ИН4С

ИН4С портал

Србија одлучује о изручењу једног од вођа шведског клана Фокстрот

1 min read

Швеђанин српског поријекла Вања Мијић (37) након годину дана проведених у ћелији кренуо је ка слободи. Тог 18. октобра 2024. године, Виши суд у Београду укинуо му је екстрадициони притвор, који може трајати највише једну годину.

Уручено му је рјешење да се радним данима, свако јутро, јавља у полицијску станицу и забрањено му је да напушта српску пријестоницу све док се против њега води екстрадициони поступак на захтјев Краљевине Шведске, која га потражује због сумње да је један од вођа најопасније банде на тлу Скандинавије – Фокстрот.

„Предмет (против Мијића) у Шведској је темељит и чврст и имам све да га процесуирам“, изричита је Јохана Колга, шведска тужитељица која чека Мијићево изручење, у разговору за БИРН.

Тужитељица Колга додаје:

„Овај случај је веома важан за Шведску, јер је В. М. кључна фигура у организованом криминалу и има значајну улогу у хијерархији банди у Шведској.“

Истог тог 18. октобра, када је познатом бјегунцу Мијићу, за којим је трагао и Интерпол, слобода била на дохват руке, уручено му је и рјешење Канцеларије за азил. На улицу није ни закорачио, одмах је превезен у Прихватилиште за тражиоце азила у Падинској Скели.

Пошто се није жалио на одлуку којом му је захтјев за азилом у Србији правоснажно одбијен, сада се, у оквиру истог комплекса, налази у Прихватилишту за странце, као „безбједносни ризик“.

Поред екстрадиционог поступка који је против Мијића покренула Шведска, други поступак, о азилу, Мијић је покренуо неколико мјесеци раније са својим адвокатима.

Забрањено му је да напушта комплекс у Падинској Скели, надзор му је појачан, а десетак полицајаца га чува као безбједносно ризичну особу. Има право на шетњу, сат дневно, у ограђеном дворишту.

Пред Апелационим судом ће се у уторак, 29. октобра, поново одлучивати о његовом изручењу.

Шведско тужилаштво вјерује да је Мијић вођа једног од 25 огранака банде Фоxтрот и да користи своју моћ и у Србији како би опструирао процес екстрадиције.

Ово је једна од најнасилнијих шведских банди, која регрутује и дјецу убице, застрашујући цијелу Скандинавију и пола Европе. Осим европске полиције, њима се од недавно бави и израелска обавјештајна служба Мосад, која их, као и шведска тајна служба, означава као продужену руку Ирана.

Вођом се сматра један од најтраженијих бјегунаца с Интерполових потјерница – Рава Маџид, ирачки Курд који има шведско држављанство, познат под надимком „курдска лисица“.

Шта је један од шефова шведског подземља радио у Београду?

Мијић је на београдски аеродром слетио још у новембру 2022. године. Пријавио је боравиште, те изнајмио стан у једном од луксузних комплекса у Београду. Током закупа стана представљао се правим именом и презименом и користио је своја оригинална документа – пасош.

„Говори одлично енглески, наравно шведски, српски разумије помало, образован је и баш је хтио побјећи од криминала, а не наставити с пословима за банду,“ каже Димитрије Илић, Мијићев адвокат.

Док се Мијић навикавао на живот у Београду, чини се да га је неколико европских полиција и тајних служби пратило у стопу. За петама су му били Швеђани, Агенција Европске уније за сарадњу у кривичном правосуђу (Евроџаст), црногорско тужилаштво, које је такође укључено у акцију, и српске снаге реда.

У међувремену, шведски суд му је у одсуству одредио и притвор.

За то вријеме, Мијић је живио прилично опуштено. Крајем септембра 2023. године отвара и агенцију за консултантске услуге на Новом Београду, Мерцурy.

Само три недјеље након што је отпочео бизнис, 18. октобра 2023. године Интерпол на захтјев Шведске за Вањом Мијићем расписује потјерницу, означивши га као особу високог приоритета.

Дан касније на Мијића су кренули српски полицајци, тужиоци за организовани криминал и ФАСТ тим (Fugitive Active Search Team, јединица полиције за потрагу за бјегунцима) у организацији Евроџаста. Када су „Лисици“ стављене лисице, вијест је одјекнула широм региона и Европе.

У Мијићевом стану током претреса пронађено је неколико телефона. Према ријечима његовог адвоката, ти телефони не доказују ништа, с обзиром на то да полиција није успјела да их откључа. Евроџаст и шведско тужилаштво тврде да је Мијић наставио да се бави криминалним пословима из Београда.

„В. М. контролише велики дио тржишта дроге у Шведској из иностранства. Он кријумчари наркотике и оружје у Шведску преко других и контролише дистрибутере који послују у Шведској. Неколико особа које В. М. контролише осуђено је за те злочине и тренутно служе затворске казне“, одговара тужитељка Колга на молбу БИРН-а да опише како је Мијић руководио криминалним операцијама из Србије.

Ко је Вања Мијић?

Мијић је у Шведској већ био осуђен због организованог криминала и тамо је служио затворску казну.

Тужитељка Колга описује Вању Мијића као човјека „способног за насиље“ који „располаже великим количинама финансијских ресурса“.

Шведска га сада терети за трговину „огромних количина“ дроге и оружја.

Према ријечима његовог адвоката Димитрија Илића, Мијића су у затвору у Шведској напале опасне банде које су га приморавале да ради с њима и које није могао да „скине с врата“. Након што је ухапшен у Србији, како тврди Илић, на интернету је у коментарима испод једног од текстова о Мијићу објављена и његова адреса, на којој му је живјела цијела породица.

„За само један дан око 15 хиљада људи је почело да претражује систем и евиденције о Мијићевој адреси. То су све опасни људи, он више није био безбједан у градићу који припада стокхолмском округу,“ наводи Мијићев правни заступник.

Према ријечима адвоката Илића, послије неколико година затвора у Шведској, Вања је пуштен на условну слободу.

Мијић и цијела породица су се раселили по другим градовима, с обзиром на то да су шведске банде познате као веома осветољубиве и да, ако не пронађу код куће оног кога траже, убију онога кога затекну. Тако је и припаднику супарничке банде прошлог септембра убијена мајка.

Условна слобода није значила да Мијић не смије да напушта Шведску, те је, како његов адвокат каже, мир од свега одлучио да потражи у Србији и да без скривања започне нови живот.

Мијић је рођен на територији Хрватске – Славонски Брод, и како БИРН сазнаје, он посједује и хрватски пасош.

Лисица у српском правосуђу

Идеја Вање Мијића била је да у Србији потражи спас од обрачуна банди у округу Стокхолма, а да истовремено настави да неопажено и из даљине контролише и води криминалне послове који су му омогућили милионску зараду. Његов план није дуго опстао.

Краљевина Шведска је, преко Министарства правде Србије, одмах по Мијићевом хапшењу, послала молбу за његово изручење.

У октобру прошле године Виши суд у Београду Мијићу је одредио екстрадициони притвор у ком може да проведе годину дана.

Београдски Виши суд је до сада донио двије пресуде, по једној му је азил одобрен а по другој је одбијен, и одлучено је да Мијић треба да буде изручен.

Имајући у виду да су обје пресуде правоснажне, његова судбина ће сада зависити искључиво од одлуке српске владе и коначног изјашњења Апелационог суда.

Посљедња одлука Вишег суда, према којој би Мијић требало да буде изручен, донесена је прије мјесец дана, а саслушање пред Апелационим судом заказано је за уторак.

 

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *