ИН4С

ИН4С портал

Споменик Козацима, Србима и Русима у Славјаносербску

1 min read

У украјинском граду Славјаносербску налази се необичан културни споменик Козака, Србина и Руса и натпис „Нема светијих веза од братских“ на украјинском, руском и српском језику.

На Википедији стоји да је Славеносрбија или Славосрбија било подручје у Руској Империји, административна област која је постојала од 1753. до 1764. године, на десној обали реке Доњец. Била је под непосредном управом Сената а насељеници су служили у Бахмутској хусарској регименти.

Манифестом царице Катарине 1762. године и Указом руске владе 1764. године укинуте су Нова Сербија и Славјаносербија и укључене у састав нових губернија. Разлог се нашао у томе што су, продирањем Русије према југу, према Азовском и Црном мору, српска граничарска подручја постала излишна као што се две деценије раније десило са граничарским подручјем у Хабзбуршком Царству.

Козаци су били слободни војници, коњаници. Бранили су руске границе од упада монголско-турских одреда са југо-источних граница руског царства. Настали су у 15. вијеку. Значајан број Козака је српског поријекла.

фејсбук

У општинском музеју чувају се успомене о досељеним Србима, војничке карте и документа, али и копија слике Паје Јовановића „Сеоба Срба”. Откуд Срби у том дијелу Украјине?

Декретом Сената Царевине Русије од 29. маја 1753. године даје се право на слободно насељавање Србима и другим балканским народима православне вјероисповести у намјери да осигурају заштиту границе и напредовање јужних степа.

Тако су настале Нова Сербија и Славјаносербија као граничарска подручја, и постојале су нешто више од деценије. Манифестом царице Катарине 1762. године и Указом руске владе 1764. године укинуте су Нова Сербија и Славјаносербија и укључене у састав нових губернија.

И данас се чува и његује козачка традиција, између осталог и код Срба. То је најбоља потврда претходног натписа на споменику, да нема светијих веза од братских.

Одсечени од сопствене етничке матице, у православној и словенској средини, Срби су се убрзо претопили у Русе, а касније и у Украјинце. Тако је вијек и по после досељавања остало само око хиљаду Срба у овом подручју Украјине, записано је на Википедии.

 

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy