СПЦ: Христос васкрсе – Ваистину васкрсе – најава оптимизма и непрекинуте животне енергије
Нема те невоље нити сложених животних околности које могу да спријече васкршњу радост у срцима вјерујућих. Празник Васкрсења Христовог славио се и у ратовима, у рововима, логорима, у атмосфери блиске смрти, оскудице и стрепње… И на сваком овом мјесту и у свако вријеме доносио је радост, утјеху и духовно окрепљење. Јер Христос је побиједио смрт, а вјечни живот тако уздигао у идеал сваког истинског вјерника.
На прославу овогодишњег Васкрса – највећег хришћанског празника, у условима пандемије вируса корона, изолације и болести, овако гледају у Српској православној цркви. Из Патријаршије поручују да, без обзира на то какав је режим богослужења, Васкрс је вријеме молитвене радости коју би сваки човјек требало да подстакне у себи.
– Били заједно или одвојено, сви смо ми једно – у васкрслом Христу. То је највећа вредност Васкрса – кажу у СПЦ.
Зато ће и поздрав који ће од недеље одјекивати у свим српским православним домовима „Христос васкрсе – Ваистину васкрсе“ бити и најава оптимизма и непрекинуте животне енергије.
Васкрс је празник који подсјећа на побједу вјечног живота. Он нам поручује да нема овоземаљског мрака, несреће и бола који су непобједиви.
– Ако Христос не васкресе, узалуд је вјера наша и проповиједање наше – каже апостол Павле.
Син Божији Исус Христос, према јеванђељима, умро је распет на крсту у Велики петак и истог дана био је сахрањен у гробници у Јосифовом врту. Трећи дан по смрти, у Велику недељу, Христос је васкрсао и тиме показао да има власт над силама мрака и смрти. У овом догађају хришћани виде своје спасење, али и спасење читавог свијета.
Исусовој побједи над смрћу претходили су његово страдање и смртна казна распећем на крст. Хришћанске цркве Васкрс прослављају као најсвечанији празник, још од апостолског времена. Значај догађаја кога се вјерници тога дана присјећају са правом му је дао назив „празника над празницима“.
У народу постоји обичај да се о Васкрсу, на Велики петак, јаја боје црвеном и другим јарким бојама и да се дарују познаници и пријатељи. То је у знак подсећања на Марију Магдалину која је цару Тиберију, доказујући му Христово васкрсење, даровала црвено кокошије јаје.
Црвено јаје најупечатљивији је симбол празника Христовог васкрсења. Оно симболизује поновно рађање, непрекидни поредак природе чији је човјек саставни дио и који свако носи у себи. Црвена боја представља крв коју је Христос пролио на Голготи окајавајући гријехе људи, али и радост због његовог васкрсења.
Васкрсу и данима који му претходе највише се радују најмлађи. Обичај „туцања“ офарбаним и нашараним ускршњим јајима, уздржаност поста и окупљање око празничне трпезе од давнина су красили радост Васкрса. За све хришћане Васкрс је празник помирења, радости и љубави.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: