ИН4С

ИН4С портал

Шпанија дозволила руском броду хитно упловљавање, али уз минимално задржавање

Шпанија; илустрација

Управа трговачке флоте Шпаније дозволила је руској историјској фрегати „Штандарт“ да уплови у луку краљевине, упркос санкцијама, ради попуњавања залиха и замене неких делова брода, саопштено је из прес службе ресора.

Ову информацију потврдио је за Спутњик и капетан брода Владимир Мартус.

Он је истакао да је дуго разговарано са шпанским властима о хитном уласком, те да су на крају добили зелено светло и приближавају се пристаништу, преноси Спутњик.

Према његовим речима, руски брод намерава да учествује у поморском фестивалу у граду Гранвил у региону Нормандије на северу Француске у августу.

Капетан је нагласио да се посада брода нада да ће моћи неометано да уплове у тамошњу луку.

На основу информација шпанског ресора, „главна управа трговачке флоте омогућила је принудно упловљавање брода „Штандарт“ искључиво на одређено време како би се попуниле залихе и извршила замена неких делова пловила“, што мора да буде обављено „одмах након упловљавања, како би се брод задржао што краће“.

Претходно, капетан Владимир Мартус изјавио је да су шпанске власти, након Француске, забраниле руској историјској фрегати „Штандарт“ да уплови у њену луку и допуни залихе – брод не може да напусти воде Европске уније због недостатка горива.

Префектура департмана Финистер у западној Француској забранила је фрегати „Штандарт“, која представља тачну копију брода из времена Петра Великог, да упловљава у луке након што је у санкције ЕУ против Москве додата формулација о „копијама историјских бродова“. Посада је спречена да учествује на међународном фестивалу једрењака у Бресту и не сме да уђе у луку чак ни да допуни залихе. Посаду чини 17 морнара из Русије, Француске, Шпаније, Холандије, Белгије, САД, Енглеске и Израела.

Посада брода је покренула петицију на сајту цханге.орг у којој позивају Савет Европе да заштити фрегату као део светске културне баштине, да укине европске санкције уведене против ње и да јој дозволи да упловљава у луке. Петицију је потписало око 2.000 људи који осуђују санкције против брода.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *