СПП: Кукавички злочин још увијек без казне и помена
1 min read
СПП
,,Двадесет петог и двадесет седмог маја навршава се 29 година од највећег ратног злочина у новијој историји Црне Горе – почетка депортација босанских избјеглица које су, бјежећи од рата и злочина, спас покушале да нађу у Црној Гори”, саопштили су из Странке правде и помирења у Црној Гори.
Како су подсјетили, црногорска полиција и службеници државне безбједности (данашњи АНБ) широм Црне Горе, а највише у приморским градовима, мимо свих закона и супротно међународном праву, у мају 1992. године похапсили су око 150 мушкараца, већином Бошњака, мањим дијелом Срба, и према релевантом доказу, писму шефа кабинета тадашњег премијера Мила Ђукановића, у ‘сврху’ размјене ратних заробљеника у Босни и Херцеговини, испоручили те особе ратном злочинцу Радовану Караџићу тј. војсци којом је командовао, Војсци Републике Српске. ,,Осамдесет троје људи никада се није вратило породицама, већ су убијени у импровизованим логорима на подручју Републике Српске, највише у концентрационом логору КПД Фоча и на обалама ријеке Дрине, након чега су побацани у највећу масовну гробницу – ријеку Дрину”, казали су из СПП-а.
Из те странке истакли су да је Виши суд у Подгорици, и поред тога што је првобитно правоснажно утврдио да су босанске избјеглице незаконито лишене слободе и да су узете као таоци, а затим испоручене једној од зараћених страна, у марту 2011. године одбацио квалификацију ратни злочин под плаштом да “црногорски полицајци нису били дио сукобљених страна у рату”. ,,Влада Црне Горе је 25. децембра 2008. донијела одлуку о судском поравнању са породицама жртава и преживјелим жртвама депортације 1992. године којима су исплаћене накнаде у износу од 4.13 милиона еура покушавајући да заташка ратни злочин у којем су учествовале највише државне институције, као и персонално одговорне особе”.
Из Странке правде и помирења још су напоменули да је из врха црногорске власти још 2011. године обећано да ће споменик жртвама депортације бити подигнут у кругу полицијске станице у Херцег Новом, као и да ће 27. мај бити проглашен Даном сјећања на депортоване. ,,То се, међутим до данас није догодило. Чекајући реформу судства, тужилаштва и полицијских агенција, Закон о лустрацији али и Закон о забрани негирања холокауста, геноцида и ратних злочина, напоменућемо да је маја 1992. године тај ратни злочин почињен уз знање и од стране тадашњих црногорских власти на челу са предсједником Момиром Булатовићем, премијером Милом Ђукановић и предсједником Скупштине Црне Горе Светозаром Маровићем“.
Из СПП-а су још казали да могу да разумију зашто је претходна власт на перфидан и нељудски начин покушавала да тај страшни злочин, највећи у новијој историји Црне Горе, прекрије пепелом како би сачувала актере истог, али да се надају да ће реформом судства, тужилаштва и полиције, актуелна државна структура у најкраћем року посветити пажњу расвјетљавању овог злочина, процесуирања непосредних извршилаца и налогодаваца. ,,Уз то, надамо се да ће бити прихваћена и иницијатива коју је прије десетак година у сврху манипулације поднијела тадашња власт, а која је недавно обновљена од стране бошњачких организација из дијаспоре и упућена предсједнику Скупштине господину Алекси Бечићу да се 27. мај прогласи за дан сјећања на депортоване избјеглице. Тако би се, бар за корак, наше друштво приближило истини о злочинима почињених крајем прошлог вијека у Црној Гори и катарзи која нам је пријеко потребна како бисмо цивилизацијски оздравили , а самим тим и научили потомство да се злочин никада не може исплатити, сакрити или релативизовати”, закључују.
Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ako Boga ima svako ko je komandno i politicki ucestovao u ovoj sramoti mora krivicno odgovarati.
Bosnjaci, o ovome u crnogorskom parlamentu mora da se donese Rezolucija.
Bezrezervno
A vi nemojte da sa Srebrenickim zrtvama i njihovom krvlju da ucestujete u disciplinovanju Srba iz Crne Gore.
Oni u tome nijesu ucestovali.
I nemojte vagati vagom krv stradalih u BiH, unaprijed presudjujuci.da je Bosnjacka teza i skuplja.
Mi Srbi I Bosnjaci ili Muslimani iz Crne Gore nemamo blizih jedni drugima, i obavezni smo se paziti .
Nametanjem misljenja sa prijetnjom zatvorskim kaznama nije put koji daleko vodi
Naprotiv