“Срби су били први и једини европски народ који се 1941. године не једном, него два пута побунио против Хитлера…”
Пише: Предраг Ј. Марковић
У Другом светском рату, Срби су први по броју бораца и по броју жртава. Срби су били први и једини европски народ који се 1941. године не једном, него два пута побунио против Хитлера.
Двадесет седми март је чудноват догађај, у коме цео народ одбацује привидно повољан споразум због принципа и националне части. Не знам да ли је неки други народ тако радосно пошао у скоро сигурну пропаст као да слави крај, а не почетак рата. Симбол те побуне може да буде Светолик Драгачевац, начелник параћинског среза у пензији. Он је на дан када је потписан Тројни пакт послао огорчено писмо самом Хитлеру. У том писму пише: “Теби Хитлере, Каинов сине, ми деца великих отаца и дедова кажемо доста.” Овај необичан чин пркоса (целог народа, а не само Светолика) разбеснео је Хитлера. Ниједна земља није тако раскомадана као Краљевина Југославија.
Срби су први европски народ који подиже масовни устанак и тако други пут устаје на силе Осовине. И то у недоба, лета 1941. године, када нацисти пуном тенковском брзином хрле ка Москви. Данас многи цинично омаловажавају значај и величину доприноса Срба и Југословена победи над фашизмом. Истина је да је он већи од свих европских покрета отпора заједно и по територијама које су устаници повремено ослобађали и по ангажману окупаторске војске. Нигде другде у Европи покрети отпора нису држали по неколико месеци читаве градове. Чак и је други покрет отпора, онај равногорски, чија је стратегија била чекање савезничког искрцавања, организовао највећу акцију спасавања савезничких ваздухопловаца у окупираној Европи.
Партизанска војска, коју су претежно чинили Срби, била је 1945. године, у апсолутним бројевима, други покрет отпора на свету, после Кинеске народноослободилачке војске. Али је Кинеза било нешто више од Срба и Југословена. У апсолутним бројевима, на крају рата Југословенска армија је била једна од пет или шест најбројнијих савезничких армија на свету. Унутар српског корпуса, постоје крајеви у којима је скоро целокупно становништво било у покрету отпора, као што су Лика, Банија Кордун, Босанска Крајина. Посебно је необичан Срем, који је дао највећи проценат партизанских бораца у данашњој Србији.
Осим ових српских крајева покрет отпора је био веома масован и у Далмацији и делу Словеније под италијанском окупацијом. Нигде другде на свету није се толики део народа борио против сила Осовине.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: