СНП: Због чега Црна Гора има потребу да се брзоплето мијеша и сврстава на поједине стране у великим конфликтима
1 min readСпољна политика Црне Горе нема јасне контуре ни добро осмишљену стратегију за дјеловање на међународном плану, оцијењено је из Социјалистичке народне партије.
,,То има за директну последицу нарушавање међународног угледа и позиције државе, на економску ситуацију и укупну унутрашњу политику земље”, каже се у изјави посланика Данка Шаранчића.
Он је упозорио на потезе владе којима се озбиљно доводе у питање државни и национални интереси, а спољна политика Црне Горе доводи на “лош глас”.
,,Не треба бити експерт за међународну политику да би се поставило логично питање – због чега Црна Гора има потребу да се олако и брзоплето мијеша и сврстава на поједине стране у великим конфликтима и сукобима широм свијета, без било какве претходне анализе и процјене. Шта смо добили признавањем сиријске опозиције, односно непризнавањем владе сиријског предсједника Башара ал-Асада”, упитао је Шаранчић.
Према његовој оцјени, Влада је исхитрено и непромишљено, у времену када се мијења глобална политичка архитектура, пожурила да уведе санкције Русији, желећи да се у очима европских и НАТО савезника покаже „боља него што јесте“.
,,На тај начин се директно сврстала на једну страну у конфликту чији се ток, крај и последице не могу предвидјети”, навео је Шаранчић у саопштењу за јавност.
Црна Гора, каже он, мора мудром, прагматичном и одговорном спољном политиком и професионалном и деполитизованом дипломатијом да утиче на рјешавање ствари у непосредном окружењу и региону, максимално штитећи интересе грађана и држављана ма гдје се они налазили.
,,Немамо представу о нашој дијаспори, њеном броју и њеним могућностима, нисмо донијели ни Закон о исељеништву, за шта је директно одговорна Влада и Министарство вањских послова и европских интеграција”, оцијенио је Шаранчић.
Преме његовој оцјени, постоје спорна питања и у вези статуса Превлаке којима треба озбиљно приступити јер се ради о дијелу државне територије на коме Хрватска намјерава да врши истраживање нафте и гаса, а ради се о чланици Европске уније. “Наша дипломатија нема јасну стратегију када се ради о овом проблему”.
Новоуспостављена функција економске дипломатије, сматра он, мора интензивирати рад како би национална економија коначно осјетила бенефите постојања не тако мале дипломатско конзуларне мреже коју плаћају сви грађани.
,,Црној Гори су потребне директне стране инвестиције, туристи и тржиште, а велике конфликте удаљене хиљадама километара ријешиће глобални, крупни играчи и без нашег великог присуства”, казао је Шаранчић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: