Срби се у Прешеву боре за три одборничка мандата
1 min readСве српске партије које имају свој одбор у Прешеву на ванредним локалним изборима 28. марта биће на једној изборној листи. Уколико представници српског народа, којих по грубим проценама има око десет одсто у овој општини, гласају за ову листу, она ће у локалном парламенту који има 38 одборника имати два, а можда и три одборника. То је у складу и с очекивањима која је прексиноћ изнео председник Александар Вучић, обраћајући се јавности након седнице Председништва Српске напредне странке.
Потпредседник Извршног одбора СНС-а Драган Стевановић каже да је са свим српским странкама договорено да се изађе на једној изборној листи која ће бити предата до краја недеље. За „Политику” каже да ће на листи „Александар Вучић – За будућност Прешева” бити представници СНС-а, СПС-а, СРС-а, Заветника, ПУПС-а и Српске деснице и да очекује да их највећи број Срба који живе у овој општини 28. марта подржи и да пређу цензус. „План је да освојимо најмање два, а можемо да се евентуално боримо за још једно одборничко место. Имаћемо 15 кандидата за одборнике, то је реално и можемо да очекујемо гласове најмање 700 људи”, каже Драган Стевановић.
За разлику од редовних избора у Косјерићу и Зајечару, који ће заједно с прешевским бити одржани истог дана, житељи ове општине на југу централне Србије крајем марта изаћи ће на изборе зато што прошле године, иако је то законима одређено, није одржана ниједна седница локалног парламента. Због тога је Влада Србије одлучила да распусти локалну самоуправу у Прешеву, на основу чега је досадашњи председник општине Шћиприм Арифи, лидер Алтернативе за промене (АП), по други пут на челу привременог општинског органа. Осим њега, у Привременом већу су и Бранко Трајковић (СНС–СПС), Рагми Мустафа из Демократске партије Албанаца (ДПА) и Ардита Синани из Партије за демократско деловање (ПДД), коју предводи Шаип Камбери, народни посланик Албанаца из Бујановца.
Због политичке кризе у Прешеву председник Скупштине Србије Ивица Дачић средином јануара расписао је изборе, што ће бити пети избори за протекле четири године, а други ванредни. Према грубим проценама, у Прешеву данас живи око десет одсто Срба, али колико тачно има припадника које нације није утврђено јер су Албанци бојкотовали попис становништва. Председник пописне комисије из 2011. године и бивши општински одборник из СПС-а Драгољуб Филиповић за наш лист наводи да је тада попис обухватио српску и ромску популацију и део албанске који су радили у државним органима.
„Ми смо тада пописали више од 4.000 људи, од чега око 2.980 Срба, што је предато Статистичком заводу и Републичкој пописној комисији. То су подаци, а не оно што говоре појединци или припадници неких политичких партија који се изјашњавају произвољно како коме одговара. Спомињу цифре од 40.000 до 50.000 Албанца, што није реално. По проценама с терена, у Прешеву живи од 25.000 до 27.000 Албанаца, а Срба око 3.000, односно око десет процената”, каже Филиповић.
Због великог броја Албанаца у Прешеву, нови избори у овом месту могу се оценити као политичко навлачење конопца албанских партија. На једној страни се налази Шћиприм Арифи, док је његов највећи политички супарник Шаип Камбери. Једна од ове две изборне листе освојиће највише гласова. За Србе су предвиђена места у извршној власти јер ће највероватније бити језичак на ваги приликом формирања локалне власти.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ajmo Srbi SVI SVI SVI!
“ prema grubim procenama zivi izmedju 25000 i 27000 „. Vi ste nesposobna vlast. Kada je uradjen popis stanovnistva? Siptara ne ma i nikada nije bilo 2 mil. na kosovu. Barata te sa ciframa kao da pricate o dzakovima krompira. Vi i Vasa „opozicija “ , lice i nalicje muke Srbije i naseg naroda.