ИН4С

ИН4С портал

„Шок и неверица“: Сорош одлази у пензију, син преузима империју

1 min read

Џорџ Сорош

Џорџ Сорош предаје контролу над својим филантропским царством свом сину. Како се наводи у саопштењу недавно објављеном у Волстрит журналу, Сорош (92) ће ускоро предати кормило свом 37-годишњем сину Александру.

Сорош је познат по финансирању Фондације за отворено друштво (ОСФ), која је подржала реформе за либерализацију економије, демократизацију, заштиту мањина и избјеглица и промовисање слободе изражавања. Овим напорима су претходиле неке инвестиционе одлуке, као што је продаја милиона фунти прије него што је британска валута девалвирала 1992. године.

Водећи британски лист тада је назвао Сороша „човјеком који је разбио Банку Енглеске“ због потеза који му је омогућио да за мјесец дана уђе у џеп од милијарду долара. Та епизода је донијела поштовање Сорошу у финансијском свијету, али је постао и личност од које се многи плаше међу министрима финансија.

Рођен у августу 1930. у Будимпешти, Сорошева јеврејска породица користила је лажне документе да би се представила као хришћани током нацистичке окупације Мађарске 1944. и 1945. године.

„Рано сам схватио колико је политички режим важан“, рекао је Сорош 2019.

Након успостављања комунизма у Мађарској, Сорош је 1947. отишао у Лондон, гдје је дипломирао на Лондонској школи економије, а затим се преселио у Њујорк 1956. године.

Сорош је основао сопствени хеџ фонд 1970. године, корак ка стварању свог богатства, које Форбс процјењује на 6,7 милијарди долара, цифра која не укључује 18 милијарди долара које је Сорош пренио у своје фондације 2017.

Године 1979. почео је да каналише дио свог богатства ка филантропији, подржавајући црне студенте у Јужној Африци апартхејда и политичке дисиденте у Централној Европи. Њене активности су значајно проширене након завршетка Хладног рата.

На примјер, у САД, Сорош је подржао прогресивну страну у низу осјетљивих питања, укључујући реформу правосуђа, истополне бракове и декриминализацију марихуане. Отац петоро дјеце, Сорош је студирао у Лондону под менторством Карла Попера, заговорника отворене друштвене структуре и оштрог критичара тоталитаризма.

Сорош је 2002. године осуђен за трговину инсајдерима у Француској због трговине са Сосијете женерал, а 2009. у Мађарској за случај тржишне манипулације. Сорошеви фондови настављају да спекулишу, са инвестицијама које се протежу у широком спектру од нових технологија до некретнина и физичких добара.

Сорош је говорио и о потреби стриктног регулисања тржишта, а своје напоре је описао као неку врсту одговорности. „Мој успјех на финансијским тржиштима ми је дао већи степен независности од већине других људи“, написао је 2011. „То ме обавезује да заузимам ставове о контроверзним питањима када други не могу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “„Шок и неверица“: Сорош одлази у пензију, син преузима империју

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net