ИН4С

ИН4С портал

Срби Куртију: Можда неће бити барикада, али вара се ако мисли да нас је сломио и претворио у рају

1 min read
Аљбин Курти и његов министар унутрашњих послова Џељаљ Свечља славодобитно су јуче поподне, као окупаторски управници, праћени специјалцима са дугим цевима, прошетали улицама Северне Митровице, попили кафу, стављајући ваљда тачку на окупацију Севера.

„Све се у ствари своди на то да ли ћемо пристати на оно што нам намећу или нећемо… Ако не пристанемо као народ на то, онда им је џабе све што раде“, говоре Срби са севера Косова и Метохије.

Аљбин Курти и његов министар унутрашњих послова Џељаљ Свечља славодобитно су јуче поподне, као окупаторски управници, праћени специјалцима са дугим цевима, прошетали улицама Северне Митровице, попили кафу, стављајући ваљда тачку на окупацију Севера.

Сат касније, у јужном делу Косовске Митровице, на скупу њихових присталица, под заставом „велике Албаније“,  обојица су поручили да на Северу нема више „паралелних структура“, да нема више „нелегалних таблица“, да никад више „на северу Косова неће бити барикада“.

Бахати, осиони, надмени, дрски, безобзирни, пуни самодивљења, праћени овацијама присталица.

Док су се Курти и Свечља из Северне Митровице преко моста на Ибру враћали у јужни, албански део града, на предизборни митинг, сачекало их је, јављају медији у Приштини, више грађана, Албанаца,  који су им саопштили да су се „после 25 година вратили у своје куће на северу Косова„.

Да ли се и један протерани Србин вратио у своју кућу на Косову и Метохији, то није предмет Куртијеве предизборне кампање.

У Бистрици, албанском селу код Лепосавића, Курти је претходно говорио о „владавини права, благостању, проспeритету и развоју“, хвалећи се како више „нема Србије на Косову„.

Куртијева предизборна кампања претвара се тако у слику, огледало живота Срба на Косову и Метохији и на северу посебно. Живота у коме не смеју да пусте децу на улицу, живота у коме им, у центру Северне Митровице ноћима тутње песме на албанском језику под прозорима, живота где их на сваком ћошку чекају специјалци са пушкама, мрки погледи, туђи језик и мржња, хапшења, пресуде, забране…

Када су 29. децембра 2022. године уклоњене последње барикаде на Рудару крај Звечана, на магистрали Приштина – Лепосавић – Јариње, људи са којима сам тог јутра причао некако су знали да после тога ништа више неће бити исто. Да је стављена тачка на један део њихових живота на Северу обележен и тим барикадама које су биле тек сегмент очајничке борбе за слободу, ону пуку, за достојанство, за живот вредан поштовања, за будућност њихове деце, за голи опстанак на својим имањима и у својим кућама.

Не знам како, али, сви су знали. Све је некако тог јутра на пустој магистрали на Рудару, док су уклањани последњи шатори, склањане са друма фуруне на дрва, мирисало на тај закључак. Како преживети, како наставити отпор, борбу и без барикада?

„И те барикаде, уз све остало, биле су потврда да смо живи, да нас на Космету још има, да се држимо, да се не дамо, да не пристајемо да нас газе како им падне на памет… Кад Курти и Свечља сад славодобитно кажу да никад више на северу неће бити барикада, они, уствари, хоће да кажу да на северу и на КиМ неће бити Срба. То је њихова порука. Само, једно њих двојица заборављају, под окупацију нас јесу ставили, али, са брисањем нашег генетског кода, са брисањем косовског мита на коме смо порасли и на коме расту наша деца, са брисањем КиМ из наших срца, ићи ће далеко теже“, каже данас један од Срба, познаник са барикада из Зубиног Потока.

Нисмо ми на барикаде ишли од врућег хлеба, од доброг живота, од тог њиховог благостања о коме говоре, него од љуте невоље. И, још нешто, ову „барикаду“ у нашим срцима и умовима, којом бранимо своје право на постојање овде, своје сећање на Косово и Метохију никад неће уклонити, он то не схвата. Можда сада нема барикада, али, вара се Курти грдно ако мисли да нас је сломио, претворио у рају и убио понос у нама. Отпор, миран, ненасилан, на сваком месту, остаје људска обавеза“, наставља наш саговорник.

Историја барикада на Северу, ноћи под шаторима крај фуруна, у међувремену постала је историја отпора окупатору, историја непристајања на понижење и то Курти, уверен је наш саговорник из Зубиног Потока, не може променити ни избрисати.

И те барикаде, сигуран је, ушле су већ у генетски код оних који су на њима порасли. Сећање на славно време чији су део били.

„Све се уствари своди на то да ли ћемо пристати на оно што нам намећу или нећемо… Ако не пристанемо као народ на то, онда им је џабе све што раде“, каже Србин с којим  смо разговарали.

Он подсећа да су барикаде најчешће постављане у Рудару крај Звечана, али и на главном мосту и код Техничке школе у Косовској Митровици, на Дудином кршу, у Лепосавићу, Сочаници, Лешку, на Јарињу и Брњаку, у селу Зупче, у Јагњеници, близу села Вараге…

„Једанаест година ми овако живимо! Мало, мало па барикаде. Јесте тешко, код куће плачу деца, жене стрепе, али, другачије не можемо, Србија је наша мајка, наша држава, зар да дозволимо границу између Лешка и Србије“, остала је 16. септембра 2011. године забележена изјава четворице момака из Лешка, Ивана, Горана, Марка и  Вељка.

Тих дана КФОР је преко Јариња развукао бодљикаву жицу и прекинуо овај путни правац који од Митровице и Лепосавића преко Лешка води ка Рашки и централној Србији, односно одсекао север Космета од осталог дела Србије, а Срби са севера онда блокирали КФОР.

Јула те 2011. године, на северу КиМ трајала је велика криза када су јединице РОСУ из Приштине почеле заузимање административних пунктова на Јарињу и Брњаку а Срби са севера КиМ блокаду најважнијих путева од Митровице према централној Србији.

Месец дана касније поново су код Јариња постављене барикаде, криза је трајала пуних 11 дана, завршена је привременим споразумом о режиму на административним прелазима. Људи су на барикаде ишли пуног срца, уверени да нешто могу променити, да вреди супротставити се, да је у питању борба за слободу, достојанство…

Нико није устукнуо ни када је септембра 2011, близу гробља на Јарињу дошло до сукоба Срба са припадницима Кфора. Међународне снаге користиле су гумене метка али и бојеву муницију па је 118 Срба рањено, седморица су имала теже повреде. Остало је забележено да је паљба трајала 45 минута.

Крајем октобра те године, КФОР је започео уклањање барикаде у месту Јагњеница код Зубиног Потока којом је био препречен један од путева између Зубиног Потока и Косовске Митровице. Окупио се велики број Срба, дошло је до сукоба, КФОР је употребио сузавац, барикада није уклоњена.

Средином 2012. нове барикаде су подигнуте у месту Рударе. Уследила је акција Кфора на уклањању, Срби су потиснути преко моста на Ибру према Звечану, чула се пуцњава, тројица Срба су рањени, неке куће близу моста су изрешетане.

Крајем маја 2019. године тзв. косовска полиција почела је широм севера хапшење припадника тзв. КПС српске националности. Срби су реаговали постављањем барикаде у месту Вараге која је убрзо разбијена оклопним возилима косовске полиције. У Варагама, на неколико места пребијени су Срби у својим кућама, разбијени су локали.

Барикада на Јарињу било је и у септембру 2021. године када су Срби протестовали због одлуке власти у Приштини о регистарским ознакама. На Јарињу тада је, на око километар од административног прелаза било попречено на десетине камиона, а магистрала је била блокирана у дужини од око километар и по.

Када је  10. децембра 2022. године на Јарињу ухапшен Дејан Пантић, на Рудару су подигнуте барикаде. „Код крста“ преко магистрале су препречени тешки камиони. Низ магистралу подигнути шатори, у шаторима постављене пећи, наложене ватре. Опет је народ из Звечана, Северне Митровице, кренуо на Рударе, на барикаду.

„Ми немамо куд него да се супротставимо терору“, причали су људи на барикадама.

Пролазили су дани и ноћи, недеље… Киша, снег, мраз, ледени северац низ Ибар. Три недеље ватра у металним бурадима није угашена.

Претходно, на састанку у Рашки, један од овдашњих Срба руководству Србије дословце је рекао:

„Ако се повучемо са барикада, ако их уклонимо, ловиће нас као зечеве…“

После се показало да је сасвим био у праву. Почео је лов на Србе који траје до дан данас.

Север, Срби и барикаде ће, нема дилеме, бити један од главних предизборних адута Аљбина Куртија пред гласање 9. фебруара.

А, да ли он, кад каже да барикада више неће бити, заиста мисли да је сломио и последњи траг поноса Срба на Косову и Метохији и да их је претворио у сиротињу рају…

РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Срби Куртију: Можда неће бити барикада, али вара се ако мисли да нас је сломио и претворио у рају

  1. Predlazem da nasi SRBI u Skupstini predloze odrzavanje REFERENDUMA o ponistavanju priznanja Kosova i Metohije kao nezavisne drzave . Zar se ne vidi ko su zrtve zlikovca aljbina kurtija . Dje nestadose Metohijski SRBI iz Crne Gore i ako ih i ima ko ih zastupa . DOGODINE U PRIZREN . Da vidju Prizren doma cu doc .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net