Срби нису добродошли у Тузлански кантон
1 min readНедавна одлука владе Тузланског кантона да буџетским средствима подржи повратак 30 Бошњака, који су иначе већина у том кантону (има их више од 90 одсто), и само троје Срба, обесмишљава причу о том кантону као примјеру мултиетничности.
У Одбору за заштиту права Срба у Федерацији БиХ та одлука кантоналне владе доживљена је као још једна порука Србима повратницима да они немају шта да траже ни у Тузли ни на подручју овог кантона, у којем их је, према попису из 1991. године, живјело безмало 64.000, а данас их има једва нешто више од 7.000 људи.
Предсједник тог одбора Ђорђе Радановић за „Политику” каже да је тврдња како је Тузлански кантон оличење мултиетичности, коју радо понављају представници међународне заједнице у БиХ, „прича само за малу дјецу”. Њена испразност огледа се, истиче он, и у чињеници да је од 251 државног службеника у Влади Тузланског кантона само четворо Срба, а од 196 намјештеника само њих троје су српске националности.
Влада Тузланског кантона смије се у лице српском народу
„Најновијом одлуком о подршци одрживом повратку, Влада Тузланског кантона исмијева анекс седам Дејтонског мировног споразума, смије се у лице српском народу и на посредан начин поручује Србима да немају шта да траже ни у Тузли ни у Тузланском кантону”, рекао је Радановић за наш лист, напоменувши како се анекс седам (он третира повратак свих избјеглих) узима као „свето слово” само када је ријеч о повратку Бошњака у Републику Српску и када се говори о одласку високог представника Валентина Инцка.
Причу о Тузланском кантону као „оази мира, мултиетничности, међусобног уважавања и мултикултуралности”, годинама форсирану из Сарајева, према Радановићевим ријечима у воду баца и инцидент који се четвртог августа ове године догодио испред цркве у тузланском насељу Пожарница. Тада је непознати мушкарац пуцњавом из ватреног оружја „растјерао” избјегле Србе који су дошли да ту прославе Светог пророка Илију. Припадници МУП-а Тузланског кантона до данас нису открили идентитет мушкарца који је испалио рафал док је трајао црквено-народни збор у Пожарници.
Бориће се против одлука Владе Тузланског кантона
Како преноси Политика, из Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ најављују да ће се борити против одлука Владе Тузланског кантона каква је и ова последња, за коју оцјењују да је дискриминаторска и да се у њој огледа вишегодишња политика према Србима повратницима. Доказ за то како се тамошња власт више од двије деценије односи према Србима и српској имовини, наводе из одбора, јесте и чињеница да је „само 11 Срба повратника конкурисало за средства за одржив повратак”.
Службеници Владе Тузланског кантона одбацују све примједбе на њихов избор и тврде да „никакве дискриминације није било”, те да су „услови за конкурс за додјелу донаторских средстава били исти за све”.
На молбу агенције Срна да прокоментаришу одлуку тузланске владе да подржи повратак 30 Бошњака и само троје Срба, у Канцеларији високог представника (ОХР), америчкој амбасади и делегацији ЕУ у БиХ одговорено је да су „домаће институције преузеле пуну одговорност за спровођење анекса седам” и да стога питање о таквој одлуци треба „упутити директно” ономе ко је ту одлуку донио.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Komlen cesto boravi u Albaniji. Sad znamo iz kojeg je jata. Oce oce Srbi tacno tako kad se razviju. A mozda i nece…
Zato vučič iz “ bogate“ srbija donira po miliionče evra bošnjacima
Не донира Бошњацима, већ Србима.
Srbi hrle u Crnu Goru ili u Tuzlu za boljim platama i boljim životom. Dočekaće oni da idu i na Kosovo za boljim životom. To danas nekome izgleda nevjerovatno, ali sjetite se kako su izgledale Srbija i Enver-hodžina Albanija prije neku deceniju, a kako izgledaju danas. Sve se okrenulo.
За Црну Гору и да разумем, иако не могу, али Тузла и Албанија??? Брате…
To Komlenr možda u tvojim maštarijama, bogatu zemlju može da stvori samo jaka privreda, to tvoje Kosovo ili fildžan federacija su mala tržišta, bez ikakve tehničke kulture, sa slabom obrazovnom kulturom koju im je tek uvela Srbija tj. Jugoslavija. Sve su to društva osuđena na siromaštvo. Albanija je zemlja u nestajanje, njih jedva da ima 2 miliona
Još jedna potvrda o sličnosti između Tuzlanskog kantona i besudnog Montenegra, da se pozovem na džihadistu Adnana Muhovića koji se, kako čujem, dobro „uhljebio“ u državnim službama.