Спремали убиство у спушком затвору: На мети чланови Шкаљарског и Кавачког клана?
Специјално полицијско одјељење утврђује истинитост информације да је постојала намјера да се у спушки Истражни затвор унесе оружје.
Према информацијама безбједносних служби, тим наоружањем наводно требало је да буде убијен један од чланова зараћених криминалних кланова.
“Колико год звучи невјероватно, тиме је требало да се продуби рат између шкаљараца и кавчана, јер наводно постоје контакти између челника тих организованих криминалних група. Информација је да су могуће мете цетињски шкаљарац коме ускоро истиче притвор или Будванин који је дуже од деценију иза спушких решетака”, казао је саговорник из безбједносног сектора.
Исти извор открио је “Вијестима” и ко из врха два которска клана преговара о закопавању ратних сјекира.
Ниједан од њих у крвавом кокаинском рату није изгубио члана породице, што им олакшава позиције.
Саговорник “Вијести” додао је да домаће и службе региона покушавају да утврде коме такав развој догађаја не би одговарао, односно, ко је наводно, правио план за убиство у Спужу, које су према тим информацијама осујетиле безбједносне службе.
Девет година прошло је од када је у Валенсији почео обрачун између тада јединственог которског клана. У тој шпанској луци због крађе 200 килограма кокаина Горан Радоман и Горан Ђуричковић сукобили су се са вођама садашњег кавачког клана.
Анализа глобалне иницијативе
Иако извори “Вијести” тврде да вође которских кланова преговарају о помирењу, анализа “Глобална иницијативе за борбу против организованог криминала” недавно је показала да нико није довољно моћан да смири или разбије црногорске криминалне кланове, па ће се ривалство међу њима наставити.
“Помирење након седам година сукоба је мало вјероватно, посебно када су неки од атентата почињени пред очима чланова породице. Штавише, нико није довољно моћан да смири или разбије кланове. Сукоб ће остати, али се број убистава неће повећати због њихове велике цијене – наводно циљани ударци на ривале коштају преко милион еура. Осим тога, неке од главних мета су већ убијене. Они који су још на слободи или у бијегу, биће пажљивији према кретању и комуникацији и више улагати у заштиту. Постоји и ризик да ће унајмљени атентатори бити убијени како би се спријечило њихово потенцијално свједочење на судовима”, наводи се у тој у анализи.
Почетак рата
Сукоб између припадника до тада јединственог которског клана почео је крајем 2014. године у Валенсији и то након што је Цетињанин Горан Радоман, у стану, који је по тврдњама из безбједносног сектора плаћао и из затвора, нашао товар од 200 килограма кокаина.
Убиством у затвору требало је продубити рат између шкаљараца и кавчана, јер наводно постоје контакти између челника тих организованих криминалних група. Информација је да су могуће мете цетињски шкаљарац ком ускоро истиче притвор или Будванин који је дуже од деценију иза спушких решетака“, казао је саговорник.
Прије него је крајем те године стигао у Валенсију, главну базу за транспорт кокаина ка земљама западне Европе, Радоман је због саобраћајне несреће робијао неколико мјесеци у кубанском затвору.
Поуздани извори тврде да је узео товар кокаина из стана, иако му је речено ко га је ту сакрио.
Према подацима из безбједносног сектора, то су учинили његови дотадашњи партнери у послу – Радоје Звицер и которска криминална група.
Он је, међутим, тврдили су раније саговорници “Вијести”, узео туђи скупоцјени бијели прах како би “наплатио” коришћење својих ресурса за вријеме које је провео иза решетака.
То је, тврде упућени, био окидач за рат који траје готово деценију, а криминална екипа из Котора, међусобно испреплијетана родбинским и кумовским везама, тада се подијелила на два клана – шкаљарски и кавачки.
Девет година након првог обрачуна у Валенсији, у ком није било жртава, посљедица тог рата је више од 60 мртвих, десетине рањених, случајне жртве међу њима, обрачуни широм Европе…
Прва жртва кокаинског рата је Горан Радоман, ликвидиран у фебруару 2015. године у Београду.
Црногорска полиција раније је званично саопштила да су убиства црногорских криминалаца посљедица сукоба двију јаких криминалних група из Котора. Индиректно су саопштавали да је крађа вриједног товара узрок крвавог, уличног рата између кланова који су својевремено били једна екипа.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: