НБС: Трећу годину заредом Србија поправила позицију
1 min readПоводом објављивања ранг листе Индекса глобалне конкурентности Свјетског економског форума (WЕF) за 2018. годину, на којој је Србија заузела 65. мјесто међу 140 рангираних земаља, Народна банка Србије је оцијенила да је напредак Србије на међународној листи конкурентности остварен понајвише захваљујући повољнијем макроекономском окружењу, као и укупној стабилности финансијског система.
НБС истиче да је, према најновијем Извјештају о конкурентности Свјетског економског форума за 2018. годину, Србија трећу годину заредом поправила своју конкурентску позицију, преноси Б92.
Остварен је и напредак у оквиру показатеља макроекономског окружења, чему доприносе оба индикатора који се прате у оквиру овог стуба – ниска и стабилна инфлација, као и значајно смањење јавног дуга.
Најбољим остварењем, према критеријуму инфлације, сматра се просјечна годишња стопа инфлације у интервалу од 0,5 до 4,0 одсто, с обзиром на то да се дефлација сматра подједнако лошом као и висока инфлација.
Што се тиче јавног дуга, Србија је поправила позицију захваљујући томе што је јавни дуг смањен испод 60 одсто БДП-а, као и захваљујући бољем кредитном рејтингу земље, наводи се у поменутом саопштењу.
Остварен је значајан напредак и у оквиру показатеља везаних за финансијски систем.
Када је ријеч о показатељима стабилности финансијског система, напредак је остварен код показатеља финансијског здравља банака, захваљујући одговорној политици коју примењује НБС и очуваној финансијској стабилности.
С показатељем адекватности капитала од преко 20 одсто, Србија се сматра такозваном најбољом свјетском праксом, и налази се на првој позицији коју дијели са још 71 земљом.
Такође, према показатељу брзине кредитног раста, Србија дијели прву позицију са још 96 земаља, с обзиром на то да је раст кредита у Србији и даље испод дугорочног тренда, што значи да није прекомјеран и ризичан по очување стабилности финансијског система, преноси Б92.
Када је ријеч о показатељима развијености финансијског тржишта, напредак је, кажу у НБС, остварен код показатеља доступности средстава финансирања за мала и средња предузећа, као и доступности фондова предузетног капитала.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: