ИН4С

ИН4С портал

СНП: Пијетет према голооточким жртвама

1 min read
Много пута су надлежне институције позиване да допринесу креирању сјећања на жртве репресије социјалистичких и комунистичких режима у Југославији из разлога што се значајан број грађана Црне Горе нашао на удару тадашњих власти само зато што су перципирани као противници званичне идеологије или „непријатељи“ власти

Марија Радиновић

У Европи се данас обиљежава 23. август – Европски дан сјећања на жртве свих тоталитарних и ауторитарних режима у 20. вијеку. Декларацијом Европског парламента од 23. септембра 2008. године овај датум је проглашен Европским даном сјећања на жртве стаљинизма и нацизма, а потврђен је и Резолуцијом Европског парламента о европској савјести и тоталитаризму 2. априла 2009. Избор 23. августа је симболичан јер је тог датума 1939. године потписан чувени пакт Рибентроп-Молотов о ненападању између СССР-а и нацистичке Њемачке. Њиме су исцртане њемачка и совјетска сфера утицаја и одређене државе које ће припасти двијема странама, а чији ће становници касније претрпјети до тада невиђена звјерства, мучења и прогоне, саопштила је Марија Радиновић, аналитичар у медијском центру СНП-а.

Она подсјећа да је Скупштина Црне Горе усвојила Резолуцију Парламентарне скупштине Савјета Европе из 2006. о међународној осуди злочина тоталитарних комунистичких поредака и Резолуцију о уклањању насљеђа бивших комунистичких тоталитарних система, али дан сјећања на ове жртве ни до данас није установљен.

-На тај начин црногорска власт није испоштовала јасну препоруку Европског парламента да, сходно историји и традицији наше државе, осигура адекватан начин обиљежавања сјећања на жртве тоталитарних режима. Такође, црногорска Скупштина је још 1992. године усвојила декларацију којом се држава обавезује да рехабилитује голооточке жртве и обештети њихове породице. Много пута су надлежне институције позиване да допринесу креирању сјећања на жртве репресије социјалистичких и комунистичких режима у Југославији из разлога што се значајан број грађана Црне Горе нашао на удару тадашњих власти само зато што су перципирани као противници званичне идеологије или „непријатељи“ власти. Као резултат тога, велики број грађана наше државе завршио је на злогласном Голом отоку, гдје су брутално мучени и убијани, те трпјели крајње нехуман, дискриминаторски и понижавајући третман, наводи она.

Она истиче да упркос бројним обећањима Владе да ће се позабавити овим питањем, то се ни до данас није догодило. Као и према многим другим питањима, актуелна црногорска власт се и према овом односи бахато, арогантно и политички незрело, показујући неспремност да се суочи са било чиме што за њу може бити компромитујуће. На тај начин продужава се виктимизација жртава омунистичког тоталитарног режима и патња њихових породица.

СНП ЦГ користи овај датум да позове актуелну власт да коначно скупи храброст и однесе се према поменутом питању са одговорношћу и озбиљношћу које оно захтијева, те да свој антифашизам покаже на дјелу, а не празним причама којима прикупља политичке поене. Истовремено, изражавамо дубоки пијетет према голооточким, али и свим другим жртвама са простора бивше Југославије, који су животом платили искључивост и нетолеранцију режима под којима су живјели. Наши суграђани су њихови потомци и ми смо дужни да се према њиховом губитку и болу однесемо људски и часно. Због тога је важно успостављање и адекватно обиљежавање дана сјећања на ове жртве јер само тако може доћи до истинског суочавања са прошлошћу и изградње културе сјећања, која ће свима нама, цијелом друштву, помоћи да зацијелимо старе ране и осигурати да се слични ужаси више никада не понове, закључује аналитичар СНП-а.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “СНП: Пијетет према голооточким жртвама

  1. У ПОДГОРИЦИ ЈЕ ПОДИГНУТ СПОМЕНИК БРОЗУ поред објављеног списка затворених интернираних по ИБ линији који је направила савезна УДБА, а који се налази у Државном архиву Хрватске и садржи имена 16.101 особе које су од 1949. до 1956. прошли кроз логоре за информбироваце. ЕТО КОЛИКА ЈЕ ЕМПАТИЈА СУБНОР-а ПРЕМА ДОЈУЧЕРАШЊИМ САБОРЦИМА.
    Шта је „НАМА СРБИМА НАША БОРБА ДАЛА, ОСИМ ДА ИМАМО БРОЗА ЗА МАРШАЛА?“
    ** Једанаест хиљада козарачке деце уморено је у Јасеновцу и њихова имена је једне давне године штампала комунистичка Борба, без одјека или коментара до дана данашњег.
    **Ко год је гледао макар снимке србских заробљеника живих испечених на ражњу у Отаџбинском рату 1991–1995, зна да је сва прича о Паклу слаба скаска, као што је и свештеник коме су у Митровичкој казниони комунистички стражари закуцали стопала за под огромним, гвозденим клинцима,као подсетник на Исусове муке ,највеће ни најстрашније.

    Питање је коме одговара да се уз помоћ аустро-угарског каплара и хрватског католика, Срби и даље понижавају, убијају и деле.

  2. KostIn, zaboravio sam i Tita!
    Dakle, i on!
    Vrlo se izvinjavam!
    … Bravu, znam mnogo više od tebe!
    Tamo su zaglavili baš oni najzagriženiji! Oni koji su ravnaju od Đevđelije do Kijevskog roga, krvavo do ramena komunisatanisti!
    Tamo je bio ljudski talog, i sa jedne i sa druge strane “ žice“!
    I vidi, hebo i tebe prostačina koja tako malo zna o tim sektašima, komunosatanistima!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *