ИН4С

ИН4С портал

Спој руског С300 и америчког Патриота: Србију ојачава моћни ПВО систем који стиже из Кине

1 min read
Ако је судити по подацима из годишњег извештаја предузећа СДПР за прошлу годину, у коме јасно стоји да је издвојен новац за набавку ФК-3, Србија је купила тај моћни кинески ПВО систем. То је комбинација руског С-300 и америчког Патриота, указују стручњаци.

фото: Спутњик

Ако је судити по подацима из годишњег извештаја предузећа СДПР за прошлу годину, у коме јасно стоји да је издвојен новац за набавку ФК-3, Србија је купила тај моћни кинески ПВО систем. То је комбинација руског С-300 и америчког Патриота, указују стручњаци.

У извештају је прецизно наведено да су уговорени увозни послови у вредности од 620,3 милиона долара, који се односе на модернизацију мигова 29, набавку беспилотних летелица, али и ПВО система Мистрал и ФК-3. У Министарству одбране још не желе да причају о овој набавци, али нису ни демантовали информацију.

Уредник специјализованог портала „Балканска безбедносна мрежа“ који је први објавио податке о куповини, војни аналитичар Алексадар Радић сматра да је мотив набавке пре свега спољна политика. Јер, Србија пазари на три важна места, пре свега од Русије, затим од ЕУ и САД, а сада и од Кине.

„Западна средства су специфично скупа, а ако купите руско, онда сте у конфлику са америчким законом из 2017. године, који омогућава да се уведу санкције земљама које сарађују са Русима и купују нову војну технологију. Направљен је маневар кроз иглене уши када је реч о досадашњим куповинама из Русије“, сматра Радић.

Он каже да се Кинези углавном базирају на копирању руских решења, а делимично и америчких. Радић подсећа да је Кина деведесетих купила руски систем С-300, направила свој клон ХQ-9, а многа копирана техничка решења применила у изради других ПВО система.

Професор београдског Машинског факултета Момчило Милиновић оцењује за Спутњик да је кинески ПВО систем ФК-3 изванредан, јер ракете имају домет од 100 километара, 27 по висини.

„То је батерија која има три возила са по четири ракете, савршено спаковане. Представља напредовање у ПВО одбрани Кине до самог врха, по квалитету, начину реаговања и домету“, каже Милиновић.

Он објашњава да је систем заправо комбинација првог модернизованог решења руског система С 300 и америчког Патриота. Страшна комбинација, коначно ћемо имати одбрану коју смо хтели, каже професор Милиновић.

„Оно што је са Патриота, то је косо лансирање у зону захвата, ту је пасивни скенирајући радарски систем, копија Патриотовог радара. Батерија има три лансера са по четири ракете, који може да туче шест циљева. Један радар све ради, то је америчка концепција. Јако је важно да на средњем домету имамо тако врстан радарски систем, који нема одбрану од 360 степени, али има сјајну одбрану у зони очекивања“.

Кинески ПВО укрштен са Панциром

Милиновић не искључује могућност да ће Србија пазарити варијанту до 120 километара и додаје да је важно знати и колико батерија ће да купи Србија, али и како ће их разместити. Очигледно смо одлучили да кинески производ умрежимо са Панциром и то је велики технолошки изазов који ником другом није пао на памет, примећује наш саговрник.

„Панцир гађа тачкасте циљеве, крстареће авио бомбе, ласерски навођене, све што се баца из ваздуха јако прецизно, он је бабарога на свом домету, питање је да ли ћемо моћи ФК-3 на том великом домету исто тако успешно да користимо. Ако се то догоди, буквално да као јединствена јединица стоји, то ће Кинезима бити моћна реклама, јер је С-400 скуп. Ако решење ради, они би у том случају свима показали како је Србија успела да умрежи ФК-3, који је виши систем са Панциром, који брани зону где делује ФК-3“, објашњава Милиновић.

Лукава глава, сама прерачунава циљеве

Он додаје да је и глава за самонавођење, како каже, веома лукаво решена, сама врши прерачунавање циљева. Није потребно да се сигнал врати на командно вођење, па да се шаље на ракету. Сама врши прорачуне према броју циљева које види и сама одлучује на који ће да циља. Ако дође до ометања, командни систем на земљи преузма и наставља да води ракету.

Саму ракету Кинези су развијали 20 година, а према сазнањима нашег саговорника, онима који размишљају да купе систем нуде да га претворе у вертикални, нуде и топло и такозвано хладно лансирање.

