Шошкић отркила мутне радње па добила отказ: СДТ да испита ко је аминовао превоз ракетних мотора у Етиопију и да ли је Савјет АЦВ незаконито поступао
1 min readНезаконитости које су пратиле конкурс за избор директора Агенције за цивилно ваздухопловство, изгледа су само врх леденог бријега у односу на то шта се дешавало овој организацији. Ово произилази из документације бивше правнице АЦВ-а Гордане Шошкић, коју је доставила порталу АДРИА, а у којој наводи низ незаконитих радњи, због којих је на крају, како тврди, добила и отказ. Како незванично сазнајемо, СДТ ће се у наредном периоду, бавити и овом документацијом, те испитати све наводе.
Како је све почело
Шошкић, сходно својој надлежности, се успротивила да почетком марта прошле године, у авион Ратног ваздухопловства Јордана буду укрцани ракетни мотори УРМ 1, које произоводи мојковачка компанија наоружања и војне опреме “Tara Aerospace & Defence”, а који су требали да буду превезени до Етиопије, гдје у то вријеме букте сукоби.
Као правница, са 38 година радног искуства без мрље у каријери, она се позвала на Закон о превозу опасних материја, јасно предочила врху Агенције за цивилно ваздухопловство зашто опасни материјал не смије бити укрцан и тада за њу крећу проблеми. Донијето је привремено рјешење, а касније одмах и укинуто, ракетни мотори су укрцани, а она је убрзо добила отказ.
„Рјешење о отказу Уговора о раду, којим је утврђено да ми престаје радни однос у Агенцији за цивилно ваздухопловство, у којој сам запослена од њеног оснивања 2009. године, донијето је јер сам поднијела Пријаву сумње на неправилност, број: 05/2-348/22-21/2 од 02.03.2022. године, да су доношењем незаконитог Рјешења о одобравању изузећа од забране превоза опасних материја, број: 05/2-348/22-21/2 од 02.03.2022. године, којим се “Тара Аероспаце & Дефенце”, Мојковац (нијесу регистовани у ЦРПС), издаје изузеће од забране превоза опасних материја (оружја), ваздушним путем ваздухопловом војних снага стране државе, супротно одредбама Закона о превозу опасних материја, јер се овај закон не примјењује на војне ваздухоплове, учињене незаконите радње, односно кривично дјело из члана 313 став 2 Кривичног законика ЦГ, са обиљежјима корупције, што је и наведено у овој пријави и допуни пријаве и на што сам усмено упозоравала директора Агенције, Зорана Максимовића“, навела је Шошкић у документацији коју је доставила порталу АДРИА на увид.
Чланом 313 став 2 Кривичног законика је прописано да ко злоупотребом службеног положаја или овлашћења дозволи или омогући да се из Црне Горе извезе или изнесе у иностранство или увезе или унесе у Црну Гору материја (опасна материја-оружје), материјал или отпад из става 1 овог члана, казниће се затвором од шест мјесеци до пет година.
Умјесто утврђивања изнијетих чињеница, Шошкић је добила отказ.
„Рјешење о мом отказу Уговора о раду донијето је због насилничког и уврједљивог понашања и представља прави примјер злоупотребе Закона о раду и Закона о забрани злостављања на раду, која је очигледна и средњошколцу, јер су пријаве за наводни мобинг предате дан прије доношење рјешење о отказу, без спровођење поступка по нарученим пријавама за мобинг, и права на изјашњење лица против којег су поднијете наручене пријаве за мобинг, само зато што сам као самостални савјетник за правне послове, инсистирала да се ради у складу са законом, јер је то у опису послова радног мјеста на које сам распоређена, као дипломирани правник са 38 година радног искуства“, истакла је Шошкић.
Услиједила је тужба пред судом, која је ријешена у корист Шошкић, али у АЦВ-у одбијају да је врате на посао.
