ИН4С

ИН4С портал

Србија једина чланица ЦЕРН-а са Западног Балкана

1 min read
CERN

Тунел у ЦЕРН-у

Србија је чланица највеће научне лабораторије на свијету ЦЕРН-а, а све захваљујући озбиљном улагању у науку и рапидном развоју наше земље у свим аспектима откако је на њеном челу Александар Вучић, а подаци показују да је Србија једина чланица ЦЕРН-а од земаља Западног Балкана.

Данас ЦЕРН има 24 земље чланице: Аустрија, Белгија, Бугарска, Чешка Република, Данска, Естонија, Финска, Француска, Њемачка, Грчка, Мађарска, Израел, Италија, Холандија, Норвешка, Пољска, Португал, Румунија, Србија, Словачка, Шпанија, Шведска, Швајцарска и Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске.

Хрватска и Словенија иза нас: Кипар и Словенија су придружене државе чланице у претфази за чланство, Бразил, Хрватска, Индија, Летонија, Литванија, Пакистан, Турска и Украјина су придружене државе чланице.

Од октобра 2022. године, 54 научника и инжењера ради у оквиру српских научних институција које су званично укључене у експерименте и међународне пројекте ЦЕРН-а. У ЦЕРН-у такође ради и око 20 српских научника и инжењера у оквиру других институција које су укључене у ЦЕРН-ове пројекте.

Последњих 15-ак година, српски научници, инжењери и специјалисти су активно укључени у ЦЕРН-ове пројекте радећи на дизајну, конструкцији, инсталацији и тестирању врло комплексних детектора за експерименте у којима доминирају фундаментална истраживања у области физике елементарних честица.

Неки од српских научника су такође имали водећу улогу у открићу Хигсовог бозона, које је објављено 4. јула 2012. године. Ово откриће је директно утицало на доделу Нобелове награде за физику за 2013. годину проф. Франсоа Англеру (Ф. Енглерт) и проф. Питеру Хигсу (П. Хиггс).Б

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Србија једина чланица ЦЕРН-а са Западног Балкана

  1. a one sto nisu clanice ne gube sa tim nita. CERN u svojih 70 godina postojanja nista novo ni staro nije ostvario a kosta papreno

    1
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *