Соколско друштво Госпић
1 min read
Крајишки соколи
Пише: Саша Недељковић
члан Научног друштва за здравствену историју Србије
Соколско друштво Госпић било је део Соколске жупе Сушак-Ријека. Окружни слет у Книну одржан је 20. септембра 1931. Уз книнске соколе најбројније је било соколско друштво Шибеник, које дошло возом са вежбачима, са соколима из Мандалине, соколском музиком и излетницима. Мало затим дошла је чета из Врањица (Жупа Сплит) са својом музиком. Истовремено дошли су соколи из Дрвара, Госпића и Грачаца. Присуствовале су делегације друштава из Бенковца, Кистања, Сиверића и Дрниша.
На слетишту се сврстала поворка са две соколске музике, неколико соколских застава и старешинством жупе. Поворка предвођена од жупског начелника Хинка Мелиша је кренула кроз место. Уз патриотске маршеве, поклике и певање прошла је поворка градом, до трга краља Петра. Прво је збор поздравио др. Гргић, старешина соколског друштва Книн. За њим је говорио Павао Ковачев, старешина жупе. У говору је поздравио соколске сеоске чете и указао на соколски рад на селу. Поворка се повратила на слетиште. На слетишту је одржана јавна вежба. У простим вежбама учествовала су друштва Шибеник, Книн и Мандалина. Наступ сеоске чете из книнског поља срдачно је поздрављен. После вежбе свирала је соколска музика Шибеник. (1)
У Управи друштва Госпић били су 1934. старешина др Петар Зец, заменик Јан Хромечек, начелник Милош Станић, заменик Мирко Радмановић, начелница Штефица Пургарић, заменица Катица Обрадовић, тајник Богдан Рајчевић, просветар Илија Опачић, благајник Никола Војводић, … . (2)
Друштво је 1935. водио сенатор др Петар Зец. У оквиру Просветног одбора били су нови одсеци дилетантски, певачки и луткарски, изабран је посебан одбор за руковођењем радом у многобројним соколским четама друштва. (3)
Друштво је одржало 9. априла 1935. у општинској дворани комеморативну седницу у помен краља Александра. Седницу је отворио др Петар Зец, заменик краљевског намесника и сенатор. (4)

Годишња скупштина Соколског друштва Госпић одржана је 23. фебруара 1936. у општинској дворани. Старешина др Петар Зец отворио је скупштину. У свом говору подсетио је губитак због убиства краља Александра. Поред ове ране која је непрестано крвавила, изрекао је наду да ће соколи уз свог старешину краља Петра пребродити све кризе и да ће уз вољу, рад и жртве свих својих свесних чланова оживотворити циљеве које су соколи себи поставили. Старешина је поздравио изасланика жупе Сушак-Ријека Буде Ружић као и делегате осталих друштава. У новом управном одбору били су старешина др Петар Зец, заменик др Павао Радовиновић, начелник Иво Мајцан, заменици Радован Герић и Франо Кеглевић, начелница Вера Максимовић, заменице Катица Обрадовић и Даница Почуча, тајник Влајко Станић, просветар Милена Каменаровић, референт за соколске чете Светозар Косановић, … . (5)
Заједно са војском и соколском музиком на челу Соколско друштво Госпић је 1936. приредило ђурђевдански уранак. Ишли су у оближњу шуму названу Јасиковац. Усред шуме играла су се народна кола из свих крајева земље. Трубач је засвирао збор и сви су се вратили у Госпић. (6)
Соколско друштво Госпић је приредило 30. априла 1936. свечану седницу приликом прославе Зрињског и Франкопана. Седницу је отворио својим говором заменик старешине др Радовиновић. Друштвена просветарка Милена Каменаровић одржала је предавање. На крају свечане седнице свирала је друштвена музика „Ој Словени”. (7)
Напомене:
1.„Окружни слет у Книну (20. септембра 1931.)”, „Соко на Јадрану“, Сплит, август-септембар 1931., бр. 8-9, стр. 145;
2.Уредио Анте Брозовић, „Соколски зборник, I”, Београд 1934, стр. CXXI;
3.„Рад у друштву”, „Соколски гласник”, Љубљана, 29. марта 1935., бр. 14, стр. 7;4. „Шестомесечни помен Витешком Краљу Александру I Ујединитељу”, „Соколски гласник”, Љубљана, 19. априла 1935., бр. 17, стр. 7;
5.„Годишња скупштина Соколског друштва Госпић”, „Соколски гласник”, Љубљана, марта 1936., бр. 11, стр. 3; „Исправи!”, „Соколски гласник”, Љубљана, 27. марта 1936., бр. 13, стр. 2;
6.„Ђурђевдански уранак”, „Соколски гласник”, Љубљана, 22. маја 1936., бр. 22, стр. 6;
7.„Прослава Зрињског и Франкопана”, „Соколски гласник”, Љубљана, 22. маја 1936., бр. 22, стр. 6.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

