СНП: У Црној Гори више од 15 000 дјеце живи у сиромаштву, држава мора да реагује
1 min read
Фото: СНП
У свијету се данас обиљежава Свјетски дан борбе против сиромаштва, дан који и Црна Гора дочекује у доста тешком стању.
Иако су представници доскорашње власти често истицали да је Црна Гора лидер у региону по многим питањима, па тако и када је ријеч о животном стандарду грађана, стварност је прилично другачија. Пандемија корона вируса потпуно је оголила ситуацију у којој се налазимо, односно показала да велики број наших грађана од тренутних примања не може да преживи, те да је за неких шест мјесеци трајања кризе број незапослених порастао за преко 15.000, саопштили су из СНП-а.
Посљедњи званичан податак о степену сиромаштва објављен је 2013. године, када је, како су истакли, апсолутна линија сиромаштва била 183 еура, а испод ње се налазило 8,6 одсто грађана. Статистика показује да је прије избијања пандемије корона вируса у радном односу у Црној Гори било око 150.000 људи. Од тога, скоро 83.000 радника примало је зараду мању од 250 еура. Половина је примала минималну плату која је до скоро износила 193 еура, а сада 222, док је трећина запослених нередовно примала плату.
Најбројнији су запослени у трговини, чија се плата креће од 250 до 300 еура, док двије трећине радника прима зараду испод 500 еура. Алармантан је податак да трећину незапослених чина лица са високом стручном спремом.
У Црној Гори више од 15.000 дјеце живи у сиромаштву, а највише их је у породицама са троје и више дјеце, без запослених, у породицама корисника материјалног обезбјеђења. Најчешће се ради о дјеци самохраних родитеља, с тешкоћама у развоју и дјеци ромске националне мањине, наглашавају из СНП-а.
Поред лица са инвалидитетом, расељених и једнохранитељских породица, пензионера чије су пензије мизерне, припадника РАЕ популације, у врло незавидном положају су и млади људи који су запослени, али су њихова примања толико мала, да не могу самостално живјети, па одлажу заснивање брака и породице и до касних година остају са родитељима у истом дому.
На сиромаштво утичу бројни фактори, а код нас су најважнији: дуготрајна незапосленост, раст цијена и несигурност радних мјеста и прихода.
Даље повећење плата и пензија, те укидање ПДВ-а на донирану храну и регулисање забране бацања вишкова хране, отварање више народних кухиња и социјалних продавница су неки од начина борбе против ове пошасти која подрива наше друштво.
Свјетски дан борбе против сиромаштва је прилика да се осврнемо око себе, видимо како живе наши суграђани и учинимо нешто да им олакшамо живот. Нова Влада мора одлучно кренути у рјешавање овог проблема и урадити све како би побољшала стандард грађана и њихове животне услове. То мора бити један од њених основних приоритета, закључено је у саопштењу Социјалистичке народне партије Црне Горе.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Uzas dokle su nas doveli.