ИН4С

ИН4С портал

Спајић: Црна Гора у што краћем року отвара амбасаду у Токију

1 min read

Црна Гора планира да у што краћем року отвори амбасаду у Токију казао је предсједник Владе Милојко Спајић на синоћ одржаном свечаном пријему који је Амбасада Јапана организовала поводом прославе 64. рођендана цара Јапана Нарухита.

Премијер Спајић рекао је да је он студирао у Јапану те да је и ова свечаност прилика за јачање односа двију држава.

“Пријатељство двију држава датира још од доба Књажевине Црне Горе а започета је и комуникација о прослави јубилеја – 20 година успостављања дипломатских односа двију држава. Црна Гора се припрема и за Свјетску изложбу (ЕXПО) 2025. године, која ће се одржати у Осаки”, Рекао је Спајић.

Амбасадор Јапана Акира Имамура подсјетио је да су дипломатски односи Црне Горе и Јапана започели прије 18 година, кад је Црна Гора постала независна, али да први контакт шефова држава датира из 1884. године кад су цар Меији и књаз Никола размијенили одликовања.

“Од када је покојни премијер Абе 2018. године најавио Иницијативу за сарадњу са Западним Балканом, односи између Јапана и Црне Горе напредују утемељени на два стуба ове иницијативе. Јапан подржава Црну Гору на путу приступања Европској унији као И регионалну сарадњу земаља Западног Балкана. Поздрављамо недавни напредак који је Црна Гора постигла, посебно у области владавине права, укључујући именовања судија”, казао је Имамура, преноси Борба.

Он је рекао да Јапан пружа помоћ Црној Гори у развоју приватног сектора као и да реализује пројекте бесповратне помоћи у областима образовања, социјалне заштите, превенције од природних непогода и заштите животне средине.

“Сарађујући са Владом Црне Горе, спремни смо да пружимо неопходну подршку у нади да ће у будућности више јапанских компанија започети пословање у Црној Гори”, поручио је Имамура.

Бивши амбасадор Црне Горе у Јапану на нерезидентној основи Јован Мирковић подсјетио је на историју дипломатских односа двије земље, а први контакт највиших званичника остварен је у јесен 1882. године , дакле прије 142 године.

“Прва посјета јапанских званичника Црној Гори догодила се у јануару 1890. године, када на Цетиње стиже мајор Јасумаса Фукушима, војни аташе амбасаде у Берлину. Књаз Никола га је примио у свом зимском пребивалишту, Дворцу на Ријеци Црнојевића. Том приликом књаз је одликовао мајора Фукушиму Орденом Даниловог крста ИИИ степена”, рекао је Мирковић.

Он је подсјетио и на чињеницу да је Јапански грађански законик рађен преузимајући добра рјешења и праксе из чувеног Општег имовинског законика за Књажевину Црну Гору, аутора Валтазара Богишића.

“Проф. Казуо Танака заједно са Хироши Јамасаки Вукелићем, превео је „Горски вијенац“ и „Лучу микрокозму“ на јапански језик 2008. године. Јапанци разумију етички кôд оличен у категорији слободе која има примарно мјесто у Његошевим епским спјевовима. Историја је основа за будућност, а будућност ће у великој мјери бити одређена данашњим интензивним развојем науке и технологије”, истакао је Мирковић.

Пријему у Подгорици присуствовали су и предсједник Скупштине Андрија Мандић, министарка културе Тамара Вујовић, министар спорта Драгослав Шћекић, бивши министар вањских послова Ранко Кривокапић као и бројни представници диполоматсаког кора.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net