„Треба јасно рећи и да ово није концепт руске ПВО одбране, већ га је Кина самостално направила скупљајући знања која има Патриот и решавајући све што је мана руског система. Одустали су од вертикалног лансирања, то је велика предност за гађање у било којој тачки. Мора да се усмери и не може да бира зоне у које није усмерена, а ако се усмери тамо где су циљеви, нема зезања, одлична је“.

Озбиљан скок борбених способности

Професор Милиновић закључује да је систем прилагодљив за Србију, јер је мала земља којој не требају екстремне перформансе.

„Стално се такмичимо са окружењем, мислим да ће сви у окружењу видети да је ово озбиљан скок наших борбених способности“, закључује.

Александар Радић сматра да ће Србија систем ФК-3 добити изузетно повољно и обајшњава да се нашао у годишњем извештају СДПР-а највероватније зато што је Кини уплаћен аванс, јер је то најчешћи принцип куповине.

„Сигуран сам да су нам Кинези дали добру цену, они продају наоружање у земље трећег света, интерес им је да се коначно пробију на европско тржиште“, закључује Радић.

(Спутњик)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

31 thoughts on “Спој руског С300 и америчког Патриота: Србију ојачава моћни ПВО систем који стиже из Кине

  1. prika, srbija je jedna od 10 država u svijetu koja posjeduje balističke rakete. poznato ti je da srbija proizvodi rakete „šumadija“ čiji je domet do 300 kilometara I ove rakete su više ofanzivne od s-400 koji je defanzivan ali poenta je u tome što je to domaća proizvodnja I ne podliježe sankcijama

    1. Само мало повећати домет и развити нуклеарне бојеве главе… То је давно требало да се уради.

  2. BG brate, nikome, pa ni tebi nije da znaš što nije da se zna!
    Sve i da smo GA vidjeli, nijesmo. Oči bi sebi iskopali!
    A da može, može. U koliko ono bijaše, u nešto manje od stotinak dijelova jel de.
    Mnogo je to posla.

  3. А где је Народ гладан? Овај је био или у Кумровецу или у Сплендиду на курсу.А када се Комлен информише и сазна да се 80 % боинга склапа од делова произведених у Кини као и 90% аутомобилске индустрије срзшиће му се амерички и европски снови у глави. Толико је смеће овај Кинески сисрем да амери ни близу Кинеских вода не лете са оним својим шпиунским крнтијама. Сем тога Комлене ФК 3 попуњава неке евентуалне средине између панцира- С и С 400 тријунф. Заборавио си на С400. И он је Руско смеће коју купише Турци ( мада лошију комерцијалну верзију него што је ова у Србији).

  4. Tti fk3 +pancir s1baterija +pancir sm jedna baterija +1baterija tor 2+1divizion s400 da to sve umrezi +postojeca tehnika, obnovljena, i eventualno jedna baterija buk m3, neka vrsta lovca bombardera 15 kom +gvozdena kupola za Bg i Nis#dobijamo zatvoren neko iznad SRBIJE – niko tuda ne bi ni pomislio da leti a kamoli da nas napadne ili ponovo bombarduje. ☺ pozz ? Ljubo od mene toliko.

    21
  5. odličan potez nezavisne I slobodne države srbije. prvo da se obezbijedi višeslojna zaštita neba a kako bi tvoje ratno vazduhoplovstvo moglo da odrađuje neometano poslove ispod kišobrana I da pomaže kopnenim snagama. kao šlag na tortu trebalo bi nabaviti I jedan divizion s-400 I možda par diviziona bukova naravno uz dodatne nabavke pancira I fk-3. par eskadrila lovačko bombarderske avijacije 4+ generacije I modernih borbenih dronova. poslije toga treba snažno ojačati kopnene snage ali I raketne. samo kao slobodan I nezavisan možeš se razvijati I napredovati u svakom pogledu I kao takvog te cijene svi. ove vazalske nakupine patigenih bakterija tipa hrvatske I zelenaško drljevićke crne gore nisu vrijedne pomena I radujem se danu kada će kleknuti I poljubiti gujicu srpskom suverenu a po instrukcijama amerikanaca I britanaca

    31
    2
    1. Не може С-400 јер он иако се као и сваки ПВО класификује као дефанзивни систем има стратешки потенцијал.Његова дубина захвата и висина дјеловања компромитовала би читаво јужно крило НАТО.

      Из тих разлога та куповина у овом тренутку није изводљива.

