ИН4С

ИН4С портал

Смијењени гувернер Албаније и Жугићев ујак у Савјетодавном одбору ЦБЦГ

Тужилаштво је тражило пет године затвора за Фуланија, али је он успио да избјегне затворску казну, за разлику од осталих службеника Банке Албаније. Фулани је негирао оптужбе и одбио је да поднесе оставку на мјесто гувернера, али га је Одбор Банке Албаније смијенио са те позиције.
Радоје Жугић, ЦКБ

Радоје Жугић

Гувернер Централне банке (ЦБЦГ) Радоје Жугић у Савјетодавни одбор те институције поставио је Ариана Фуланија који је био гувернер Банке Албаније и у тој држави је смијењен и хапшен због тога што је из трезора нестало 713 милиона лека (6,63 милиона америчких долара) Банке Албаније.

Такође, члан Савјетодавног одбора врховне монетарне институције је и професор Економског факултета у пензији Млађен Шливаначанин, који је Жугићев ујак, јављају Вијести.

Одлука о формирању Савјетодавног одбора који има 11 чланова донијета је на сједници Савјета ЦБЦГ у септембру прошле године.

Ако су савршено јасни „оправдани“ разлози због којих је Жугић именовао ујака за члана Савјетодавног одбора, остаје питање који су то квалитети препоручили Фуланија.

Према писању албанских медија и агенције Ројтерс, Фулани је ухапшен по налогу Тужилаштва Албаније на радном мјесту почетком септембра 2014. године због оптужби за злоупотребу службеног положаја и крађе 713 милиона лека (6,63 милиона америчких долара) из трезора Банке Албаније. Он је био 17. ухапшен у афери познатој као “крађа трезора”. Тужилаштво је тражило пет године затвора за Фуланија, али је он успио да избјегне затворску казну, за разлику од осталих службеника Банке Албаније. Фулани је негирао оптужбе и одбио је да поднесе оставку на мјесто гувернера, али га је Одбор Банке Албаније смијенио са те позиције. Грађани су потписивали и петицију за његову смјену.

“Желимо да дамо Банци Албаније гувернера из финансијског или банкарског система који ће бити похваљен на међународном нивоу као професионални, морални и неспорни избор”, изјавио је медијима након хапшења Фуланија премијер Албаније Еди Рама. Намеће се закључак да, по мишљењу албанског премијера, Фулани није ништа од наведеног, што избор гувернера Жугића чини гротескним.

Ново ухљебљење у врховној монетарној институцији у Савјетодавном одбору нашли су и професор Економског факултета Миливоје Радовић, професор Универзитета Медитеран Срђа Божовић, као и пензионер и раније познати банкар Асим Телаћевић. Њих тројица су до краја јула прошле године били у Савјету ЦБЦГ као чланови који су изабрани на предлог Скупштине, иако им је шестогодишњи мандат истекао 2. новембра 2016. године. Подржали су Жугићев предлог за смјену бивше вицегувернерке Ирене Радовић, наводе Вијести.

У том одбору су још бивши гувернер Милојица Дакић који је пензионисан 2016. године, професор Економског факултета у Подгорици Весна Караџић, професор Економског факултета у Београду Дејан Шошкић, два ранија гувернера Народне банке Македоније Петар Гошев и Димитар Богов и оснивач и директор америчког Адиџес института Исак Адиџес који је и предсједник савјетодавног одбора.

Према одлуци о формирању Савјетодавног одбора, у коју “Вијести” имају увид, то тијело на захтјев Савјета ЦБЦГ или по сопственој инцијативи прати савремене трендове у области монетарне политике и финансијске стабилности на глобалном нивоу, а посебно њихове могуће утицаје на финансијски систем Црне Горе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Смијењени гувернер Албаније и Жугићев ујак у Савјетодавном одбору ЦБЦГ

  1. E ovo je za Riplija. Da se smenjeni guverner susedne države imenuje za savetnika je nezabilježwno još od Kaligule koji je stavio konja za senatora. (poredjenje nema veze sa čovekom iz Albanija) nego govori o bahatosti našeg guvernera

  2. Ако је школован и способан економиста, не треба му савјетодаван одбор, а ако је частан, образан и поштен човјек, онда му не треба ни образовање да би могао да обавља такву функцију! Бојим се да гувернер ЦБЦГ не спада у такву категорију људи…

  3. А за „драгог“ Едија нема ни једна функција у ЦБЦ?
    Каква дискриминација!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net