У фебруару 2023. године директор је обавијестио да не може да је врати на посао јер је Савјет АЦВ усвојио одлуку, односно прописао нови услов за њено радно мјесто. Тај услов је био правосудни испит, који она није имала, а у међувремену су запослили другу правницу, за коју такође Шошкић, тврди да има доказе да је запослена мимо закона.
„На радно мјесто на које сам била распоређена до доношења незаконитог отказа је запослена Тамара Вукашиновић, и то на основу Споразума о преузимању запослене из приватне фирме Бонитет ДОО у којој је наводно била запослена на неодређено вријеме. лменована је на основу Уговора о дјелу ангажована у АЦВ дана 26. иии 27. јула 2022. године. Дакле, она је била ангажована свакодневно у Агенцији на основу Уговора о дјелу закљученом на период од три мјесеца, а наводно је у том периоду на основу Уговора о раду радила на неодређено вријеме у Бонитет-у ДОО, Подгорица. Након два мјесеца је раскинула Уговор о дјелу са Агенцијом и дана 22.09.2022. године на основу Споразума о преузимању запослене, а на основу фиктивног Уговора о раду на неодређено вријеме у Бонитету ДОО, засновала радни однос у Агенцији за цивилно ваздухопловство. лменована Тамара Вукашиновић и сада се налази у регистру адвоката Црне Горе, што је у супротности са Законом о адвокатури. лменована запослена није једина која је на овако незаконит и преварантски начин запослена у АЦВ“, тврди Шошкић, која о свему овоме обавјештава Специјално државно тужилаштво.
Портал АДРИА је упутио питања Вукашиновић на новоде о незаконитиости уговора али одговор нисмо добили.
Оптужује Савјет за злоупотребу службеног положаја
Према ријечима Шошкић, прописивање новог услова -правосудни испит за радно мјесто на којем је годинама била распоређена је доказ незаконитог поступања и злоупотребе службеног положаја тадашњих чланова Савјета Џенана Колића, Владислава Влаховића, Радоја Караџица, Татјане Перовић и Дејана Стојановића.
„На какве малверзације и изигравање правде и ругање са одлукама суда су спремни доказује то што су дана 03.02.2023. године (истог дана када је донијето Рјешење о одредивању привремене мјере) у послијеподневним сатима одржали сједницу Савјета на којој је донијет Правилник о измјенама и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Агенције за цивилно ваздухопловство, којим су допуњени услови за обављање мог радног мјеста“, објаснила је она.
Додаје да је јасно да је Савјет, након дојаве из суда, хитно сазвао сједницу Савјета и измијенио услове.
Сада очекује да ће Специјално државно тужилаштво опет сагледати све чињенице у овом случају.
Од СДТ-а се очекује да открије по чијем налогу су утоварени ракетни мотори за Етиопију, ко је умијешан у цијели ток, те да ли је бивше руководство и Савјет АЦВ злоупотријебило службени положај у случају отказа Шошкић. Такође, и да се испитају сви сумњиви уговори о запошљавању особа на неодређено у агенцији, као и уговори са адвокатским канцеларијама за заступање АЦВ-а.
Савјет мјесецима у жижи јавности
Подсјећамо Савјет АЦВ је мјесецима уназад у жижи јавности и то због конкурса за избор дирктора Агенције за цивилно ваздухопловство, за који се испоставило да није у складу са законом.
Савјет је предложио за директора Владислава Влаховића, али је Министарство просвјете званично саопштило да он нема VII 1 степен стручне спремне иако је Колић тврдио да испуњава све законон тражене услове.
У огласу није писао степен стручне спремне иако је у званичној пријави достављеној Заводу за запошљавање на два мјеста то јасно истакнуто, те се сумња да је намјерно изостављен. Због свега овог Влада да је тражила извјештај од ресорних министара, о чему ће бити ријечи на наредној сједници, а врло вјероватно ће доћи до крадовских промјена у Савјету.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Aoooooo, da nema ovih likova iz savjeta agencije trebalo bi ih izmislit.