Солар градња уградила 3.900 система; Корисници одушевљени: Рачуни за струју до два евра
Од покретања пројекта 3000+ 2021. године, Солар градња је уградила 3900 система соларних панела у домаћинства у Црној Гори. Бенефити су обострани, како за кориснике тако и за Електропривреду, кажу из тог предузећа. Корисници задовољно истичу да сопствена производња електричне енергије итекако утиче на смањење трошкова за струју, а омогућава и додатну зараду.
Солар градња, ћерка фирма Електропривреде Црне Горе, пројекат 3000+ покренула је крајем 2021. године, а први системи уграђени су у другој половини 2022. године. Највише корисника соларних панела је у Централној регији, али расте интересовање и на Сјеверу и Приморју, каже технички директор Солар градње Милутин Маројевић.
“Највише фотонапонских система, што је и логично, уграђено је у Подгорици – 1450 што од укупног броја фотонапонских система износи 37 посто. Затим, што се тиче централне регхије и ЦГ, други је Никшић са 1000 корисника или 25 посто укупне снаге фотонапонских система. Треће мјесто је Даниловград, овдје гдје се данас налазимо код господина Дабетића. У овој општини је уграђено 330 фотонапонских система односно 8,5 одсто укупне снаге. Што се тиче јужне регије, највише је уграђено у Бару – 230 система, а сјеверне регије у Мојковцу – 56 система“, казао је Маројевић.
Систем се, каже Маројевић, дефинише према просјечном рачуну у последње три године, а уградња захтјева одређене техничке услове објекта.
“сагледа се кровна површина, кровна конструкција, оријентација крова, врста кровног покривача И површина крова која је расположива за уградњу панела. Електроинжењер сагледа прикључно мјесто гдје се налази бројило, да ли је подземни или ваздушни прикључак, да ли је систем нулован, да ли је трофазно бројило или монофазно. Сачини се контролна листа која се књижи у систему, а након тога наша екипа долази која врши мјерење уземјења и ако није то у реду кориснику се нуд да Солар градња то отклони”, додао је Маројевић.
Опрема, коју уграђује Солар градња, се плаћа на рате и након отплате остаје у трајно власништво кориснику.
“Зависно које снаге је систем, за кориснике односно индивидуално – стамбене објекте, од 3 до 10 киловата, период отплате креће се од 5 и по, 6 па до 9 година. Корисник ће за вријеме отплате система плаћати рату у висини мјесечног рачуна који је до сад плаћао. А након отплате тог рачуна, па све до 25 година, колико траје ефикасност система, корисник ће имати практично бесплатну енергију.“
Обрачун произведене и утрошене енергије врши ЦЕДИС преко двосмјерног бројила које приказује предату и преузету енергију, појашњава Маројевић. Уколико је предато више енергије од преузете,каже, она се депонује на рачуну за следећи обрачунски мјесец.
“Тај вишак се преноси из мјесеца у мјесец на рачуне и 1.априла се врши обрачун за претходних 12 мјесеци. Уколико је корисник предао више енергије мрежи него што је преузео, ЕПЦГ кориснику у року од 30 дана плаћа тај вишак по цијени скупе И јефтине тарифе без додатака на рачуну, а додаци су губици на мрежи, подстицај за обновљиви извор енергије, коришћење преносних капацитета… Значи, ако је цијена нама сад отприлике на рачуну 10, 11 центи, говорим за вишу тарифу, купцу који је предао више енергије биће пола тога, отприлике неких 5,5. “, навео је он.
Корисник Вјечислав Дабетић међу првима је уградио систем и истиче да је уштеда новца значајна.
“Мени мјесечни рачун долази један до два еура да плаћам што говори да се исплати то уграђивати. И препоручио бих грађанима Црне Горе да аплицирају сви који имају могућност да то уграде. Сви апарати у кући раде, чак и жена кад спрема ручак користи јер ми преко дана највише користимо нашу енергију јер је производи електрана и ми њу користимо за сосптвене потребе. И бојлер и све апарате користимо преко дана “, истакао је Дабетић.
Уградња система не траје дуго, кажу саговорници.
“Ја имам систем од 10 киловата. Код мене су за три дана завршили“, додао је он.
Маројевић објашњава да је данас то много боље.
”Имамо велики број монтерских екипа који овакве системе раде за један дан “, казао је Маројевић.
Корисник путем апликације на мобилном телефону у сваком тренутку може пратити рад система, појашњава Маројевић.
“Корисник у сваком тренутку може да види колико систем производи, колика је тренутна сопствена потрошња, а колико се предаје мрежи ”, наводи Маројевић.
Велики су, каже, и бенефити које од овог система има Електропривреда.
“Само да кажем за пројекат 3000+, 30 мегавата. 1 киловат на годишњем нивоу произведе 1,5 мегавата електричне енергије. Шта то значи. Да ће 30 мегавата на годишњем нивоу произвести 45 гигават сати. То је ослобођена енергија коју би корисник потрошио да нема централу. Значи ЕПЦГ ту енергију неће предате кориснику него ће је пласирати на мрежи. И значи то је сад негдје на годишњем нивоу од пројекта 3000+ добит око 5 милиона”, казао је он.
Екипе Солар градње су у сваком моменту доступне корисницима уколико се јави било какав проблем, а, како поручује, кварове отклањају у најкраћем могућем року.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Moj sin je ostao bez posla tu na kraj prošle hodine kad su ih makli molim vas da ga vratite
Niko da napiše cenu recimo za 5KW.