ИН4С

ИН4С портал

Спајић и Вуковић тврде да је задужење реализовано по повољним условима: Камата на обвезнице од 245 до 280 милиона евра

1 min read

Црна Гора ће годишње плаћати од 35 до 40 милиона евра камате за емисију обвезница која је реализована на Лондонској берзи у сриједу. Емисија обвезница у износу од 750 милиона долара реализована је по камати од 7,25 одсто, а касније је одрађен хеџинг аранжман преко којег је тај износ конвертован у евре уз каматну стопу од 5,88 одсто, што значи да ће Црна Гора дуг враћати у еурима по каматној стопи од 5,88 одсто хеџинг агентима, док ће они купцима обвезница исплаћивати доларске износе по камати од 7,25 одсто.

Заштита од валутног ризика, односно хеџинг аранжман, није плаћана и није склопљена на берзи, већ је договорена између државе и банака. Аранжман је склопљен на три и по године, са могућношћу продужења. Сви трошкови емисије, агенти, банкари, правници коштали су милион и по евра. То су јуче на прес-конференцији након сједнице Владе саопштили премијер Милојко Спајић и министар финансија Новица Вуковић.

Спајић је казао да је једина релевантна каматна стопа од 5,88 одсто, јер ће Црна Гора враћати 687 милиона евра по тој каматној стопи, а да је све прије тога полупроизвод. Такође, истакао је да је камата за обвезнице у доларима повољнија за 0,7 одсто у односу на обвезнице у еврима. Да смо емитовали обвезнице у еврима, како је објаснио, камата би била 6,4 или 6,5 одсто. Нагласио је да наша камата на ове обвезнице никада неће бити виша од 5,88 одсто.

– Сви трошкови у вези са трансакцијом износе милион и по евра, што је 0,2 одсто укупне трансакције. Ту спадају трошкови инвестиционих банкара, фискалних агената, правника… Хеџинг аранжман није додатно плаћен, већ је сав трошак у оквиру камате од 5,88 одсто. Такође, хеџинг није склопљен на берзи, јер се он никада не ради на берзи. Ако нађете хеџинг аранжман који је урађен на берзи, ја вам дајем милион који немам. Хеџинг аранжман је потпуно транспарентан и биће јавно објављен. Трошак за хеџинг не постоји – рекао је Спајић.

„ДА ЈЕ БИЛА ЕМИСИЈА ОБВЕЗНИЦА У ЕВРИМА, ИМАЛИ БИСМ КАМАТУ ОД 6,5 ОДСТО И ГОДИШЊЕ БИСМО ПЛАЋАЛИ 80 МИЛИОНА ЗА КАМАТЕ. ОВОМ ЕМИСИЈОМ У ДОЛАРИМА И РАЗЛИКОМ У КАМАТИ ИЗМЕЂУ 5,88 И 6,5 ОДСТО СМАЊЕН ЈЕ ТРОШАК КАМАТЕ ЗА 40 МИЛИОНА, РЕКАО ЈЕ ВУКОВИЋ

Истакао је да је ова емисија обвезница боља него емисија из 2020. године, када је он био министар финансија, јер је диференцијални спред, или разлика између еурибора и постигнуте камате, тада била три одсто, а сада 1,88 одсто.

На више питања у вези са износом камата на обвезнице он је одговорио да камата није трошак трансакције, већ накнада купцима обвезница. Након инсистирања новинара, министар Вуковић је казао да ће трошак за камату износити између 35 до 40 милиона годишње у наредних седам година, што значи да ће Црна Гора за камате на обвезнице у наредних седам година платити од 245 до 280 милиона евра.

Ниједан евро неће бити потрошен на текућу потрошњу

Ниједан евро из емисије обвезница неће бити потрошен на текућу потрошњу – плате, пензије и социјалу, већ искључиво за враћање старих дугова и потенцијално капиталне инвестиције, саопштио је Спајић.

– Новац из ове емисије обвезница биће искоришћен искључиво у сврху враћања старих кредита и капиталних инвестиција, а врло вјероватно, гледајући остварење у јануару и фебруару, да ће бити само за враћање старих кредита. Чак можда неће бити потребан за капиталне инвестиције, које ћемо моћи да финансирамо из својих прихода – рекао је Спајић и најавио сјајне податке када је ријеч о извршењу буџета за јануар.

Вуковић је истакао и да је држава емисијом обвезница у доларима уштедјела око 40 милиона евра.

– Да је била емисија обвезница у еурима, имали бисмо камату од 6,5 одсто и годишње бисмо плаћали 80 милиона за камате. Овом емисијом у доларима и разликом у камати између 5,88 и 6,5 одсто смањен је трошак камате за 40 милиона. Тако да ћемо за камате на ову емисију обвезница плаћати између 35 и 40 милиона евра – рекао је министар Вуковић.

Спајић је критиковао аналитичаре и медије који су протеклих дана објављивали податке о емисији обвезница, тврдећи да су нанијели штету држави и отежали посао Министарству финансија. Чак је устврдио и да је Црна Гора могла да има бољу камату за 0,2 или 0,3 одсто да се у јавности није писало о емисији обвезница.

Услови задужења претходне владе су срамотни

Спајић се осврнуо и на задужење претходне владе, коју је водио Дритан Абазовић, која је од Дојче банке позајмила 100 милиона евра по камати од око 11 одсто.

– Претходна влада је требало да се задужи са каматом од 4,8 одсто, јер је еурибор био три одсто. А њихова камата је била 11 одсто, то је срамота. То је срамота. Ти људи мени никад не би радили ни на шалтеру у банци, а не да се баве финансијама. Кад је еурибор био три одсто, задужили су се по камати од 11 одсто, а не за 4,88 одсто, што је била њихова обавеза – рекао је Спајић.

Премијер и министар су казали да ће наредне године држава морати да врати 800 милиона евра, а 2026. године милијарду, те да ће емисија обвезница бити сваке године и да ће то постати нормална појава.

– Емитоваћемо обвезнице сваки пут када примијетимо да можемо остварити ниже каматне стопе у односу на ранија задужења, управо како бисмо у наредним годинама смањили износ каматних стопа које годишње морамо враћати – казао је Спајић.

Законом о буџету, Црна Гора има право да се до краја године задужи још скоро 500 милиона евра. Законом је предвиђено задужење до 1,15 милијарди еура. Премијер вјерује да неће бити потребе да се задужујемо до краја године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net