ИН4С

ИН4С портал

Спријечени напади на КиМ: Дечани и Патријаршија били планиране мете

Према сазнањима "Новости", као главне мете терористичких напада били су одређени манастири Високи Дечани и Пећка патријаршија.

Албански екстремисти током божићних празника планирали су нападе на српске храмове на Косову и Метохији. Према сазнањима „Новости“, као главне мете терористичких напада били су одређени манастири Високи Дечани и Пећка патријаршија.

Напад на православне светиње био је део ширег плана изазивања насиља не само у јужној покрајини, него и у појасу уз административну линију која Косово и Метохију дели од остатка Србије. Српске службе безбедности на време су дошле до информација о припремама за напад, о чему су одмах обавестиле Команду Кфора у Приштини. Од пакленог плана екстремисти су одустали тек после упозорења Београда и реаговања међународних снага које су упалиле безбедносни аларм у покрајини.

– Божићни напад на српске манастире и вернике припреман је у круговима албанских екстремиста, чијим политичким циљевима не одговарају мир и стабилност у региону – открива за наш лист саговорник из врха безбедносних структура.

Паклени сценарио мотивисан је нестабилним унутрашњим приликама на Косову и Метохији, посебно у светлу почетка рада Специјалног суда за ратне злочине ОВК. Према сазнањима нашег листа, ковачи овог плана су особе незадовољне одлуком приштинском суда који је осудио вођу покрета „Самоопредељење“ Аљбина Куртија и групу његових следбеника због изазивања нереда у косовском парламенту. Реч је о особама екстремних ставова, од којих многи имају ратно искуство, али и подебеле криминалне досијее.

Да је информација о потенцијалним нападима била позната нашој војсци потврдили су министар одбране Александар Вулин и начелник Генералштаба генерал Љубиша Диковић. Они су прошлог петка од команданта Кфора генерала Салватореа Куочија добили информацију да се током божићних празника спремају немири и угрожавања безбедности.

– Срећом засада је све мирно и стабилно и сигуран сам да су снаге Кфора предузеле све мере и да ће тако остати – рекао је генерал Диковић.

Министар одбране Александар Вулин рекао је да се свака информација тог типа озбиљно проверава и да се чини све да би се спречило евентуално насиље.

– Политичке трзавице међу Албанцима у Приштини и њихов страх од формирања Специјалног суда за ратне злочине јесте фактор дестабилизације, али на то морају да реагују представници међународне заједнице – рекао је Вулин. – За Србију је потпуно неприхватљиво формирање Војске Косова и да у складу са Резолуцијом 1244 не може Србија да прихвати да на КиМ постоји било која друга оружана сила осим Кфора.

Српске безбедносне структуре будно прате збивања у покрајини, а посебно деловање особа за која се сумња да одржавају везе са екстремистима. То се пре свега односи на бивше вође ОВК, као и исламске фундаменталисте, који су у ратни стаж уписали и фронтове у Сирији и Ираку. Пораз тзв. Исламске државе и враћање добровољаца својим кућама донели су и ризик од распламсавања тероризма у јужној српској покрајини.

Зона безбедности – под контролом

Безбедносна ситуација у Копненој зони безбедности дуж административне линије са Косовом мирна је стабилна – закључио је у недељу војни врх током обиласка војне базе „Језерска махала“ код Бујановца.

Министар Вулин и генерал Диковић обишли су војнике ове базе и пренели им божићне честитке и поздраве врховног команданта Александра Вучића.

– Без снажне и успешне војске нема ни снажне ни успешне државе – рекао је Вулин. – Данас не можемо да мислимо само на себе, морамо да мислимо и на оне који живе у енклавама на Косову, као и на све који су изгубили своје најближе. Наша обавеза је да не дозволимо да се насиље над њима понови.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net