зидан изјавио је у суботу да не признаје гласање у парламенту за његову смену и да ће ту одлуку оборити на највишем либијском суду.

Зидан је у првом телевизијском интервјуу откада је у уторак смењен рекао да није побегао из Либије, већ да су га његови савезници из парламента саветовали да напусти земљу због безбедности и да би избегао хапшење.

Он је исламисте оптужио да су радили против њега откада је положио заклетву 2012. године.

„Пошто премијер није члан њихове политичке групе, без обзира да ли је успешан или неуспешан, он мора бити готов“, рекао је Зидан у једночасовном интервјуу емитованом на телевизији Либија ахрар.

Он је навео да му је један посланик рекао да се ти исламисти „ничега не плаше, па ни Бога“ и да спремају „нешто лоше“.

За новог премијера је постављен дотадашњи министар одбране Абдулах ел Тхини.

Зидан је после смене у парламенту из Либије отишао у неку европску земљу, мада се не зна где се налази. У интервјуу је рекао да ће се вратити тек када му буде била гарантована безбедност.

Бивши премијер је рекао да ће оспорити одлуку парламента на Врховном уставном суду и поручио да не одустаје од политичке каријере.

Исламисти предвођени Муслиманским братством и ултраконзервативним блоком Захвалност мученицима неколико месеци су покушавали да смене Зидана, због његовг противљења постојању наоружаних група под комадном исламиста које су се настале после обарања режима Муамера Гадафија.

За време Зидановог мандата екстремисти повезани с Ал Каидом су протерани из Триполија, а исламисти га оптужују да је Западу предао листу људи које жели да ухапси.

Проблем је такође и у расподели моћи између владе и парламента пошто је председавајући парламентом врховни командант оружаних снага који има овлашћење да нареди војно ангажовање.

Зиданова смена је уследила пошсто су наоружане групе на истоку земље, које се залажу за аутономију, заузеле већи део нафтних постројења. Прошле недеље су успели да натанкују нафту на брод упркос наређењу из владе да то војска спречи.
„Мислио сам да постоји војска, али сам из искуства схватио да не постоји“, рекао је Зидан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy