ИН4С

ИН4С портал

Србија има новог Теслу: Петровић изумио бесплатно грејање, прави нафту из биомасе…

Поред осталих технологија представио сам и пројекте бежичног преноса електричне енергије, добијање струје из јоносфере, добијање нафте из сунчеве енергије

Соларни концентратори који могу да омогуће бесплатно грејање за целу Србију, бежични пренос струје, добијање питке воде из морске, нафте из биомасе, само су неки од пројеката професора Владана Петровића за које Србија није заинтересована. За разлику од странаца, пише портал „Правда“.

У тексту се појашњавају изуми новог Тесле, али и описује његов повратак у Србију и контакти са странцима.

Када се после дуго година живота и рада вратио у родни Крагујевац, професор Петровић био је сигуран да ће у Србији радо прихватити иновативне патенте који значајно могу да унапреде привреду наше земље. У Бадњевцу, надомак Крагујевца, на свом имању, на два хектара, поставио је сунчеве концентраторе како би на практичном примеру доказао да је бесплатно грејање могуће. Од тада до данас, посећивали су га многи званичници, нарочито током предизборних кампања, али конкретног договора није било. У међувремену, потенцијал пројекта препознала је фирма из Норвешке која је са професором закључила уговор.

– Српске власти једноставно нису показале никакав конкретан интерес за ово што радим. Али зато су заинтересованост показале друге земље. Потписао сам уговор са великом компанијом која ради плутајућа острва. Они у Монаку треба да реализују велики пројекат, инвестицију вриједну милијарду евра, за коју је потребна соларна енергија. Заинтересовани су за ову технологију и све што је са тим повезано желе да развијају – каже Петровић.

Професор објашњава да једини у свијету има технологију за производњу струје из сунчеве енергије 365 дана, свих 24 сата сваког дана.

Развили смо и поступак за десолинизацију морске воде где је потрошња енергије релативно мала, тако што се отпадна топлота из соларног система користи за десолинизацију морске воде. Тако може да се добије хиљаде кубика питке воде из морске воде и производња струје 365 дана, тврди он.

Професор Петровић се присјећа како су његово постројење посјетили представници 19 држава како би се упознали са новим технологијама.

Држао сам веома посећена предавања на Машинском факултету на тему: “Покретање привреде на бази нових технологија”, технологија које Србији могу да обезбједе фантастичан економски прогрес. Поред осталих технологија представио сам и пројекте бежичног преноса електричне енергије, добијање струје из јоносфере, добијање нафте из сунчеве енергије, добијање нафте из биомасе, како да издвојите Цо2 из атмосфере уз помоћ сунчеве енергије, итд. Како да на примјер по хектару можете да добијете 100 тона нафте на основу фотосинтезе. Али на томе се, што се Србије тиче, све и завршило, појашњава Петровић. 

Он тврди да би на основу његовог пројекта све топлане у Србији могле да се снабдевају бесплатном сунчевом енергијом.

– Зрачење Сунца у Србији је отприлике 0,6 киловата по квадрату. Пошто је у хектару земље 10.000 квадрата, дакле 6.000 киловата, од 2.000 сати Сунца у Србији, добијате 12 милиона киловат часова сунчеве енергије по хектару. Моји концентратори у Бадњевцу код Крагујевца развијају температуру од 1.700 степени. Али ако вам треба ниска температура, можете да акумулирате енергију из земље. Акумулирате 12 милиона киловат часова, од тога 20 одсто изгубите, десет милиона киловат часова вам остаје. Тако можете да грејете 1.500 станова по хектару, закључује Петровић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Србија има новог Теслу: Петровић изумио бесплатно грејање, прави нафту из биомасе…

  1. Ovo su, na zapadu, poznate tehnike.
    Postoje suncane elektrane, koje koriste termo ulje ili specijalne soli.
    Postoje sakupljaci toplote u kontejnerima, koji se griju od otpadnih gasova i toplota se kasnije odvodi do potrosaca.
    Glavni problemi su, kako na malom prostoru sakupiti sto vise toplote.
    Resenja od profesora Petrovica su mnogo glomazna i skupa.
    Zbog toga se ovakva postrojenja prave samo u sklopu eeksperimenata.
    U Gracu je planiran jedan veliki pdzemni rezervoar toplote, pa ga nisu uradili, jer im se nije isplatilo.
    Bolja i jeftinija varijanta je praviti ravne solarne kolektore na krovu svake kuce.
    U Crnoj Gori se najvise struje koristi za grijanje bojlera.
    Kada bi se voda grijala suncem, ustedjela bi se ogromna kolicina struje.
    Ali, ako je tacno da profesor Petrovic na jednom kubnom metru moze sacuvati 400 kilovat sati toplote, onda je to revolucionarno.
    To ako zaista funcionise i ako nije mnogo skupo.

  2. у овом тексту једино сигурно добро је да требамо тражити излаз у новим технологијама, мада то значи да прво морамо да се ослободимо окова и дахија
    што се тиче концетратора, рачун је у реду, али је проблем како сачувати толику енергију а избећи закон топлтоне размене. Како направити кућну машину са тако добром изолацијом и безбедну за употребу.

  3. Preko sunca se voda moze zagrijati do 95°C.
    Preko 100°C stvara se pritisak i potrebni su rezervoari sa debelim metalnim zidovima da izdrze pritisak.
    Grijanje termo ulja ili neke soli je ekstremno skupa i komplikovana stvar i potpuno nerentabilna.
    Jedno njemacko domacinstvo trosi oko 360 kilovat sati toplote dnevno za grijanje u toku zime.
    Ako grijanje traje pet mjeseci, to je onda 54000 kilovat sati toplotne energije godisnje.
    Ako imamo vodu od 95°C i sa tom vodom grijemo na recimo 70°C u radijatorima, onda bi za samo jedno domacinstvo bilo potrebno godisnje oko 1860 metara kubnih zagrijane vode, sto je oprilike 4,5 bazena dimenzija 20m x 10m x 2m.
    Sve ovo samo za jedno domacinstvo.
    Doduse, racunao sam na brzinu, pa sam mozda napravio neku manju gresku u proracunu, ali u svakom slucaju, potreban je ogroman rezervoar.
    Ocigledno je da je ovo preskupo i nerentabilno, cak i kada bi se grijalo na temperaturama od samo 40 stepeni (sa podnim grijanjem). Tu bi trebala recimo mozda samo dva bazena 20m x 10m x 2m i to samo za jedno domacinstvo.
    To bi moglo negdje na selu da se uradi, gdje ima dosta prostora, ali u gradovima tesko.
    Ako u jednoj petospratnici imamo 20 domacinstava onda bi u najboljem slucaju trebalo napraviti rezervoar dimenzija 50m x 20m x 16m.
    Uz taj rezervoar treaba napraviti ogromno solarno ogledalo da svu tu vodu preko ljeta grije.
    Sve to zahtijeva mnogo prostora, kojeg u gradovima ima malo.
    Dakle, ova je tehnika dobra za zemlje sa velikim prostorom, i koje imaju mnogo sunca.
    ali tamo onda nema velike potrebe za grijanjem, nego za hladjenjem.
    Za hladjenje je potrebna temperatura od minimum 100°C sto opet sve komplikuje.
    U svakom slucaju interesantno je ovo sto profesor Petrovic radi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net