Сноуден: Доста свјетских земаља учествовало у шпијунажи
1 min read
Велике количине електронске поште, телефонских разговора и комуникације на интернет-страницама за чет америчка Национална агенција за безбједност пресрела је уз тајну сарадњу много већег броја страних влада него што је претходно било познато, наводи се у документима које је медијима доставио бивши службеник НСА Едвард Сноуден.
Данска интернет страница наводи да је НСА употребом шифрованог имена ,,RAMPART-A“ сарађивала са државама у покушају да дође до, што је више могуће, комуникација на интернету, и у овој врсти шпијунаже са НСА сарађивале су укупно 33 земље.
Сноуден је изјавио да од свих недавно објављених докумената подаци о ,,RAMPART-A“ представљају ,,драгуљ у круни“ у НСА и дио је огранка те агенције под називом ,,Извор за специјалне операције“.
У документима НСА наводи се да, у склопу ,,RAMPART-A“, страни партнери обезбјеђују приступ кабловима и примају америчку опрему.
,,То агенцији омогућава да се у тајности повеже на бројне тачке загушења интернетског саобраћаја широм свијета, одакле може да прислушкује садржај телефонских разговора, факсове, електронску пошту, чет, податке са приватних виртуелних мрежа и програме који омогућавају разговоре на интернету попут скајпа„, истиче се у документима.
Британци потрошили осам милиона евра за чување Асанжа

Британска полиција потрошила је 6,4 милиона фунти, што је осам милиона евра за полицијско обезбјеђење оснивача Викиликса Џулијана Ансанжа, који се од 19. јуна 2012. године налази у амбасади Еквадора у Лондону, саопштава данас Скотланд Јард.
У ту суму се убрајају плате полицајаца, новчане надокнаде за прековремени рад, као и употреба возила, канцеларија и разне опреме, док није наведено колико полицајаца обезбеђује 42-годишњег Аустралијанца.
Већ двије године британска полиција 24 часа дневно обезбеђује простор испред амбасаде Еквадора у Лондону.
,,Још рачунамо на Еквадор да оконча тај сложени и скуп Асанжов боравак у Лондону„, изјавио је неименовани портпарол Скотланд Јарда.
Бивши хакер, који се изјашњава да није крив за оптужбе у Шведској, страхује да не буде предат САД гдје га чека суђење због откривања неколико стотина хиљада повјерљивих дипломатских докумената.
Предсједник Еквадора Рафаел Кореа недавно је изјавио да Асанж има заштиту земље колико год он жели и да може да борави у амбасади колико сматра да је потребно, а уколико би Асанж изашао из амбасаде био би одмах ухапшен и пребачен у Шведску која га терети за сексуално злостављање.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

