SNP povodom pokušaja potiskivanja ruskog „malignog“ uticaja: Udar na Ruse u NIS-u
1 min readAnglosaksonci nisu odustali od ideje da nagovore Srbiju da na „kvarno“ promijeni vlasničku strukturu u NIS-u, i na taj način, između ostalog, presijeku rusku meku moć, odnosno da potisnu ruski „maligni“ uticaj. Priprema za to može se odvijati u pravljenju ambijenta kroz proces reformi u energetskom sektoru Srbije (obezbjeđivanju profesionalnog rukovodstva u energetskim javnim preduzećima i njihovom efikasnom punjenju budžeta).
Prijedlog reformi daju Norvežani, koji su svjetski stručnjaci u toj oblasti. Uspješne reforme u javnim preduzećima dale bi „podstrek“ da tako nešto Srbija uradi i u NIS-u, bez obzira što je privatizovan.
Djelujući na takav način, bez obzira što Srbija nije zvanično uvela sankcije Rusiji, ostvario bi se isti cilj kao da su uvedene. Početni i najvažniji potez bio bi postavljanje rukovodstva u NIS-u koje bi bilo u službi ostvarivanja zadatog – potiskivanja ruskog „malignog“ uticaja.
Samo na prvi pogled to ne izgleda tako važno.
U najkraćem navodimo da je u pitanju suštinski važan proces.
U svijetu se formiraju dvije strane koje imaju suštinski različit pogled na slobodu, život, čovječanstvo, međunarodno pravo i organizaciju, sistem vrijednosti… I te dvije strane će se suočiti na različite načine i u različitim sferama. Jednu stranu će pdedvoditi Anglosaksonci, a drugu Rusi.
Srbski i Ruski narod kroz istoriju imaju jednog nepromjenjivog moćnog antipravoslavnog neprijatelja.
Ideja za stvaranje SSSR-a i Jugoslavije došla je od te neprijateljske strane, a sa ciljem kontrole srpskog i ruskog naroda i gospodarenjem njihovim prirodnim bogatstvima. Čak su neka rukovodstva SSSR-a i Jugoslavije mnogo činila da udalje, pa čak i posvađaju dva bratska naroda, srpski i ruski. U zavisnosti od snage rodoljubivih ruskih i srpskih snaga koje su se utisnule u rukovodstva SSSR-a i Jugoslavije, taj zamišljeni negativni uticaj dviju država na ruske i srpske interese se smanjivao ili povećavao.
Ponovićemo, ono što su Ukrajina i druge republike SSSR-a bile za ruski narod i njegov interes, isto su bile Hrvatska i druge republike Jugoslavije za srpski narod i njegov interes. Istom „formulom“ iz istog svjetskog centra se išlo na razbijanje srpskog i ruskog naroda. Zato Rusi i Srbi istom „formulom“ kroz proces trebaju neutralisati negativne efekte koje je izazvao zajednički protivnik.
Sadašnji događaji u Ukrajini posljedica su stogodišnje aktivnosti. I Rusija u Ukrajini danas nije ušla u neki problem ili zamku, već je ušla u proces rješavanja negativnih posljedica proizašlih u dvadesetom vijeku.
Zbog navedenih istorijskih procesa Srbija i srpski narod ne mogu, zbog svog interesa, da na bilo koji način uvedu sankcije Rusiji i učestvuju u potiskivanju ruskog „malignog“ uticaja na Balkanu.
Srbija mora pokazati hrabrost da razobliči obmanu protivnika, a ona se sastoji u tome da je Srbiji bolje da bude sa neprijateljima nego sa prijateljima. Razobličavanje te obmane znači i promjenu ponašanja Srbije.
Srbija ne smije odbaciti Rusiju, svog prijatelja, već naprotiv – Rusija to zaslužuje, a srpski narod, i ne samo srpski, je treba.
Izvor: SNP – Izbor je naš
Meni je ovo takođe palo na pamet kao mogućnost. Zašto bi ona ministarka energetike izjavila da su EPSu potrebne „bolne reforme“? Za koga bolne i zašto bolne? 1. Zato što će otpustiti masu ljudi 2. Zato što će se privatizovati
Zašto bi profesionalna uprava kao takva bila sama po sebi bolna?! I zašto ne može jednostavno da se raspiše konkurs i izabere normalna profesionalna uprava nego se plježe po svetu i traže neka njihova rešenja. Jesmo li mi ovde nesposobni i maloumni pa treba neko da nas vodi za ruku?