ИН4С

ИН4С портал

Учествујући у мисији ЕУ о слободи вјероисповјести СПЦ би добила прилику да заштити своје вјернике

1 min read
Са најавом господина Шинаса обнављању дипломатске мисије слободе вјероисповјести, отвара се ново поглавље и борби за права СПЦ у Црној Гори - јер ипак Црна Гора је кандидат за чланство у ЕУ и, како сама воли да каже - лидер у интеграцијама.
Evropska komisija

Фото: РТВ

Након бројих осуда црногорских власти и понашања према вјерујућим људима, владикама, свештенству и монаштву Српске православне цркве, још један глас у правцу борбе за слободу религије – слободу вјероисповјести долази са тла ЕУ.

Како наводи Маргаритис Шинас, потпредсједник ЕУ комисије, данас је одлучено да се обнови посебна дипоматска мисија за слободу вјероисповјести изван ЕУ.

Како наводи у свом твиту, Шинас будуће састанке означава као одлучност да се обезбиједе права за све вјере широм свијета.

Познато је да вјерске заједнице при ЕУ имају своје сталне представнике, који заговарају, логично, права својих вјерских сљедбеника. Као такве, у документима и дипломатским мисијама помињу се све вјерске заједнице, па и православна.

Међутим, у склопу функционисања православне дипломатске мисије наводе се: патријархати Москве, Румуније, Бугарске, Кипарске цркве и Грчке.

Узимајући у обзир нова дешавања, ново обнављање дипломатске мисије ЕУ поставља се логично питање – Да ли СПЦ мора имати свог представника у сталној мисији при ЕУ?

Званични документ којим се обраћају ЕУ, потписују горенаведене православне цркве, али, у свјетлу најновијих дешавања – да ли је обраћање Српске православне цркве корак ка слободи вјероисповијести у Црној Гори?

Како се може видјети, неке од православних цркава имају и званичне веб странице својих представништва у ЕУ. На тај начин чине свој глас јачим и своје присуство у животу ЕУ перманентнијим.

Такође, доступна је и заједница цркава – као модалитет дипломатског дјеловања.

Са најавом господина Шинаса о обнављању дипломатске мисије слободе вјероисповјести, отвара се ново поглавље у борби за права СПЦ у Црној Гори – јер ипак Црна Гора је кандидат за чланство у ЕУ и, како сама воли да каже – лидер у интеграцијама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Учествујући у мисији ЕУ о слободи вјероисповјести СПЦ би добила прилику да заштити своје вјернике

  1. eto koriste I znak najvećeg hrišćanskog cara kojeg svetkuju sve hrišćanske crkve u svijetu konstantina velikog sina jeleninog rođenog u naisusu današnjem nišu

    28
  2. Neka vidi Evropa da vi i vjera nemate ništa zajednicko. Vi ste od 1918te politička organizacija koja služi da širi sovinisticke veliko-srpske ideje.

    1
    53
    1. Velikosrpske ideje ne treba da se sire, one su rasirene dovoljno, kao sto mozes da vidis. Vrijeme radi za nas: Crna Gora, Srbija, Srpska – moze biti dovoljno, ali mozda jos nesto uzmemo. Ne brini, nista se nece desiti mimo volje naroda. Sto se tice sovinizma, on zivi na drugoj strani, u tvojim redovima iz kojih je nemoguce cuti poruke mira, ljubavi i pomirenja. Velika Srbija nam treba da zatremo sovinizam, fasizam, nacizam.

      31
    2. Neka od kanonskih Crkava će podržati milogorsku sektu? Uverljivije će biti njihovo ‘neutralno’ svedočenje nego čak i sami sebe da branimo. Shvati, gotov je, pobeći će, a ti ćeš u Spuž jer nećeš imati gde, nova vlast će te već naći.

      29

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *