Србија ће имати 100 мегавата из биогасних електрана
1 min read
фото: Танјуг
„Ово је за Србију важно, јер поред 28 електрана на биогас имамо још једну и важно је да 73 градимо данас у Србији. И да ћемо са око 100 мегавата капацитета, који ће бити инсталисани у наредних годину или две у електранама на биогас у Србији, бити земља која ће имати када говоримо о енергији из електрана на биогас више него Словенија, Хрватска и Црна Гора заједно”, рекла је Михајловић.
Постројење ПЕПО енергy користи биомасу као главну сировину за производњу биогаса који генерише електричну и топлотну енергију.
Једноставније речено, месо бундеве и житни остаци складиште се у силосе и касније претварају у електричну енергију уз помоћ генератора.
Михајловић је рекла, након што је постројење почело да производи прве киловате, да је у њега уложено пет милиона евра, као и да ће захваљујући томе 30 људи имати посао.
„Ово је порука коју Влада Србје и Покрајинска влада шаљу када је реч о обновљивим изворима енергије. Ова инвестиција показује у ком смеру ћемо ићи и то много брже него у претходном периоду”, нагласио је Михајловић.
Истиче да много тога мора да се мења у Србји у 2021. у области енергетике.
Она је захвалила свим инвеститорима који улажу у област обновљивих извора енергије пошто то значи, како каже, да верују у нашу државу и енергетску политику.
„Климатски неутрални развој је једини развој који може Србију да доведе на много више стопе развоја БДП-а и ми то хоћемо да постигнемо у наредним годинама”, поручила је она.
Истакла је да ће зато ова година у ресору енергетике бити обележена доношењем нових закона, стратегија и акционих планова.
Михајловић је рекла да ће Србија добити и нови Закон о обновљивим изворима енергије, који ће омогућити да један део наше енергетске безбедности имамо и из обновљивих извора.
Додаје да су се биогасне електране показале као електране које ће обезбедити поуздану енергију, то јест да су поузданије од соларних или електрана на ветар.
Биогасне електране у односу на соларне дају 3,5 пута више енергије, напоменула је Михајловић.
„Енергетика и екологија морају да иду заједно. Оне су сада другарице и сестре и не могу да буду другачије посматране. Све ће бити усмерено ка зеленој енергији и климатски одрживом развоју”, поручила је Михајловић, преноси Танјуг.
Компанија ПЕПО Енергy, која је заједнички подухват швајцарске енергетске МЕТ групе и локалне компаније Архар Тех, изградила је у Новом Милошеву 100 одсто еколошко постројење за производњу енергије капацитета 1,2 МW.
То еколошко постројење изграђено је за осам месеци упркос пандемији ковида 19 и у изградњи је учествовало више од 150 радника различитих профила.
Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

