Срби и дијаспора: Српски лоби у САД не постоји
1 min read
Чикаго
ПИШЕ: Др Срђа Трифковић
Два проблема појављују се већ на самом почетку разматрања настанка српске дијаспоре у свету и вредновања њене улоге. То су: 1. дефиниција припадништва тој заједници и 2. њена стварна бројност. Та кључна питања до данас остају нерашчишћена, премда се већ деценијама барата самим термином “дијаспора” као да је неспоран а број њених припадника утврђен.
Као прво, особа која се из Србије иселила у свет, или која је рођена у Америци, западној Европи или Аустралији од српских родитеља, да о припадницима треће или четврте генерације не говоримо, не може се а приори сматрати припадником “српске дијаспоре”. То припадништво одређују битне одреднице сопственог самодекларисаног идентитета, прихватање кључних културних и духовних елемената српског наслеђа, као и спремност на укључивање у неки облик групног изражавања припадништва заједници. У облике личног ангажмана убрајамо чланство у црквено-школским општинама, уписивање деце у недељне школе које постоје при већини парохија (у северној Америци пре свега), донације некој српској хуманитарној организацији, или чланство у некој од професионалних удружења са српским предзнаком (српско-америчка адвокатска, лекарска или инжењерска комора). Без свести о идентитету, прихватања културне матрице и манифестовања припадништва заједници, један само номинални Србин или потомак српских досељеника није ни случајно “припадник дијаспоре”.
Као друго, често се у штампи, па чак и у званичним документима (нпр. бившег
Министарства за дијаспору РС од пре 15 година) помињу бројеви од више милиона “Срба” у свету, без икаквог емпиријског утемељења. У случају САД говори се о преко милион њих, а малтене је опште место у медијском дискурсу да је “Чикаго други највећи српски град”. Ово су потпуно произвољне тврдње непоткрепљене ма каквим истраживањима или објашњењем методологије обраде података.
По ангажману Српске народне одбране у Америци, у лето 2005. спровео сам
истраживање о бројности српске заједнице у Чикагу, где сам тада живео. Прикупљени су подаци о чланству црквено-школских општина у Чикагу са широм околином (северна предграђа и југоисточни део ширег градског подручја са северном Индијаном). Пок. Славко Пановић се ангажовао у прикупљању података о чланству свих водећих организација: поред СНО такође Српске братске помоћи, Српског културног клуба Свети Сава; као и о чланству српско-америчких професионалних и хуманитарних удружења и организација четничких ветерана и њихових потомака. Након што је процењен број имена која се истовремено појављују у више организација истовремено (око једна трећина), употребљен је множитељ 3 – под претпоставком да за сваког евидентираног припадника бар једне од тих установа постоји још троје чланова породица или појединаца који то нису. Ово је била оптимистичка претпоставка, али чак и тим методом добијен је резултат од 45-50.000 припадника српске заједнице у Чикагу са широм околином, са маргином грешке од 10%. С обзиром да је реч о ширем градском подручју са преко пет милиона становника, јасно је да у Чикагу “Срба” има највише 1%.
Чињеница је да Чикаго има натпросечну концентрацију житеља српског порекла у
односу на САД у целини. У многим државама на Средњем западу (нпр. обе Дакоте, Минесота, Оклахома итд) или на Југу (обе Каролине, Алабама, Мисисипи, Луизијана), српска заједница је бројно занемарива. У неким државама она је присутна у малобројним локалитетима (Лас Вегас, Невада; Финикс, Аризона; Атланта, Џорџија). Реална процена за САД у целини јесте да припадника “Српске дијаспоре” у наведеном смислу има највише 0,2% или између 600 и 700 хиљада.
У Западној Европи тај је проценат вероватно већи. Постоји проблем, међутим, да
многи скорашњи досељеници одбијају да се на ма који начин идентификују као Срби, било на рандом месту или у локалним заједницама. Ово је поготово случај када је реч о особама које имају привремене дозволе боравка и рада. Треба нагласити да на сва три континента где постоје знатније српске заједнице долази до брзог губитка свести о идентитету и културном наслеђу – далеко брже него међу припадницима других заједница. Ово је посебно видљиво у случају САД, у поређењу са Грцима, Пољацима, Ирцима, Италијанима, Кинезима, Јерменима… да о Јеврејима и не говоримо.
Већ четврт столећа Срби у целини, као и њихове две “матице”, Република Српска и Србија, изложене су грубом стереотиписању и увредљивом третману у западним центрима моћи. У покушајима да се коригује такав однос САД и земаља-чланица ЕУ, на обе стране Дрине често се рачуна на подршку “српске дијаспоре”. Међутим, очекивања и реалност налазе се у хроничном нескладу. Треба демистификовати одвећ оптимистичке представе о политичком капацитету Срба и њихових потомака, у Америци и другде, после деценија углавном аматерских и неуспешних настојања да се иоле повећа видљивост српских аргумената у актуелним балканским збивањима.
Поразна је али непорецива чињеница да “српска дијаспора” нема утицај на
формирање политике САД и да је слабо организована у поређењу са другим
етничким групама упоредиве бројности. Конкретан пример: када је крајем прошлог века био у питању опстанак катедре за српске студије на универзитету у Чикагу, за шта је била неопходна релативно скромна свота ради легата (ендоwмент), та средства нису била скупљена. Припадници литванске заједнице у Чикагу, далеко мање бројне од српске, сличним поводом сазвали су добротворну вечеру, на којој су за неколико сати скупили преко милион долара. За овакво стање ствари српска заједница нема стварног објашњења. Није тачно да “дијаспора” нема средстава, али недостаје спремност и воља да се дају донације за рад на заштити и промоцији интереса српске заједнице у САД.
Да ли сте искредни, и управо таква елита је ово порадила, јесте ли се вратили? Је ли служба то рекла или сте морали, доста вас се вратило, сервис је завршио, Југославија је нестала, а службу воде други млади људи, нема потребе за вашом услугом
Наравно да је пасивна, у најмању руку, кад је махом потекла од колаборациониста који су побегли из своје земље. Да српско поријекло имају изјаснило се толико мало да их је мање и од изворних Албанаца и Хрвата у САД.
Улаз у Нову Грачаницу се наплаћује 5 долара а испред стоји стоменик човеку који је спасао 7000000000000 америчких пилота, Дражи Михајловићу.
Само да се сашије добра шљива у дебелом хладу и поразговара са америчким амбасадором, то је гибаничарство Равне Горе, НАТО тврђаве у Србији.
Побогу, па није Вук Драшковић аутентични Равногорац у Србији!
Pre nego sto napisete neke gluposti, dobro razmislite i naucite istoriju. Sta je uradio vas voljeni druze Tito mi ti se kunemo ? 1945 na Jabukovackom putu kod Panceva je streljao 1500 oficira kraljevske vojske, pod izgovorom da se tamo jave “na preorijentaciju”.To je samo jedan primer. Srpski lobi generalno ne postoji ni u SAD niti u Evropi.Mnogi misle da je lobiranje, pozivanje na vecerisku, pijenje casice rakije i slusanje narodnjaka, po receptu Broza. 1992 pocetkom raspada Jugoslavije, u jednoj srpskoj organizaciji pozivani su Srbi da lobiraju, a odgovori su bili “nemam vremena”, dok su Hrvati, Bosanci i Albanci odmah krenuli da traze pomoc od medjunarodnih institucija. Tako je i danas.
Mozda ovo unese malo razjasnjenja i stvarna vredost takozvane dijaspore?
http://michaelshaskevich.blogspot.com/
http://michaelshaskevich.blogspot.com/2016/