Спајић: Ми не обећавамо, него гарантујемо просјечну плату од 1 000 евра, то је наш план од кога не одустајемо!
1 min read
Милојко Спајић
Лидер Покрета Европа сад Милојко Спајић казао је синоћ гостујући у Слободној зони са Драженом Живковићем на Првој телевизији да је срећан што је тема локалних избора била базирана на локалним темама а не на неким другим.
„Срећан сам, ако изузмемо резултат Европе сад, да је највећа тековина минулих избора, промјена тема. Видимо и да остале партије желе да причају о инвестицијама, стандарду, и ја се радујем томе. Постоје одређене партије које одбијају да буду конструктивне, а надам се да ће их грађани презрети. Мислим на ДПС и остале који се не понашају конструктивно“, казао је Спајић.
„Минимална плата ће бити 700 евра а просјечна 1.000 када се вратимо на власт“
Поновио је да ће просјечна плата бити 1000 евра 12 мјесеци након што поново добију функције.
„То зависи од низа фактора. Проницљиви посматрачи Европе сад 1 су могли да виде следећи корак. Обично се неопорезиви дио зараде везује за минимални дио зараде и то нисмо урадили због Европе сад 2. Видим да је садашња влада кренула у недомаћински приступ према нашем буџету. Ипак, убијеђен сам да ће минимална зарада бити 700 евра а просјечна 1000 евра“, подвукао је Спајић, преноси Борба.
Економија у Црној Гори је у хаотичном стању, тврди бивши министар, и додаје да постоји велики дио сиве и црне економије.
„Ми смо на тржишту рада пронашли велики дио сиве економије гдје послодавци не плаћају порезе и доприносе. Ви имате много људи који су радили за стране фирме, имали веће зараде, а били пријављени на минималну зараду. Ми смо Европом сад натјерали те људе да плаћају порезе држави јер је држава била фер и према њима“, казао је Спајић.
Један велики дио новца, каже Спајић иде у државну администрацију, и додаје да та државна администрација у овом тренутку није сервис грађана.
„Постоји много људи који раде у државној управи који су часни и који раде од јутра до мрака, али постоје и људи који се врло мало дају и за њих ћемо морати да нађемо рјешење“, подвлачи Спајић.
На питање, хоће ли ново повећање плата довести до новог задужења, Спајић тврди да су многи нападали Европу сад 1 и да он није донио никакав буџетски дефицит.
„Врло битно завршити аутопут па направити Јадранско – јонски аутопут; ИТ сектор ће бити кључан за Црну Гору“
„За двије године, 2021. и 2022. имали суфицит текуће потрошње, сваки евро који смо се задужили 2020 ишао на капиталну потрошњу или на враћање дугова. ДПС је у задњих 30 година задуживао земљу да би исплаћивао плате, пензије и да финансирају своје изборне кампање. Ми смо дугове враћали. Ви у Србији имате дуг по БДП-у 53% а наш дуг је био 103%. Ми смо државу извукли из јарка, али то још није на нивоу Србије. Ипак, идемо ка томе јер смо сад на 75%. Он је постигнут одговорним приступом према јавним финансијама“, подвлачи Спајић.
Инвестиције су, наводи, кључна ствар и подвлачи да је приоритет завршити аутопут који ће Црну Гору повезати са Србијом која је највећи партнер Црне Горе.
„Врло је битно направити Јадранско-јонски аутопут. Направити четири траке од Улциња до Херцег Новог, а потребан је аутопут и ка Сарајеву који би сјевер повезивао са Сарајевом, Београдом и Подгорицом. Без аутопута нема фабрика и индустрије. По Србији се то најбоље види, тамо гдје су се правили аутопутеви ту су ницале фабрике. Инфраструктура је кључ запослења грађана. Други кључ је преквалификација грађана, људи се морају преквалификовати у ИТ сектор. 2014. је Сингапур то урадио, и од једне земља чија је економија зависила од нафте, данас се свега 2-3% бави тим послом“, наглашава Спајић.
Направили су, како наводи, читав план како се то може урадити.
„Сјећам се кад сам радио у банци у Сингапуру да нико из те банке није био из Сингапура а сада су 80% радника из Сингапура. Они не увозе више радну снагу. То треба да се деси и у Црној Гори јер је то сектор будућности. Када оспособимо ту радну снагу, имаћемо веће зараде и моћи ћемо лакше да се финансирамо“, казао је Спајић.
Наводи и да је Влада у којој је био смањила сиву економију, и да су правили реформске кораке како би повећали плате. На питање да прокоментарише рупе у Фонду за здравство, Спајић каже да ту рупу не види.
„Не обећавамо просјечну плату од 1.000 евра – то је наш план и нећемо одустати од њега“
„Имамо много бољу ситуацију него што смо ми предвиђали. Имате један трезорски систем у нашем буџетском систему што значи да сви приходи, ПДВ, акцизе, царине… Све иде у једну касу. Из те касе се касније дистрибуира за потрошњу буџета. Укинули смо здравствене доприносе и тиме смањили приходе за 150 милиона евра за централни рачун. Ипак, само раст ПДВ-а је преко 200 милиона евра ове године. Он је више него надокнадио финансије“, казао је Спајић.
Нажалост, како каже, имамо сукоб Украјине и Русије.
„Ми нисмо кумовали том сукобу, жалимо због њега. Читава регија трпи посљедице тог сукоба. Имате инфлацију широм Европе. Ми нажалост имамо једну увезену инфлацију, нпр. 50% сунцокретовог уља се извози из Украјине. Шта се дешава када у Украјини почне рат, нарочито у дијелу гдје се он производи? А шта ћемо са пшеницом, гасом, нафтом? Чак и да није било Европе сад, цијене би скочиле. У екстремним условима смо то спровели. Ви 30 година економског нерада да промијените. Ми свакако желимо много више. Не обећавамо 1000 евра, то је наш план. Нећемо одустати од тог плана“, казао је Спајић.
„Не можете приликом издавања обвезница да имате дил; Задужење од 750 милиона сам потписао као министар;
Тврди и да систем Црне Горе није подстицао на рад него на нерад, да их је подстицао на кладионице и на дроге, али и да ће направити систем који ће људима омогућити бољи живот. На питање је ли у својству грађанина или у својству министра, задужио Црну Гору 750 милиона 2020. године, Спајић каже да никакав потпис није ставио ни на какво задуживање док је био грађанин.
„Поједини посланици су нам се извињавали због оптужби. А сјећате се да су нас черечили. Постоје одређени посланици који причају бруталне неистине а који кажу да је политичка клима катастрофална. Ви не можете тим људима то да објасните, ту влада незнање. То не може да се деси преко издавања обвезница. Не можете са таквим системом направити никакав деал“, казао је он.
Они су, како наводи, неселективно повећали плате што је довело и до повећања запослења.
„Ми смо дошли до тога да имамо 34 хиљаде новозапослених људи. Око 5.000 у државном сектору а 30.000 у приватном сектору. Неки од тих људи су можда и гласали ДПС. Знате и сами шта је ДПС радио и како је присиљавао људе. Ипак, не треба изједначавати гласаче са функционерима те партије. Мислим да ти људи који су их идеолошки подржавали укапирали да је та партија била канцер за нашу државу. Они су уништили нашу економију. 30 година у власт у Црној Гори и нису успјели да у овако малој држави дају нормалну плату. Ви кад заврнете лоповлук, можете повећати плате и зараде. То је најнормалнија ствар. Ја не разумијем људе који кажу да не може бити 1.000 евра, а имамо Хрватску која ни по чему није боља од нас“, подвлачи он.
„Попис ће бити поражавајући због броја људи који овдје живе, створити амбијент да се људи враћају“
На питање има ли паралеле од ДПС-а 1998 када су изашли са „млади, лијепи, паметни“ и његове политичке странке, Спајић тврди да ништа не значи „млади лијепи паметни“ ако немају резултате.
„Ти 1998. су само обећавали а ми смо прије обећања имали резултате. Ми не обећавамо, ми гарантујемо да ће се то десити. Када се то спроведе, ми ћемо изаћи и рећи да смо ово остварили и трасирати пут даље. Ми се не заустављамо на 1.000 евра. То је само степеница ка бољем стандарду. Не сматрам да је то нереална цифра. Убијеђен сам да Црна Гора може бити једна од најразвијенијих држава у неком дужем периоду. Уколико је нека Влада неспособна да то спроведе, смијените је „, подвлачи он.
Попис ће, како наводи, показати да имамо мало преко пола милиона људи, и то ће бити поражавајуће, и мора се створити амбијент да се ти људи врате.
„Ја сам био по страни, вратио се у своју државу, како бих дао овим људима конкретне резултате“, казао је Спајић.
На располагању је, како наводи, да помогне овој држави казао је Спајић. На питање зашто толико потенцира да је само Влада урадила све, а не да је и то урадила и Скупштина, сагласан је са том чињеницом.
„Са политичким партијама сам разговарао и казао им да је ово њихов заједнички успјех. Неки су гласали под притиском грађана, господин Пура је говорио о томе да не би могао да изађе на улицу ако не би гласао. Они су сад доживјели једно преумљење и сад кажу да су они за то гласали. Ја нисам злопамтило и ја то поздрављам. Сви су сад у виђењу да је тај програм успјешан и ја то поздрављам. Желимо да покажемо једну врсту ширине. Сад желим да подрже други дио нашег плана а то је да се иде у конструктивном правцу“, казао је Спајић.
Спреман је и да поднесе политичку одговорност уколико се овај резултат не обистини.
„Немамо проблем са преузимањем одговорности“
„Ми немамо проблем са преузимањем одговорности – спремни смо да кажемо грађанима шта ће бити ако гласају за нас. Ако то не урадимо, нека нас смијене. Ми желимо да се представимо као рјешење. Имате политичаре који воле процес рјешавања проблема. Ми смо константно били у процесу бољег живота. Говорим о конкретним степеницама како доћи до бољег живота. Имали смо повећање минималца, следећа степеница је просјечна плата 1.000 евра. Грађани треба да рачунају да Европа сад стоји иза свих својих планова и програма које најави а до детаља ћемо упознати јавност са свим овим“, казао је он.
На питање гдје је новац који је обећао Пљевљима, Спајић каже да је он то рекао заједно са Мијом Лекићем и Николом Ровчанином.
„То ће се спровести кроз пројекте – отварањем новог блока Термоелектране. Мене вријеђа што људи не препознају значај Пљеваља. Они имају неискоришћене капацитете за која имамо план. То је све дио пројекта Европа сад 2“, казао је Спајић.
На питање водитеља зашто ниједан министар финансија не наплаћује екстра порез тајкунима, Спајић каже да су они по питању имовине, без прихода који могу ту имовину покрити, донијели Закон којим би Пореска управа провјерила све, али нико то не ради.
„За мене је то поријекло имовине. Да ли је имовина стечена трговином дроге, цигарета, Пореску управу то не треба да интересује – она је та која узима имовину. Тада се лопта пребацује на њихов терет. Ово је много бољи приступ. Гуарда ди финанза у Италији има такав приступ гдје провјеравају имовину, а ако возите Феррарија, питаће вас одакле вам. Ја сам за моје ауто морао доказивати да је купљено легално. Ја тренутно живим као подстанар у Црној Гори, вјероватно ћу купити некретнину“, казао је Спајић.
„Програм Европа сад није осмислио Горан Радосављевић, ДРИ је политички опрљана институција; Што нису причали о КАП-у и помоћи државе Монтенегро Аирлинес-у од 10 година?“
„Европа сад осмишљена је од мог сарадника Горана Радосављевића по моделу Шведске“, ријечи су Бориса Тадића. Спајић не коментарише тај став, а прецизира да је то неистина.
„Господин Радосављевић је био савјетник у нашој Влади а за такав пројекат је био ангажован. Он је био секретар Владе господина Цветковића, а кад је Србија спроводила реформе, он је био у теом ресору. Он има емпиријска знања у примјени једне такве реформе. Нама је ДПС 9 година примјењивао те реформе, а нису то жељели. Ваш буџет том реформом постаје транспарентнији а ДПС то није желио јер грађани, НВО сектор и новинари би питали зашто се толико троши у појединим секторима. Радосављевић је на томе радио и није био у том моменту био укључен у политичке утакмице у Србији. Касније се укључио у политичку трку. Никакве тада уговоре није имао у Црној Гори нити везе са програмом Европе сад. Он је смишљен на нивоу Владе Црне Горе и ми смо га и спровели“, подвукао је Спајић.
ДРИ је дала негативно мишљење за министарство финансија и та тужба је отишла у руке СДТ-у а су нетранспарентно трошили милионе. Спајић објашњава двиеј информације – то је коментар на завршни рачун.
„Значи Министарство финансија није за то одговорно, ми сумирамо те резултате и презентујемо Скупштини и ДРИ-ју. Министарство није одговорно за трошење свих. Друга информација је да је ДРИ политички опрљана институција која се укључила у политичку кампању. То је политчка борба. Трећа ствар, покушавају да нас оптуже за ствари које су радиле и прошле Владе, а много горе. Пале су гаранције за Комбинат алуминијума, да не причамо за Монтенегро аирлинес и помоћ од 10 година. Одједном они сатанизују нас“, подвлачи Спајић.
„Опструкција ДПС-а у формирању локалних власти је мач са двије оштрице“
Коментаришући минуле локалне изборе и опструкције које се спроводе од стране ОИК-а у градовима, Спајић тврди да је то тај неконструктиван став поражених снага, ДПС-а и коалиционих партнера.
„То је мач са двије оштрице. Колико год они успоравали формирање власти, губе подршку грађана јер опструирају процесе који се одвијају у свим нормалним земљама. Мислим да би они то требало конструктивно да допусте да се формира нова власт. Надам се да ће бити конструктивни. Предсједник ОИК-а који је опструирао је из ДИК-а добио јасну одредбу да нема право да то ради. Надам се да ће га то опаметити и да ће постати конструктиван“, казао је Спајић.
Бивши министар подсјећа и да ДПС није гласао за судије Уставног суда иако су, по њему, кандидати добри.
„Могли су гласати за макар једног кандидата, мада ни то није добро. Мислим да би било идеално да имамо свих 4 судија, и не видим разлог зашто се то не дешава“, казао је Спајић.
Једноставно, ДПС мора научити да буду добри губитници, тврди Спајић и додаје да то није страшно.
„Мислим да је несхватљиво, парадокс, да они то раде. Мислим да требају бити конструктивни. Зато, ако то не ураде, грађани требају да их казне. Један од највећих разлога за ванредне парламентарне изборе је отчепљивање свих чепова, правосуђа, судства, Тужилаштва. Убијеђен сам, имаћете више од 49 посланика који ће отворити реформу правосуђа и отворити европске интеграције“, казао је Спајић и додаје да можда ДПС-у то није у интересу.
Они, како наводи, декларативно наводе једне ствари али дјела показују друге.
„Нека ускладе дјела са ријечима. Ако су за Устав и поштовање Закона нека гласају за Уставни суд. Ако сте за изборе, ајмо на изборе, па да све одблокирамо. Мислим да је то једна ствар која је мени јасна као дан. Посланици већине требају бити за ванредне изборе јер су то добре ствари којих нико не треба да се плаши. То је најбоље рјешење за Црну Гору“, подвлачи Спајић.
Ко су партнери Европе сад?
На питање хоће ли бити трзавица, нарочито са ДФ-ом, Спајић каже да је то био само са дијелом ДФ-а.
„Видим конструктивност не само од ДФ-а већ и од Демократа и УРЕ. Осјећам да ћемо заједно моћи да допринесемо отклањању чепова и економском развоју Црне Горе. Ја не бих гледао у прошлост, то је дио политичког фолклора појединаца који осигуравају боље бирачко тијело. Нећу их помињати. Ми треба да гледамо конструктивно, за бенефит ових грађана. Поздрављам конструктивне снаге који доприносе помирењу и успостављању владавине права, динамичне економске визије“, подвлачи он.
Ко су партнери Европе сад, Спајић каже да су они јасни ко су им партнери.
„Европа сад је лакмус папир за партнере са којим можемо да сарађујемо. Не желимо да сарађујемо са мафијом, корумпираним партијама, подземљем. Не желимо да сарађујемо са екстермистичким и искључивим партијама по питању етничких заједница. Проћи ће то кроз неки филтер. Битно је да партнери буду конструктивни. Имамо и партије мањебројих народа које не смијемо заборавити. Те партије морају знати да ћемо им ми бити најбољи партнер за суживот. Ви на сјеверу имате катастрофалну ситуацију у одсељавању а то су претежно Бошњаци. Ако видите такву ситуацију, питате се, зашто би ти људи подржавали економску политику која их је натјерала да напусте Црну Гору“, подвукао је Спајић.
Патриотизам је, како наводи, плаћање пореза, а не дизање заставе.
„Имате људе који дијеле народ и оне који то не чине. Када се направи подјела између људи који плаћају порез, а ко не, установиће се ко су патриоте“, закључио је Спајић.
Борба

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ne mlati, Botu jedan. Spajić je zlato potrebno Cg.
Od Milojka postade Mickey, od Srbina postao crnogorac, 90% stranke je LGBTQ+-=, uveo sankcije Rusiji da ne trepne i kupio Mercedes, neka vam je srecna nova prevara braco Srbi…Turcima se niste dali 500 godina, proci ce i Mickiyev zeman…