      16
      1
      1. Не знам да ли је изводљива, уосталом зашто не би била? Србија мора имати систем који ће „држати“ непријатељске пилоте у страху од обарања 200 км од границе, који неће дозволити аваксима да приђу! Е сад, С400 је скуп, али је оно што смо прошли 1999. много скупље! А и зашто би наше ПВО посаде прошле обуку за њега ако га не мислимо користити? Било како било, Руси су већ демонстрирали да у случају пријетње ратом према Србији у року од одмах С400 стиже код нас.

        28
      2. prika sve se može kada se hoće. ako unapried sebi kažemo da ne može onda to stvarno tako I bude. recimo može srbija iz bjelorusije nabaviti modernizovane s-300 a iste opremiti raketama koje koriste s-400 I priča završena. može se preko treće države nabaviti I s-400 jer sankcije su uvedene samo za direktnu kupovinu od rusa. postoji tu i opcija transfera tehnologije ali otom potom. na kraju krajeva nećemo mi kupiti 10 diviziona već jedan tako da to nebi trebalo biti prijetnja za nato. mislim I da bi se ovi fk-3 mogli opremiti raketama koje koriste I s-300 ili s-400 ali I njihovim vlastitim raketama sa dometom od 150 do 170 kilometara jer kažu da nsjnoviji izvozni sistemi koriste I te rakete. tako da mi trebamo raditi svoj posao a oni neka rade svoj. kada nato prestane opremati hrvatsku ili kosovo onda mogu I nama nešto prigovoriti. do tada mi sebi oni sebi

        23
        1
        1. srbija je do sada uzela pancire iz rusije, odlične mistrale do 5 km od francuske, fk-3 od kine. u planu je također odličani iron dome iz izraela. dakle srbija uzima samo ono najbolje što se trenutno nudi u svijetu. s-400 dalekometni, fk–3 srednjeg dometa, panciri I bukovi kratog do srednjeg dometa, mistrali kratkog dometa I naravno dobri stari patovi do 3 kilometra kao posljednja linija odbrane. naravno ovo je vrh ali ima srbija toga još u ovome dijelu krtgog dometa

          19
          1. Не можеш да купиш систем који руши баланс снага на Балкану на тако драматичан начин ,а да на себе не навучеш далекосежне проблеме по сопствени развој и економију. Отворено гурање прста у око државама Запада коју су сходно сопственом интересу успоствиле тренутни мир на Балкану никако није исплативо.

            То мора да иде полако и уз поштовање правила игре.И једна велика сила као што је Русија их се држи ( варећи исток Украјине онолико колико прилике то дозвољавају), а не војно мала Србија.

            Све у свој вак’т,прво се ударе темељи па стави „кров“.

            14
            1
        2. Не можеш да купиш систем који руши баланс снага на Балкану на тако драматичан начин ,а да на себе не навучеш далекосежне проблеме по сопствени развој и економију. Отворено гурање прста у око државама Запада коју су сходно сопственом интересу успоствиле тренутни мир на Балкану никако није исплативо.

          То мора да иде полако и уз поштовање правила игре.И једна велика сила као што је Русија их се држи ( варећи исток Украјине онолико колико прилике то дозвољавају), а не војно мала Србија.

          Све у свој вак’т,прво се ударе темељи па стави „кров“.

          10
          1. pvo sistemi su defanzivni I ne služe za napade na tuđu teritoriju. srbija je vojno neutralna I ne misli ratovati sa nato paktom a I jedan divizion s-400 nije nikakva I nikome prijetnja. što se tiče s-400 ona samo sprjećava potencionalnog agresora na srbiju da dođe sa svojom avacijom nad teritoriju srbije što joj drugi sistemi na garantuju jer neće srbiju bombardovati avijacija potencionalnog agresora iz srbije već ta avijacija bi morala polijetati izvan teritorije srbije a s-400 bi sprječavao da njihovi avioni I rakete prilaze teritoriji srbije. naravno ako uđu na teritoriju srbije onda za to služe drugi sustemi. turska je dobila sankcije radi s-400 jer turska koristi tehniku nato pakta I ameri se boje da će preko s-400 rusi doći do informscija o slabostima te tehnike što sa srbijom nije slučaj. u ostalom srbija svoje ponude za određene sisteme šalje I amerima I francuzima a ne samo rusima I kinezima. neki odgovaraji na te ponude sa svojim ponudama a drugi ne.

          2. Ајмо јопет,дубина захвата и висина дјеловања С-400 мијења у стратегијском смислу равнотежу снага у региону.

            Једно је бранити своје небо а друго је изнад ЗГ обарати хрватску авијацију док оклопом пролазиш кроз непријатељску територију као ножем кроз сир.

            Такво шта се не купује а да не изазове подизање обрве свих у окружењу ,укључујући и НАТО.А то Србија окружена западном војном алијансом,у оваквом распореду моћи у Свијету,још увијек не може да уради.

            Паре су најмањи проблем….

          3. @МФТБ, поклону се у зубе не гледа.
            А ни паре нису проблем.
            Све је тамо где треба, и има ко о томе води рачуна.
            ?

          4. hajmo ovako. pancir haubice koje hrvatska nabavlja nije defanzivno oružije ali su ih dobili I nikome ništa. zašto bi bio problem ako srpski pvo koji je defanzivno oružije zahvata zagreb ako taj zagreb nema neprijateljske namjere prema srbiji. kako taj jedan divizion s-400 može sprječavati htvatsku avijaciju da dejstvuje po srpskim ciljevima na teritoriji hrvatske. mislim da je to najmanji problem. problem je njima što imaju nečasne namjere prema srbiji. recimo da srbija razvija vlastite pvo sisteme čiji je domet 1.000 kilometara bili bila sankcionisana. naravno da nebi a pogotovo akoti sistemi trebaju I drugima. I na kraju krajeva ove američke sankcije su za pojedince I firme ne za države. kako sankcionisati srbiju kada gro zapadni firmi posluju sa srbijom ili obavljaju transport kroz srbiju a I sam nato pakt koristi teritoriju srbije za transport svojih potencijala

  6. Народ гладан а овај издајник троши паре на неупотребљиве кинеско смеће.

    2
    56
  7. Kineski proizvodi imaju samo jednu manu – ne rade kako treba. Kinezi još nijesu uspjeli da naprave pristojan auto, da ne pominjem avion, ali Srbija smatra da oni umiju da naprave raketu? Kakva naivnost. Kinezi doduše imaju i svemirske letilice, ali to je 99,99% ruski Sojuz i tu nema nikakvog kineskog znanja i tehnologije. „Look’l like“ je rečenica koja najbolje opisuje kineske proizvode, liče na prave. Šteta je što Srbija neće biti u prilici da isproba te kineske rakete, tek bi se onda uvjerili kakvo je to sranje.

    3
    74
    1. Svaka ti je Komlene ka Njegoševa. Fino ti pišeš, zadovoljstvo te je čitati ovde, šta ćeš, svoj na svome…Gojko je mudar, sisa više sisa.Neće propasti stari marksista.

      22
      13
    2. А ви онда немојте куповати кинеске телефоне. Немојте користити кинеске компјутере. Најмањи проблем. Ту мислим на Huawei, Lenovo…

      53
    3. Ali zato komlen ima najjači radar za otkrivanje potopljenih podmornica, krava na durmitoru i krompira do 20 cm ispod zemlje MILUTINA SIMOVICA ??????????????

      16
    4. Само ти лупетај,показујеш своје незнање и непознавање материје…Кинези,имају робу за сва тржишта….Дакле Овај сиситем су тестирали Турци пре 3 године,имао је 100% задатих циљева погођених,али због тадашње претње САД санкцијама ,одустали су од овог сиситема…Имају га неке азијске земље,тестиран,и више него поуздан.Практично исправљене су на њему грешеке америчког „Патриота“(узет је сиситем радара са њега и косо односно топло лансирање) и руског С-300 првих верзија….Ракете су изванредне,побољшане верзије од првих модела с-300,а извозне верзије могу имати и хладно лансирање под углом од 90 степени и могућност гађања циљева од 360 степени.Сигуран сам да су начи генерали инсиситирали на хладном лансирању и домету већем од 100 км.Или је 120 -130 км или 170.

  8. Hrvati ovo zovu trkom u naoružanju, kažu mi nemamo avione ni protuvazdušne sisteme, vi imate sve, ali sada moramo da ih nabavimo.
    Doduše, po desetostrukim cenama.
    Za to vreme, Srbija će opet nabaviti nove lovce, još moćniji protuvazdušni sistem sa Istoka, i sve to veoma povoljno. Na kraju „utrke“, sve ono za šta Srbija plati 2 milijarde dolara, Hrvati će 20, plus što će Srbija uložiti do tada još milijardicu.
    Hrvati će birati između bankrota i nasilnog samoćelavljenja usled psihičke bolesti ??????

    74
    4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy