Шоћ: Осуђени за убиство треба да одлеже пуну казну
1 min read
Драган Шоћ
Бивши министар правде Драган Шоћ врло је јасан када је у питању Предлог закона о амнестији који су поднијели посланици владајуће коалиције, осим СД, који се налази у скупштинској процедури, и питању да ли из тог закона треба издвојити кривично дјело тешко убиство.
Као неко ко има вишедеценијску професионалну и политичку каријеру, Шоћ подсјећа да се у поступку усвајања закона предлагач опредјељује на која дјела ће се закон односити, односно која ће кривична дјела бити из њега издвојена, што је и овом приликом био случај, пише Дан.
Шоћ тврди да је ствар политичког опредјељења оног који доноси закон која ће дјела њиме обухватити, али и напомиње да не треба заборавити да се увијек може дјеловати амандмански.
У сваком случају, Шоћ тврди да никада не би подржао такав предлог закона сматрајући да лица осуђена за кривично дјело убиство треба да одлеже пуну казну.
“Међутим, ако неко то жели, мислим и убијеђен сам да шаље лошу поруку да кроз један или два закона о амнестији поштеди и аболира осуђенике за тешка кривична дјела. Свакако ће бити занимљива расправа на ту тему”, истиче Шоћ.
Посланици владајуће коалиције предложили су закон о амнестији којим би се умањила казна осуђенима у затвору за 15 одсто, односно за 10 одсто онима који још нијесу пошли на издржавање казне.
Ова умањења наведена су у предлогу чије се усвајање тражи по скраћеном поступку, а који нијесу потписали посланици Социјалдемократа, већ ДПС-а, Форце, Бошњачке странке, Хрватске грађанске иницијативе (ХГИ) и Либералне партије.
Пет одсто умањења казне предвиђа се за лица која су два или више пута безусловно осуђена. Предвиђа се и да особе које у осуђене на блаже казне, до три мјесеца, добију условну осуду. Осуђенима од три до шест мјесеци пресуда се мијења, како пише у предлогу, у кућни притвор.
Амнестија се не односи на осуђене за ратни злочин, корупцију и организовани криминал, силовање, обљубу и слична кривична дјела, затим за насиље у породици. Ова врста милости неће важити ни за оне који су је већ добили, за осуђене на максималне казне од 40 година и за оне за којима је расписана потјерница због одбијања да иду у затвор.
Предлог посланика владајуће коалиције налази се у скупштинској процедури.
Сређивање стања у режиму
Закон је образложен као нужна мјера у актуелној ситуацији епидемије вируса корона ради растерећења затвора и смањена броја радно ангажованих службеника.
Посланик Демократског фронта (ДФ) Страхиња Булајић казао је током скупштинске расправе да је ово сређивање стања у режиму, јер се, осим одређених изузетака, у затвору налазе особе које су блиске режиму.
Он је упитао, уколико је Предлог закона о амнестији хуман гест и растерећење натрпаности затвора, зашто се увијек власт досјети тога уочи избора.
Посланик Социјалдемократске партије (СДП) Драгиња Вуксановић Станковић казала је да правда мора бити једнака за све, а овим предлогом закона се, како каже, не остварује сврха кажњавања.
И предсједник Социјалдемократа (СД) Иван Брајовић рекао је да ако се не усвоји њихов амандман, посланици те партије неће гласати за предлог закона.
Брајовић је рекао да је потребно размислити о томе како размишљају жртве тих дјела.
Извор: ДАН

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Да овај човјек има и прст образа, ћутао би као заливен.
Da da a i oni koji su DEZERTERI i oni moraju u zatvor
Сви наводе како није било аболирања од 2013,интресанто али су заборавили да у времену испред рефрендума и одмах после њега јесте скоро сваке године!
Власт је приморан због својих утамничених зликоваца да овако поступа иначе они пријете да ће проговорити!