Сочи вредан 214 милијарди рубаља
1 min readОрганизатори Зимске олимпијаде објавили колико Русију она кошта. Домаћини кажу да није било ненаменског трошења новца током изградње.
За градњу олипијских објеката у Сочију, као и инфрастрктуре која обезбеђује функционисање тих објеката, потрошено је 214 милијарди рубаља. Од тога из државног буџета 99 милијарди, а остало је из „небуџетских средстава“. То је у четвртак изјавио руски потпредседник владе Дмитриј Козак. У минуле четири године, колико је трајала градња објеката, однос рубље и евра је био стабилан – евро је вредео 40 рубаља, а долар око 30 рубаља.
Дмитриј Козак тврди да су детаљне провере Руске финансијске контроле као и Счотне палате, највишег контролног органа, показале да није било ненаменског трошења новца. То је био директан деманти недавне изјаве Ђан Франка Каспера, председника Међународне скијашке федерације и члана Међународног олимпијског комитета, који је рекао да је Олимпијада у Сочију полигон за невиђену корупцију, па је трећина од 55 милијарди долара државног новца проневерена тако што су државни чиновници узимали мито и провизију.
Корупција јесте била реч која се често помињала и у Русији и изван ње, када се говорило о Олимпијади у Сочију. Бивши потпредседник руске владе у време Бориса Јељцина, а сада један од најжешћих опозиционара Борис Њемцов, каже да је покушао да о корупцији у Сочију заинтересује Међународни олимпијски комитет, али му је одговорено да је то проблем земље домаћина. У студији о корупцији Борис Њемцов је упоредио трошкове из Сочија са трошковима ранијих олимпијских игара. Закључио је да је градња свега у Русији око три пута скупља. Њемцов је замерио МОК-у што је превише пажње посветио правима хомосексуалаца а занемарио је проблем корупције.
Руско руководство није никада негирало да је било крађе новца. Бивши руски председник Дмитриј Медведев је 2010. наредио истрагу о проневери новца за изградњу олимпијских објеката, но она није далеко одмакла. Пре годину дана Путин је сменио првог човека „Олимпстроја“ Ахмеда Билалова, због прекорачења трошкова од готово 700 одсто за изградњу скијашких скакаоница.
А током 2012. година било је више афера и полицијских оптужница против руководилаца великих фирми које су градиле боб-стазу у Красној пољани или су биле укључене у изградњу централног стадиона у Сочију када су „надуване“ цене за 5,6 милијарди рубаља, а под сумњом су и изградња „леденог дворца“ где ће бити такмичење у клизању, затим дворане за хокеј и централног стадиона, а било је и давања повлашћеног положаја појединим фирмама.
Извесно је само једно – Олимпијске игре у Сочију ће бити многоструко скупље него оне у Торину, америчком Лејк Ситију или канадском Ванкуверу.
РАНО УПОЗОРЕЊЕ
Да ће руска Зимска олимпијада побити све рекорде у трошковима, још пре две године упозоравали су председник Збербанке Герман Греф и председник Олимпијског комитета Русије Александар Жуков. Они су отворено казали да не верују да ће уложена средства бити враћена.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: