ИН4С

ИН4С портал

Соколско друштво Стари Футог

1 min read
Соколско друштво Стари Футог организовало је заједно са месним одбором Црвеног крста течај за болничарке. Течај је трајао шест недеља. Пријавиле су се за течај 23 соколице. Друштво је деловало до Априлског рата 1941. када је било забрањено.

Соко Петроварадин

Пише: Саша Недељковић
члан Научног друштва за историју здравствене културе Србије

У Футогу, у биоскопу код Сајца приказан је „Соколски слет у Прагу 1933. г”. Улазнице за школску децу биле су динар, а за одрасле два динара. (1)

Године 1934. старешина друштва био је др Ђорђе Топалов, I заменик Илија Путник, II заменик Матка Хроватин, тајник Петар Могић, председник просветног одбора Смиља Тошковић, начелник Лаза Јелчић, I заменик начелника Петар Тидилов, II заменик начелника Јеврем Бугарски, начелница Милица Букинац, заменица начелнице Мила Бошњак и благајник Бранко Теларовић. Чланови Управе били су Стеван Бошњак, Сава Оберкнежевић, Васа Коларов, Васа Бугарски, Васа Добродолски, Ђура Симоновић, Јеврем Јелесић, Стеван Нинков, Петар Јелесић и Глиша Богосављевић. Заменици су били Милушко Куцурац, Ђорђе Радованов, Дејан Винокић, Стеван Искалов, Петар Панталинац и Ђурица Курјаков. Ревизори били су Јован Дунђин, Лазар Добродолски, Стеван Добрин. Заменици били су Милош Шумаров и Јосип Маћешић. У Суду части били су др Душан Јелесић, Веселин Маријански, Стеван Срдановић, Петар Винокић, Ђура Куцурац. Заменици су били Милорад Панталинац, Гавра Пешкан и Владимир Бајандић. (2)

У Старом Футогу био је приређен слет новосадског I окружја. Пре подне одржана је проба, а после пробе ишла је поворка улицама окићеним цвећем и заставама. Пред Соколским домом старешина друштва др Ђорђе Топалов одржао је поздравни говор. У име општинске управе госте је поздравио општински бележник Војислав Шикопарија. После подне одржана је вежба. Увече је приређена академија. На академији истицала се ритмичка вежба „Биљана”. Ритмичке вежбе спремао је начелник друштва Лазар Јелчић. После академије одржана је игранка. Било је око 600 гостију, које су мештани водили својим кућама на исхрану. (3)

Застава Сокола

Соколско друштво Стари Футог осветило је свој дом и заставу на први дан Духова 31. маја 1936. Соколи из Новог Сада на челу са старешином жупе др Игњатом Павласом дошли су аутобусима. За њима је стигла група коњаника, чланова сокола, из Новог Сада и Петроварадина. После литургије на којој је певао хор Соколског друштва формирана је поворка на челу са соколском коњицом и двема музикама. Поворка је на путу до Соколског дома одушевљено поздрављана од многобројне публике. Кад је поворка стигла почео је свечани обред, који је извршио парох Стеван Николић. Освећење заставе друштва обављено је на слетишту. Потом је одржана јавна вежба, која је у ствари била вежба другог окружног слета жупе Нови Сад. Увече је приређена свечана академија. (4)

Соколско друштво Стари Футог прославило је 1938. 20-годишњицу ослобођења и уједињења спојену са приређивањем II окружног слета Бачко-паланачког окружја. Увече 11. јуна 1938. приређена је соколска поворка на челу са одредом краљевске морнарице, који су носили бакље. У Новом Футогу поворку је поздравио члан сокола Александар Ђурић, а код општине Ст. Футог говорио је члан сокола Мирко Маријански, изневши укратко улогу сокола у историји ослобођења и уједињења. Код соколског дома поворку је поздравио старешина соколског друштва Петар Могић. Сутрадан одржана је проба а затим поворка кроз село. Слет је отворио старешина соколског друштва Петар Могић и поздравио команданта речне флотиле Божидара Мартинеца, изасланика бана Ђорђа Маринковића, банског инспектора, представника Соколске жупе Жарка Поповића. На јавном часу осим вежби сокола, учествовао је одред војске и морнарице. Увече је одржана академија, на којој су учествовали и руски соколи играма „Казачок” и „Бољарска игра”. (5)

Соколско друштво Стари Футог организовало је заједно са месним одбором Црвеног крста течај за болничарке. Течај је трајао шест недеља. Пријавиле су се за течај 23 соколице. Течај је одржаван три пута недељно у соколани, а њим је руководила др Јелена Винокић, здравствени референт.(6) Друштво је деловало до Априлског рата 1941. када је било забрањено.

Напомене:

  1. Мара Шовљаков, „Соколско друштво Стари Футог“, „Варош Футог“, Футог 2003., стр.288;
  2. Уредио Анте Брозовић, „Соколски зборник I”, Београд 1934, стр. LXXXVIII;
  3. „Соколски слет I новосадскогокружја”, „Соколски гласник”, Љубљана, 21. јуна 1935, бр. 26, стр. 3;
  4. „Соколско друштво Стари Футог осветило је свој дом и заставу”, „Соколски гласник“, Љубљана, 19. јуна 1936., бр. 25, стр. 4;
  5. „Из наших жупа”, „Соколски гласник”, Београд, 21. јуна 1938., бр. 24, стр. 5;
  6. „Кратке вести из нашег Соколства”, „Соколски гласник“, Београд, 20. октобар 1939., бр. 42, стр. 4.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *