СНП: У Црној Гори наметнуте су нове језичке границе
1 min read
,,СНП Црне Горе, још једном подсјећа јавност да је управо захваљујући амандманима СНП на општи Закон о образовању и васпитању остала на снази одредба да се, имајући у виду исту лингвистичку основу, настава у установи изводи и на српском језику, а поштујући права мањинских народа, и на босанском, албанском и хрватском језику”, наводи се у саопштењу СНП-а достављеном порталу ИН4С поводом обиљежавања Дана језика.
Саопштење преносимо интегрално.
Широм Европе, 26. Септембар, се обиљежава као Европски дан језика. Језичка разноликост доприноси бољем разумијевању различитих култура, а језик је једно од најзначајнијих обиљежја културе и темељ људског рода на којем почива културна историја и традиција човјечанства. Зато је значај језика немјерљив.
У Европи постоји преко 200 језика, као и многи други језици које говоре грађани поријеклом из других земаља свијета.
Према једном од истраживања у Европи постоји угроженост такозваних малих језика. Овој групи језика припадају и језици са простора бивше Југославије, а у Извјештају се , између осталог истиче да је Европа успјела да уклони готово све баријере између појединих земаља.
У Црној Гори, међутим, по овом питању , наметнуте су нове језичке границе. То је учињено супротно лингвистичким нормама и стандардима, а зарад дневнополитичких потреба владајуће коалиције, која заправо и држи власт стварајући вјештачке подјеле међу грађанима и по питању језика.
СНП Црне Горе, још једном подсјећа јавност да је управо захваљујући амандманима СНП на општи Закон о образовању и васпитању остала на снази одредба да се, имајући у виду исту лингвистичку основу, настава у установи изводи и на српском језику, а поштујући права мањинских народа, и на босанском, албанском и хрватском језику.
Социјалистичка народна партија сматра, да и српски језик, као историјски, традиционално и научно утемељен на овим просторима, треба да буде службени језик у Црној Гори, и у томе ће истрајавати и убудуће.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ако је СНП-ова заслуга то што се настава данас у школама одвија на начин на који се одвија, како су потрчали да кажу, онда је СНП-ова заслуга то што ђаци чији је матерњи језик српски данас уче из уџбеника под називом „Црногорски језик”. Истрајаваће кажу на томе да српски буде службени језик. Да, истрајаваће као и до сад, гдје Брисел оком ту они скоком, гледаће да се икако не замјере ДПС-у због такве ствари као што је увођење српских одјељења у школе, а питање од кога ће да добију гласове на изборима ће да ријеше тако што ће српској језичкој заједници да баце сплачине у виду „договора о језику“ са Лукшићем.