СПУЦГ: Неприхватљиво да студенти буду искључени из процедуре избора ректора
1 min readУсвајање приједлога измјена Закона о високом образовању представљао би опасан преседан и потврду да се глас студената не уважава.
То је саопштено из Студентског парламента Универзитета Црне Горе, а то је, како су поручили, тужна истина система образовања у ЦГ.
„Сматрамо да је недопустиво да се Предлог Закона о измјенама Закона о високом образовању ставља у скупштинску процедуру без консултовања Студентског парламента јединог државног универзитета, који је прије непуне двије године већ изразио јасан и негативан став по питању предметног предлога и измјена садржаних у истом“, наводи се у саопштењу СПУЦГ, а потписује га предсједник тог представничког тијела Андреј Вукчевић.
Наводе да се предложене измјене односе се на избор ректора државног универзитета, односно прописују цјелокупну изборну процедуру закључно са гласањем за наведену функцију, при чему је предложено да „бирачко право на изборима за ректора државног универзитета има академско особље у радном односу на државном универзитету“.
Повод њиховог обраћање је, како су казали, наведена одредба достављена у форми приједлога, јер се њоме мијењају правила за избор ректора, а студенти, односно изабрани студентски представници искључују из истог.
„Подсјећамо да су студентски представници сагласно важећим законским прописима, укључени у избор ректора и то посредством делегираних представника у Сенату као највишем академском тијелу и Управном одбору Универзитета Црне Горе који доноси одлуку о избору ректора“, поручили су из СПУЦГ.
Предложене измјене сматрају неприхватљивим са становишта искључивања студената из наведене процедуре.
Уколико исте буду усвојене у Скупштини, тиме би, како су казали, искључиво академско особље имало би право гласа за најважнију функцију на Универзитету Црне Горе.
То је, истичу они, у супротности са досадашњим законским рјешењем о заступљености студената у процедури избора ректора, али и упоредном праксом у земљама Европе.
Претходно наведени приједлог је, како наводе, проблематичан и из разлога што је Законом о високом образовању, у чл. 103 између осталог прописано право студената на „заступљеност најмање од 20 одсто у односу на укупан број чланова у стручним органима и органима управљања“.
Предложеним измјенама Закона, студенти у конкретном случају избора ректора, како тврде, губе наведено право, јер су искључени из процедуре.
„Много значајније, упоредна пракса других европских земаља (Норвешка, Португал, Шведска, Словенија, Пољска, Мађарска и Шпанија – заступљеност студената у проценту од 20 одсто), показује да овај предлог није у складу са европском праксом. Студенти су наиме, у свим државама укључени у процедуру избора ректора, што показују одредбе Статута универзитета, као и званични документи усвојени на министарским конференцијама“, наводи се у саопштењу.
Поручили су да су става да студенти због бројности, чињенице да представљају окосницу сваког универзитета, али и позивајући се на европску праксу, не смију да буду искључени из било које процедуре, нити из тијела у којем се доносе одлуке, како на нивоу факултета, универзитета, тако и на државном нивоу.
Нарочито је, како кажу, неприхватљиво то да буду искључени из тако значајне процедуре као што је избор ректора, јер у зависности од персоналног рјешења руководиоца, али и његових најближих сарадника, у значајно мјери зависе и услови студирања, поштовање и унапрјеђење студентског стандарда, те одлуке које ће бити донесене од стране надлежних тијела, јер се исте углавном предлажу од стране ректорског колегијума.
„Из свега наведеног, вјерујемо да су јасни разлози због којих износимо примједбу на предложено рјешење. Такође, увјерени смо да ће ова одредба још једном бити размотрена, са посебном пажњом, и уз упознавање са упоредном праксом и правима која имају студенти, те да ће се пронаћи рјешење које ће бити значајно боље од актуелног које је у скупштинској процедури“, закључују из Студентског парламента УЦГ-а.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: