Србија разматра молбу Црне Горе за изручење Лакића
1 min read
Дејан Лакић
Министарство правде Србије, добило је молбу за изручење подгоричког бисзнисмена Дејана Лакића.
Како јавља портал Стандард, он ће ускоро бити изручен Црној Гори, ипак нема још увијек такве званичне информације.
“Из Србије смо незванично добили позитиван одговор за изручење Лакића. Рекли су да нема никаквих препрека за ту акцију”, речено је Стандарду из надлежних црногорскиг слузби.
Дејан Лакић који је је у посљедње вријеме објављивао више доказа о уплетености чланова породице Ђукановић у вишемилионске пронeвјере ухапшен је 21. августа у Београду.
Лакић је објавио низ докумената и рачуна који говоре о прању новца појединаца и власника фирми који су блиски породици Ђукановић. Он је и дио медија оптужио за лажирање података о тиражима како би на тај начин стекли велике приходе. Он је оптужио и актуелни режим да је 16. октобра припремао убиство једног од лидера ДФ-а.
Истрага о злоупотребама покренута је у мају када је више особа процесуирано, а након прикупљене документације и нових непобитних доказа крајем јула услиједила су нова хапшења.
По налогу Специјалног државног тужилаштва, Специјални полицијски тим је у мају ухапсио 16 особа због сумње да су утајом пореза оштетили државни буџет за више од пет милиона еура.
Тада су ухапшени Иван Вуковић (40), Драгослав Лакић (57), Радомир Караџић (39), Тихомир Лакић (64), Бојан Петричевић (36), власник фирме ,,Намос Дајковић“ Владан Дајковић, оснивач компаније ,,Фидија“ Јоко Благојевић (70), Александар Ивановић (45), Филип Лопичић (35), Наташа Тврдишић (45), директор и овлашћени заступник више фирми међу којима су Архимед и агенција ,,Мама“ Никола Добричанин (40), директор конобе ,,Марушка“ Влатко Ражнатовић (50), Радован Терзић (38), Данијела Бошковић (36), Дејан Петричевић (36) и Б. Б. (идентитет непознат редакцији)
У наставку ове акције, Специјални полицијски тим ухапсио је 30. јула 14 особа по налогу Специјалног државног тужилаштва због утаје пореза.
У тој акцији су ухапшена четири пореска инспектора – Бранислав Магдалинић, Невенка Ђуровић, Славојка Савић и Миљана Радоњић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Став професора кривичнопроцесног права Станка Бејатовића и Милана Шкулића у случају Ковачевић: Устав Србије не дозвољава екстрадицију држављана Р.Србије, да надлежно тужилаштво Р.Србије у колико процени да има елемента кривичног дела може покренути поступак у Србији, те у толико Лакић не може бити испоручена Црној Гори .
Конвенција против тортуре садржи одредбе КОЈИМА СЕ ЗАБРАЊУЈЕ ИЗРУЧИВАЊЕ ЛИЦА ДРЖАВИ У КОЈОЈ ЈЕ ИЗЛОЖЕНО ТОРТУРИ, па је тако:
У члану 3. став 1. и 2 изричита да : ” Ниједна држава чланица неће протерати, истерати нити ИЗРУЧИТИ једно лице другој држави ако постоје озбиљни разлози да се посумња да може бити подвргнуто тортури. Да би утврдили постојање таквих разлога, надлежни органи водиће рачуна о свим релевантним околностима, укључујући, евентуално, постојање низа систематских, озбиљних, очигледних или масовних повреда права човека у тој држави. “